Istraživanja pokazuju da su žene koje uspešno i duže doje one koje su imale podršku partnera da počnu i nastave sa dojenjem. Možda na prvi pogled ne deluje da tata i dojenje imaju veze jedno s drugim, ali zapravo to nije istina. Partneri su dragocena podrška u ovom periodu i segmentu.
U ovom tekstu:
Šta tate treba da znaju o dojenju?
Šta je ono što tate treba da znaju o dojenju? Da li oni znaju koliko je mamino mleko dragoceno? Ovo su neke od činjenica koje treba da imaju na umu.
Sastav mleka vaše partnerke je savršena mešavina hranljivih sastojaka za bebu i najbolja hrana koju vaša beba može da dobije. Majčino mleko će joj omogućiti bolji imunitet i zaštitu od mnogih infekcija tokom prvih meseci.
Bebe koje nisu dojene, sklonije su plućnim infekcijama, upalama ušiju i problemima sa stomačnim virusima i organima za varenje uopšte.
Dojenje najmanje tri meseca pomaže da se beba zaštiti od infekcija tokom cele prve godine života.
Čak i ako partner uspe da doji samo nekoliko nedelja to ima benefite za bebu. Preporučuje se isključivo dojenje tokom prve polovine godine bebinog života uz postepeno uvođenje čvrste hrane sve do prvog rođendana. Bebe koje nisu dojene imaju više šanse da razviju gojaznost i dijabetes kao odrasle osobe.
Osim toga, dojenje je besplatno i mleko je uvek, kada je mama tu, dostupno bebi. Bebe hranjene majčinim mlekom imaju ređe probleme sa zatvorom, kako sada, tako i u odrasloj dobi.
Zašto je dojenje najbolji izbor za vašeg partnera?
Pored toga što dojenje ima brojne prednosti za vašu bebu, ono dugotrajno štiti i zdravlje vašeg partnera. Ukoliko doji najmanje šest meseci, majka značajno snižava rizik da oboli od karcinoma dojke, raka jajnika, osteoporoze, bolesti srca i da ima problem sa gojaznošću.
Tokom dojenja se luči oksitocin, hormon sreće i majka i beba razvijaju bliskost, a štiti i od postporođajne depresije.
Budite sigurni da postoji još mnogo načina osim dojenja na koji možete da se vežete za bebu. Nemojte se osećati loše i izostavljeno kada majka doji bebu.
Tata i dojenje: Osećam se ostavljeno kada moja žena doji bebu
Normalno je da se osećate napušteno jer ste koliko god bili prisutni, opet isključeni i to je stvar koja je rezervisana za mamu i bebu. Nedostaje vam partner i vreme sa njim na koje ste navikli. Ali znajte da je to samo privremeno. Uskoro ćete i vi biti uključeni u život oboje i možete imati podjednako zanimljivo i aktivno provedeno vreme sa bebom.
Tata i dojenje – Šta vi možete da uradite da bi se povezali bolje sa bebom:
- Probajte kontakt koža na kožu. Tako će se i vama početi da se luči oksitocin, koji se luči kod majke tokom dojenja.
- Držite bebu i pričajte joj šta ste radili tokom dana, kako vam je bilo na poslu, držite je na 20 do 30 centimetara udaljenog lica od vašeg lica, kako biste mogli da imate kontakt očima. Vaša beba neće razumeti šta govorite, ali će joj prijati zvuk vašeg glasa.
- Majka može da pumpicom izmuze mleko i da vam da vi nahranite bebu jednom ili dvaput dnevno. Možete nekada isplanirati da je zamenite tokom noći ili da može da ode negde na nekoliko sati dok vi hranite i čuvate bebu. Saznajte više: Dojenje i davanje mleka na flašicu
- Možete držati bebu da podrigne svaki put nakon podoja.
Razgovarajte sa partnerom o tome koliko želite da bude uključeni i kako se osećate. Nekada su i majke te koje su ljubomorne na vaš odnos sa bebom, ali im je teško da to priznaju. Nemojte se povlačiti u stranu, već se potrudite da vaša nova porodica funkcioniše.
Veoma je važno da budete podrška partneru tokom dojenja jer je najčešće početak naporan i težak za majku čak i kada joj to nije prvo dete. Saznajte više: Nelagodnost na početku dojenja
Preuzmite na sebe deo kućnih poslova i pripremu hrane. Možete joj dodati vodu i užinu dok doji ili pomoći da bolje namesti jastuk. Dodatni par ruku je nekada najbolja pomoć kada imate bebu.
Šta tata može raditi sa bebom tokom prvih meseci?
Kada je beba sita, ono oko čega vi možete biti uključeni podjednako kao mama je:
- Vođenje u šetnju,
- Igranje sa bebom,
- Držanje bebe da podrigne,
- Kupanje bebe,
- Menjanje pelena,
- Nošenje i uspavljivanje bebe na rukama.
Nekada mame premalo očevima dozvoljavaju da se uključe. Misle da će one bolje da namestiti pelenu, da će brže uspavati bebu, ali to je potpuno pogrešno. Očevi možda ne žele da pelenu zamene za minut, već da provedu deset ili petnaest minuta tokom presvlačenja u maženju i igranju sa bebom.
Najbolji savet za majku je da prestane da gleda na sat i dozvoli ocu da uživa u svom detetu, a ona vreme iskoristi da odmori i uradi stvari koje je morala da odloži.
Tate i dojenje: Budite podrška partneru i ako ne doji
Uprkos svim prednostima dojenja, ponekad žene osećaju da dojenje nije za njih i odluče da odustanu. Morate biti podrška svom partneru i kod ovakve teške odluke. Nemojte je osuđivati i stvarati joj dodatnu tenziju.
Nemojte je osuđivati i da sa njom nešto nije u redu, setite se da je samo malo ranije iznela trudnoću i na svet donela jedan savršeni mali novi život.
Dojenje i seksualni odnosi
Svakako je preporučljivo da se od seksa uzdržite prvih šest nedelja nakon porođaja. Nakon ovog perioda majka će otići na kontrolni pregled i kada ginekolog da „zeleno svetlo“, možete se vratiti seksualnim aktivnostima. Dobro bi bilo da pre toga razmotrite metode kontracepcije.
Budite strpljivi i razumite partnera ako ne bude želeo da ima odnose još neko vreme. Razumljivo je da mora da se navikne na novu ulogu, a i da su se dogodile brojne promene u njenom organizmu. Sve dok ne bude ponovo imala ustaljen menstrualni ciklus, telo će proizvoditi manje estrogena, hormona koji pomaže da bude raspoložena za seks, ali i sprečava vaginalnu suvoću.
Tokom dojenja ćete verovatno morati da koristite lubrikante. Bez njih seksualni odnosi mogu biti neprijatni i bolni za partnerku. Takođe, nivo testosterona koji povećava libido pada dok prolaktin, hormon koji stimuliše stvaranje mleka, raste.
Moguće je da je vaša žena samo iscrpljena jer prvih nedelja nakon porođaja doji bebu između 6 i 15 puta svakog dana i trenutno nije spremna da svoje telo deli i na drugi način. Osim toga, njeno telo se oporavlja od porođaja, potrebno je vreme da rana, ako je imala zaraste, kao i da se mišići počnu vraćati na mesto, ali i da prestane krvarenje nakon porođaja u potpunosti.
U međuvremenu možete razmenjivati nežnosti i razgovarati, a kada oboje budete spremni probajte da imate ponovo odnose.
Objavljen: 2. oktobar 2017. godine, ažuriran: 17. oktobar 2024. godine
-
Folikuli jajnika: Sve o folikulima jajnika
Folikuli jajnika su vreće ispunjene tečnošću u jajnicima koje sadrže jajnu ćeliju koja nije sazrela za oplodnju. Tokom menstrualnog ciklusa jajna ćelija sazreva, folikul se otvara i oslobađa je, pripremajući se za oplodnju. Zašto i kako doktori prate folikule jajnika? Kakva je anatomija ovih folikula i koja je njihova funkcija? Iako mnogi ne znaju, više…
-
Fiziološka žutica: Žutica kod novorođenčeta
Neonatalna ili fiziološka žutica je uobičajeno stanje kod novorođenčeta. Ona uzrokuje žutu kožu, jezik i oči i najčešće se javlja tokom drugog ili trećeg dana nakon rođenja. Žutilo je posledica velike količine bilirubina u krvi. Ona često prolazi sama od sebe, a u nekim slučajevima je potrebna terapija koja podrazumeva fototerapiju. U retkim situacijama, kod…
-
Lohije: Krvarenje posle porođaja(postporođajno krvarenje)
Svaka žena ima krvarenje posle porođaja, bilo da se porodila vaginalno ili carskim rezom. Ovo krvarenje se naziva lohije. Time se telo oslobađa sloja sluznice materice koja je bila zadebljala i okruživala je bebu. Krv može da teče na mahove ili da teče ravnomerno kao teška menstruacija. Koliko traju lohije? Krvarenje će menjati boju i…