Zašto je unos kalcijuma u trudnoći toliko važan? Trudnoća je period u životu žene kada se potrebe organizma za određenim hranljivim materijama povećavaju, a jedan od ključnih minerala u ovom procesu je kalcijum. Kalcijum igra vitalnu ulogu u razvoju kostiju i zuba bebe, ali i u očuvanju zdravlja majke. Nedostatak ovog minerala može imati ozbiljne posledice, kako za trudnicu, tako i za plod. U ovom tekstu, istražićemo zašto je unos kalcijuma u trudnoći toliko važan, koje namirnice su najbolji izvori ovog minerala i kako obezbediti adekvatan unos tokom svih trimestra.
U ovom tekstu:
Potreban unos kalcijuma u trudnoći
Potreban unos kalcijuma u trudnoći je lako nadoknaditi. Potrebe za kalcijumom su konstantne, ali variraju od uzrasta i potreba žene. Preporučena dnevna doza od strane ACOG za trudnice starije od 19 godina je 1000 grama. Dok se trudnim tinejdžerkama savetuje najmanje 1300 grama kalcijuma dnevno.
U trudnoći je neophodan svakodnevan unos 1000mg kalcijuma dnevno. Smanjen ili nekonstantan unos kalcijuma može naneti višestruku štetu organizmu trudnice.
Unos kalcijuma u trudnoći je za bebe neophodan da bi se pravilno formirali, pre svega, kosti i zubi, ali i srce, mišići, nervi i hormoni. Dok ste u drugom stanju, beba dobija sav potreban kalcijum od vas. Bez obzira da li vi unosite dovoljno kalcijuma ili ne, beba će iskoristiti svoje, ali vi rizikujete da završite sa oslabljenih kostima i većim rizikom od osteoporoze. (*4)
Činjenice o kalcijumu:
- Najzastupljeniji mineral u organizmu;
- Čak 99% kalcijuma se nalazi u kostima i zubima;
- Ostatak se nalazi u mišićima, dlakama, noktima, krvnom serumi i međućelijskim tečnostima;
- Odgovoran je za kontrakcije mišića, zgrušavanje krvi, regulaciju krvnog pritiska, izgradnju ćelija, apsorpciju vitamina B i prenos nervnih signala;
- Kada je osoba pod stresom, troši više kalcijuma;
- Ako ne uzimate dovoljno kalcijuma, telo ga uzima iz kostiju.
Značaj konzumiranja kalcijuma u trudnoći
Trudnice sa smanjenim unosom kalcijuma imaju veći nivo olova u krvi. Ovo znači da se kosti demineralizuju. Povećana količina olova koja se otpušta iz organizma može biti jako opasna, kako za majku, tako i za plod.
Kalcijum je značajan za mišićne kontrakcije, pomaže relaksaciju nerava i vitalna je komponenta tečnosti koja se nalazi oko mozga i kičmene moždine.
Nedostatak kalcijuma u trudnoći
Komplikacije zbog manjka kalcijuma u trudnoći:
- Visok krvni pritisak u trudnoći,
- Prevremeni porođaj,
- Mala telesna težina bebe na rođenju,
- Utrnutost i peckanje u prstima, te grčevi u nogama,
- Usporen rast fetusa,
- Nedovoljno kalcijuma u bebinim kostima,
- Srčani problemi,
- Nedostatak apetita,
- U retkim slučajevima i povećan rizik od preloma kostiju.

Rizik od osteoporoze
Trudnice koje svakodnevno ne unose dovoljne količine kalcijuma rizikuju prvenstveno svoje zdravlje. Beba svoje potrebe za kalcijumom, koje vremenom rastu, nadoknađuje iz majčinog organizma. Međutim, trudnice i ne obraćaju pažnju na to da se svaki manjak nadoknađuje upravo iz njihovih kostiju.
Ova pojava će rezultirati krtim i lomljivim kostima, kao i mogućnom pojavom osteoporoze. Nažalost, osteoporoza je podmukla bolest koja se ne manifestuje lako, a posledice se nekad vide tek tokom menopauze.
Rizik od preeklampsije
Nedovoljna količina kalcijuma u organizmu povećava rizik od pojave preeklampsije, koja se inače javlja kod svake sedme trudnice. Pročitajte više: Preeklampsija
Najbolji izvor kalcijuma – mleko i mlečni proizvodi
Mleko i sirevi su daleko najbolji i najbogatiji izvor kalcijuma.
U samo 250 ml obranog mleka ima oko 300mg kalcijuma, isto koliko i u dve šoljice sitnog sira, dok se nešto veća količina, oko 400mg, nalazi u 250ml jogurta.
Još neke namirnice su bogate kalcijumom, ali u manjoj meri:
- Tofu,
- Sardine,
- Losos iz konzerve,
- Bademi i lešnici (oko 200mg na 100g)
- Sok od pomorandže.

Unos kalcijuma u trudnoći u obliku suplemenata
Preporuka je da se kalcijum, kao suplement, unosi sa vitaminom D i magnezijumom. Najbolji su kapsulirani suplementi. Ono što je jako bitno je da ne sadrže tragove olova koji može biti štetan za razvoj fetusa.
Organizam može samo 600mg kalcijuma da apsorbuje odjednom, pa je potrebno uzimati ga iz više puta tokom dana.
Ukoliko se koristi i suplementacija gvožđem, mora postojati pauza od najmanje sat vremena do uzimanja kalcijuma, jer on smanjuje apsorpciju gvožđa.
Literatura:
- WebMD: Get the Calcium You Need During Pregnancy – https://www.webmd.com/baby/get-the-calcium-you-need-during-pregnancy
- BabyCenter.com: Calcium During Pregnancy – https://www.babycenter.com/pregnancy/diet-and-fitness/calcium-in-your-pregnancy-diet_665
- Mayo Clinic: Nutrittion and Healthy eating: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/calcium-supplements/art-20047097
- NIH: Pregnancy, Breasfeeding and Bone Health – https://www.bones.nih.gov/health-info/bone/bone-health/pregnancy
Objavljen: 26. januar 2013. godine, ažuriran: 15. decembar 2024. godine
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] Unos kalcijuma u trudnoći […]
[…] Oko 2 kašike čia semenki sadrži oko 179 miligrama kalcijuma što je oko 18% preporučene dnevne doze od 1 gram. Kalcijum je posebno važan u trudnoći, ne samo zbog razvoja bebinih zuba i kostiju, već i zbog kostiju trudnice. Pročitajte više zašto je veoma važno da unosite dovoljno kalcijuma u trudnoći! […]
[…] preveliki unos suplemenata kalcijuma. […]
[…] zdravlju trudnice – Povećane potrebe za kalcijumom tokom trudnoće čine adekvatan nivo vitamina D neophodnim za apsorpciju kalcijuma i mineralizaciju kostiju i zuba […]
[…] kalcijuma: Važno je povećati unos kalcijuma u ishrani kako bi se podržao ovaj ključni proces […]
[…] je učinak korišćenja kalcijuma, ali može da bude od koristi za žene sa visokim rizikom od […]
[…] Namirnice bogate kalcijumom kao što su jogurt i mleko. Iz ovog razloga nije dobro dodavati sir u salatu od paradajza, na primer. […]