Kakav je uticaj droge na potomstvo i da li postoji uticaj alkohola na plodnost? Dok nedopuštene droge i alkohol mogu da ozbiljno utiču na zdravlje trudnoće, manja je verovatnoća da će uticati na ženinu plodnost. Međutim, istraživanja su pokazala da droga i alkohol mogu da utiču na mušku plodnost.
Korišćenje ilegalnih droga poput marihuane, heroina, kokaina, ekstazija, ketamina i amfetamina mogu doprineti problemima sa plodnošću. Moguće je da ćete teže ostvariti trudnoću ako konzumirate drogu, a neke vrste mogu čak napraviti i ozbiljne probleme u trudnoći.
U ovom tekstu:
Da li postoji uticaj droge na potomstvo i koliko alkohol utiče na plodnost?
Alkohol sam po sebi, neće imati uticaj na potpuni sterilitet kod žena. Međutim, žene koje konzumiraju alkohol u većim količinama često imaju probleme sa menstruacijom, bilo da je u pitanju obilna, neredovna menstruacija ili njeno potpuno odsustvo. Samim tim, moguće je i da će žena imati ređe ovulacije.
Marihuana i plodnost kod žena
Marihuana (kanabis, hašiš) je droga koja se najčešće koristi kada su oba pola u pitanju. Učestala konzumacija većih količina može uzrokovati hormonski poremećaj kod žena, pa će samim tim imati problem sa zatrudnjivanjem u odnosu na žene koje ne konzumiraju marihuanu.
Ako ne možete sami da se odvikenete od korišćenja droge, neophodno je da se javite lekaru, kako bi vas uputio u centar za odvikavanje pre nego što ostanete u drugom stanju. Najbolje je da koristite kontracepciju sve dok ne budete sigurno da više niste zavisni od korišćenja droge.
Da li pijenje alkolola i konzumiranje droge ima uticaj na sterilitet kod muškaraca?
Kod muškaraca, oba testisa i jetra su direktno pogođeni etanolom, komponentom većine alkoholnih pića. Zbog učinka etanola, dolazi do atrofije testisa (propadanje tkiva) i fibroze testisa (ožiljaka), što se obično nalazi kod hroničnih alkoholičara.
Nivo testosterona je često smanjen kod ovih muškaraca i rezultat toga su neretko problemi sa erekcijom. Nekada muškarci koji konzumiraju velike količine alkohola imaju problem da ostvare, a zatim i održe erekciju.
Kod muškaraca koji piju previše alkohola, osim erektilne disfunkcije može se javiti:
- gubitak interesovanja za seks,
- manjak testosterona (hormona važnog za začeće), kao i
- problemi sa količinom sperme.
Sa druge strane, obavljeno je više istraživanja na temu analize spermograma i konzumiranja alkohola i sva su pokazala da unos alkohola nema uticaj na količinu spermatozoida.

Marihuana može izazvati niži nivo testosterona i probleme sa kvalitetom sperme kod muškaraca.
Kokain izaziva smanjeno uživanje u seksu, česte poteškoće sa erekcijom i smanjenu sposobnost za proizvodnju sperme.
Šta oba pola treba da urade kada planiraju potomstvo?
Ako pokušavate da zatrudnite, povećaćete svoje šanse za uspeh ako vaš partner izbegava alkohol i marihuanu. Dobra vest je da se sa smanjenjem konzumiranja alkohola, stvari vraćaju dobrim delom u pređašnje stanje.
Važno je da se javite lekaru, ako sumnjate na trudnoću, a koristili ste ilegalnu drogu, kako biste utvrdili šta je potrebno da preduzmete kao sledeći korak.
Šta ako utvrdite trudnoću, a pili ste alkohol ili konzumirali drogu?
Pre svega nemojte odmah brinuti. Rizik od štete po bebu, kada je alkohol u pitanju je veoma mali. Najvažnije je da prestanete da pijete od sada. Konsultujte se sa lekarom i imajte na umu da će vas medicinsko osoblje podržati u nameri da prestanete i neće vas osuđivati, stoga im se obratite za pomoć bez ustručavanja.
Razgovarajte sa lekarima i obavite sve potrebne analize, ako ste do sada koristili neku vrstu droge u trudnoći. Važno je da se utvrdi da li je sa bebom sve u redu.

Kod trudnica koje konzumiraju heroin može doći do: odlubljivanja posteljice, pobačaja, mrtvorođenog deteta, niske telesne težine bebe na rođenju, prevremnog porođaja, kao i do mogućnosti da se beba mora odvikavati od droge odmah po rođenju.
Literatura:
- Tommy’s: Drugs, alcohol and Trying to Concieve – https://www.tommys.org/pregnancy-information/planning-a-pregnancy/are-you-ready-to-conceive/drugs-alcohol-and-trying-conceive
- Royal College of Obstetricians & Gynaecologists: Alcohol and Pregnancy – https://www.rcog.org.uk/en/patients/patient-leaflets/alcohol-and-pregnancy, januar 2018. godine
- UK Chief Medical Officers Low Risk Drinking Guidelines – https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/545937/UK_CMOs__report.pdf, avgust 2016. godine
Objavljen: 21. januar 2013. godine, ažuriran: 4. decembar 2024. godine
-
„Tužna bež“ kao trend: Da li je neutralno ili šareno za decu bolji izbor?
Skoro je spisateljica Hejli DeRoš na svom zvaničnom TikTok nalogu skupila na stotine hiljada pratilaca praveći parodiju na trend neutralnih boja dečije garderobe i uređenje dečijih enterijera pod nazivom „Tužna bež“. Ona je kačila videa u kojima su deca zaprljana zemljanim tonovima, obučena u neutralnu garderobu. Poslednjih godina, sva modernija uređenja dečijih soba svode se na neutralne…
-
Bazalna temperatura: Merenje bazalne temperature
Bazalna temperatura može da olakša začeće. Merenje bazalne temperature služi da za kratko vreme možete dobro upoznati svoj ciklus i utvrdite da li imate ovulaciju i kada se ona događa. Zašto je dobro pratiti bazalnu temperaturu? Praćenje bazalne telesne temperature (BBT) je jedan od metoda koji može pomoći parovima pri pokušaju začeća. Ova metoda je…
-
Beba i ujed insekta
Koliko god vi pazili i čuvali je, pre ili kasnije će beba i ujed insekta morati da iskusi na svojoj koži. Nema razloga da unapred brinete i opsesivno pazite da bebu ne ujede komarac ili neki drugi insekt. Neki roditelji zbog straha od insekata ne vode bebe u prirodu. Uskraćivanje redovnog boravka u prirodi ima mnogo…
[…] pušenje, alkohol, drogu, pa čak i kofein. (Izvor: […]
[…] Prestanak pušenja i konzumacije alkohola: Pušenje i konzumacija alkohola mogu smanjiti plodnost kod oba partnera. Pre nego što planirate trudnoću, razmislite o potpunom prestanku ovih navika kako biste poboljšali šanse za uspešno začeće. Saznajte više: Uticaj droge, alkohola i cigareta na začeće […]