Untitled design
Zatvor u trudnoći
Home » TRUDNOĆA  »  Zdravlje trudnice  »  Zatvor u trudnoći
Zatvor u trudnoći

Zatvor u trudnoći je čest i može da bude vrlo neprijatan. Konstipacija i opstipacija u trudnoći nisu retkost. Javljaju se zato što je ceo sistem za varenje pod uticajem hormonalnih promena tokom trudnoće. Važno je da se trudnica brine o svojoj ishrani i da održava redovne stolice kako bi se izbegle nepotrebne neugodnosti.

Konstipacija i opstipacija u trudnoći

Zatvor u trudnoći znači da imate problem da praznite creva i ovo se dešava zbog toga što se pod uticajem promena u telu otpaci hrane stvrdnjavaju umesto da se isprazne, kao što je to bio slučaj pre trudnoće. Većina žena koje imaju ovaj problem, imale su ga i ranije, ali se on tokom trudnoće samo pogoršava.

Zatvor u trudnoći je uobičajen, neprijatan deo trudnoće. Međutim, dobra vest je da postoje stvari koje možete preduzeti kako bi sebi olakšali ove tegobe. Nekada je to samo promena načina ishrane i prilagođavanje novonastalnoj situaciji, dok nekada iziskuje i lekove koje će vam lekar dati. Dobra vest je da ovaj problem obično prolazi nakon porođaja.

Šta se događa u crevima tokom trudnoće?

Tokom trudnoće telo proizvodi više ženskih hormona nego što je uobičajeno. Posao tih hormona je da obezbede da se trudnoća razvija normalno. Ali oni takođe automatski usporavaju crevnu peristaltiku (pokrete).

Jedan od hormona koji se luče je progesteron koji deluje tako što opušta mišiće. Zid (spolja) i mišići creva se opuštaju pa je manje mogućnosti da se stolica ”gura” napolje, već je kretane izlučevina kroz creva usporeno.

Trudnice trebaju da paze da im ishrana bude bogata vlaknima i da unose dovoljno tečnosti. To je najbolji način i garantuje normalnu crevnu aktivnost.

Kada počinje zatvor u trudnoći?

Prvi znaci problema sa pražnjenjem creva, kod nekih trudnica događaju se već u prvom trimestru trudnoće, odnosno tokom drugog i trećeg meseca trudnoće. Čak 16-39% trudnica ima problem sa pražnjenjem creva u nekom periodu trudnoće. Izvor: PubMed

Koji su znaci opstipacije u trudnoći?

  • Više od četiri dana između svakog pražnjenja creva.
  • Tvrda stolica, što je čini teškom za proći.
  • Postoji osećaj da nije sav sadržaj creva izbačen.
  • Ako je stolica jako tvrda, može da izazove krvarenje iz rektuma.
  • Zatvor takođe može da bude uzrok bolovima u donjem delu trbuha.
  • U ekstremnim okolnostima, zatvor može da dovede do poteškoća pri porođaju.
  • Retko, ti simptomi mogu da budu znaci drugih ozbiljnijih bolesti.
  • Uvek konsultujte svog lekara ako ste zabrinuti.
Photo by Iñigo De la Maza on Unsplash
Šta se može učiniti kada se javi konstipacija u trudnoći?

Sledeći saveti su korisni u održavanju redovnog pražnjenja creva:

  • jesti dovoljno vlakana,
  • piti dovoljno tečnosti,
  • vežbanje.

Ako te mere ne pomažu, razgovarajte sa vašim lekarom za savet oko laksativa.

Hrana bogata vlaknima za dobru probavu

Vlakna su važna jer podstiču creva da rade. A takođe i omogućavaju da stolica bude odgovarajuće konzistencije, kako bi se creva lakše praznila. Sledeće vrste hrane sadrže puno vlakana. Dobra je ideja da jedete razne kombinacije tih namirnica svaki dan:

  • voće
  • povrće
  • integralni hleb
  • žitarice za doručak
  • suve šljive
  • sveže ceđeni sok.
Opstipacija i unos tečnosti
  • Ako nema dovoljno tečnosti u ishrani, proces će usporiti varenje, creva ne mogu da obave svoj posao i velika nužda će se teško obavljati.
  • Ne postoje posebna pravila, ali trebalo da se potrudite da pijete najmanje šest čaša tečnosti dnevno.
  • Pijte što više vode. Dobar dodatak može da bude čaj, malo kafe ili neki voćni sok.
  • Da biste bili sigurni da utiče kako treba na creva, potrebno je da stolica ne bude tvrda.
zatvor u trudnoci
Photo by Azzedine Rouichi on Unsplash
Uticaj vežbanja na zatvor u trudnoći

Vežbe nežno stimulišu creva, što dovodi do boljeg varenja.

Tokom trudnoće hodanje ili plivanje oko 20 do 30 minuta, tri puta nedeljno će pomoći varenju. Takođe će poboljšati opšte stanje i kondiciju u sklopu priprema za sam porođaj. Saznajte više: Trudnoća i vežbanje: Kako vežbanje u trudnoći utiče na zdravlje i vežbe za 1. trimestar?

Moguće je da ćete morati da unesete neke promene u svoj način ishrane i stil života kako bi vam bilo lakše da se nosite sa problemima zatvora u trudnoći. Pokušajte da se što zdravije hranite, obavezno unosite dovoljno tečnosti i lekove ako se za time ukaže potreba. Uspostavite dobre životne navike i videćete poboljšanje. Nakon trudnoće je mala verovatnoća da se sve ne vrati na staro.

Objavljen: 1. januar 2012. godine, ažuriran: 27. septembar 2024. godine

  • Spisak potrebnih stvari za porodilište

    Spisak potrebnih stvari za porodilište

    Pokušali smo da sastavimo spisak potrebnih stvari za porodilište na osnovu iskustava majki koje su se prethodnih godina porađale u našim porodilištima. Spisak se razlikuje od porodilišta do porodilišta, ali i od preferencija majke. Vi se rukovodite svojim potrebama, savetima iz svog porodilišta, a ovaj spisak neka vam posluži kao podsetnik šta bi još moglo…

  • Granulom pupka i lapisiranje – pupak novorođenčeta

    Granulom pupka i lapisiranje – pupak novorođenčeta

    Granulom pupka je izraštaj veličine zrna graška na pupku. Može biti crveni ili žućkast. Važno je da ne brinete, jer je ovo česta pojava koja bebu ne boli, ali je potrebno da odvedete dete lekaru.  Granulom pupka i lapisiranje Granulom pupka je česta pojava kod novorođenčadi, a obično se javlja kada se pupčana vrpca ne…

  • Čia semenke u trudnoći

    Čia semenke u trudnoći

    Da li su čia semenke u trudnoći dobar izbor? Koliko je dozvoljeno? Zašto su one korisne? Da li ćete smeti da ih jedete? U ekspanziji konzumiranja namirnica koje prethodnih decenija nisu bile toliko popularne na ovim prostorima, svoje mesto uz batat, avokado i mango, našle su i čia semenke. Odjednom su postale skoro obavezna namirnica…

One response to “Zatvor u trudnoći”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *