Zelena stolica može biti uznemirujuća, a najčešće zapravo nije razlog za zabrinutost. Evo šta može da je uzrokuje, a kada se treba obratiti lekaru.
U ovom tekstu:
Zelena stolica kod dojene bebe
U bebinim prvim mesecima, uglavnom brinemo oko mnogo čega, nekada je briga bezrazložna i zbog ukorenjenih pogrešnih uverenja. Zelena stolica kod dojene bebe je nekada bila razlog za uzbunu. Nekada se smatralo da su zelene stolice bebe takozvane „stolice gladi“, pa je žena neretko prestajala da doji, uvodila dohranu i slično. Danas znamo da zelene stolice najčešće nisu razlog za brigu i da ne treba prekidati dojenje.

Zašto je bebina stolica zelena?
Zelena stolica kod bebe nije odmah razlog za zabrinutost. Boja inače varira od zelenkasto-braon do zlatno žute, a više o bebinoj stolici možete pročitati na kraju teksta.
Ako vaša beba ima zelenu stolicu, razlozi za to mogu biti:
- Možda pijete preparate gvožđa, ali i ako vi ili beba pijete neke lekove.
- Ako je beba primila vakcinu, na neku može reagovati zelnom stolicom.
- Beba guta odjednom previše mleka. Moguće da joj se stvore sitni mehurići vazduha koji će proizvesti eksplozivne zelene stolice. Možete pokušati da hranite bebu tako što ležite na leđima, da mleko ide sporije i dokle god ona to želi. U tom položaju će mleko ići sporije.
- Može se dogoditi da beba reaguje na nešto što ste vi pojeli. Ako pored zelene stolice dobije i ekcem i osip, najbolje je da je odvedete na pregled kod pedijatra.
- Beba može imati infekciju, posebno ako ima i dijareju. Stolica dojene bebe je uobičajeno retka, ali ako primetite i promenu u izgledu stolice, odvedite bebu na pregled kod pedijatra.
Ako niste sigurni da li je beba dovoljno jela, držite je par minuta nakon što završi uspravno, a onda joj ponudite dojku ponovo. Neke bebe vole da naprave pauzu pre nego što nastave obrok. Vaša beba zna koliko joj je hrane potrebno i ne možete je previše hraniti ako je isključivo dojite.

Objavljen: 13. novembra 2013. godine, ažuriran: 28. novembar 2024. godine
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…