Untitled design
Tantrumi (napadi besa) kod dece
Home » RODITELJSTVO  »  Tantrumi (napadi besa) kod dece
Tantrumi (napadi besa) kod dece

Deca u toku napada besa mogu da vrište, plaču, leže na podu, budu agresivna i roditelj ne zna šta da preduzme da im pomogne. Tantrumi se dešavaju kada decu preplave osećanja. Dete je suviše malo za „velika osećanja“ sa kojima se suočava i nije naučeno kako da se nosi sa njima.

Ranije je bilo uobičajeno da dete dobije „po guzi“ kada doživi napad besa. Malo je reći koliko je ovo pogrešno. Osim što je fizičko kažnjavanje dece nedopustivo, ovakvim načinom vaspitanja poručujete detetu da ne treba da pokazuje svoja osećanja, da nema prava da bude ni ljuto ni nesrećno. Dete će odrastati misleći da ono mora da trpi kada se oseća loše, što dugoročno posmatrano može imati veoma loše posledice.

Napadi besa (tantrumi) – kako reagovati i šta raditi?

Šta su napadi besa (tantrumi)?

Tantrumi su eksplozije negodovanja, ljutnje, frustracije i agresivnog ponašanja, kada dete ne može da kotroliše preplavljenost osećanjima. Može se dogoditi da dete legne na pod dok vrišti, ukočenih ruku i nogu, izvijeno, dok se šutira ili beži nekontolisano. Nekada deca zadržavaju dah, pa se možete uplašiti da će izgubiti svest ili čak povraćati. Postoje i situacije u kojima će dete početi da baca stvari oko sebi i pokušati da vas udari.

dete place
Photo by Marco Aurélio Conde on Unsplash

Deca najčešće imaju napade besa u uzrastu između 1 i 3 godine.

Dete počinje sa oko godinu dana da razvija samokontrolu. Uči se da razume i kontroliše svoje emocije. Kako ubde raslo, lakše će se smirivati kada se dogodi nešto uznemirujuće, a rezultat toga će biti sve ređi napadi besa.

Zašto se javljaju tantrumi kod dece?

Napadi besa se dešavaju najčešće do uzrasta deteta kada će ono imati dovoljan fond reči da njima objasni šta želi i šta ga muči. Sa razvojem govora, smanjuje se učestalost tantruma.

Deca nakon prvog rođendana razvijaju svoje emocionalne i društvene veštine, ali još uvek ne znaju da se nose sa tim emocijama, a ne znaju ni da ih opišu. Osim toga, prirodno je da deca budu nezavisnija i da tu nezavisnost testiraju i kroz otkrivanje sveta oko sebe.

Napadi besa se mogu događati i kod starije dece, a posledica su toga što još uvek nisu naučili da upravljaju svojim osećanjima i da u potpunosti razumeju promene oko sebe.

Photo by Caleb Woods on Unsplash

Šta su najčešći okidači tantruma?

Sigurno ste primetili da deca nisu uvek podjednako sklona napadima besa. Nekada su razumni i tolerantni, a nekada se na svakih par minuta sve svodi na plakanje i nervozu. Najčešći uzročnici pojave tantruma su:

  • Dete je umorno i spava mu se – verovatno ste primetili da se umornoj deci češće događa da su razdražljiva. Posebno uveče ili ako preskoče dnevnu dremku.
  • Glad – ako je dete gladno verovatnije je da će imati napad besa.
  • Prekomerna stimulacija – u situacijama kada je dete tokom dana bilo izloženo prevelikoj stimulaciji, bilo od okruženja ili gledanjem televizije ili Jutjuba i slično, mnogo je veća verovatnoća da će agresivnije reagovati kada nije zadovoljno.
  • Razlike u temperamentu – deca različito reaguju na stvari koji ih frustriraju. Deca koja se inače lako uznemire, verovatno će burnije reagovati.
  • Situacije sa kojima dete ne zna da se bori – na primer, kada u parkiću mora da vrati tuđu igračku.
  • Veoma jake emocije poput straha, besa, zabrinutosti i sramote mogu izazvati tantrume jer dete sa njima još uvek ne zna da se nosi.
Kako ublažiti napade besa (tantrume) kod dece?
  • Gledajte da deca uvek budu sita i odmorna kada je to moguće. Nemojte ih izlagati prevelikom broju ljudi, voditi na mesta gde je gužva i generalno se potrudite da manje budu izloženi stresu.
  • Posmatrajte dete i uvažavajte njegova osećanja – većina roditelja može da pretpostavi kada će doći do napada besa i šta ga može izazvati. Razgovarajte sa detetom o tom događaju kada napad prođe, a dok traje potrudite se da mu odvratite pažnju nečime što će ga zanimati.
  • Planirajte pažljivo – možda vaše dete ima napade besa u kupovini. Imate par mogućnosti: nećete voditi dete sa sobom ili, ako nemate izbora, pokušajte da vodite dete kada je sito i odmorno.

Kako reagovati kada dete ima napad besa?

Čak i kada dajete sve od sebe da predvidite tantrum, oni se ipak dogode. Važno je da ne izgubite strpljenje i ne unervozite se. Znatno ćete otežati situaciju i sebi i detetu ako se naljutite.

Pažljivo priđite detetu i recite mu da vam je jasno šta želi. Na primer: „Znam da bi sada želela da ti kupim lutku!“ Time ćete staviti detetu do znanja da vi njega razumete, čak i ako to ne zna da vam objasni. Daćete tako detetu šansu da „resetuje“ svoje emocije.

Ostanite uz dete i sačekajte da napad prođe. Pokušajte da mu skrenete nečim pažnju, ali nemojte ga odvraćati, jer ćete samo izazvati dodatni bes i produžiti vreme trajanja.

Ostanite dosledni

Ako se napad besa dogodio zbog toga što dete želi nešto što u tom trenutku ne može da dobije, onda mu to nemojte ni davati, ma koliko napad bio intenzivan. Kada jednom popustite, dete će misliti da je tantrum rešenje i koristiće ih češće nego što bi inače.

Nemojte se smejati detetu. Time dodatno pogoršavate stvari, a dete pati i misli da je vama to zabavno.

Tantrumi kod dece
Tantrumi kod dece - Photo by yang miao on Unsplash

Napadi besa su iscrpljajući i naporni za sve. Koliko su naporni roditeljima, decu još više iscrljuju.

Roditeljima je često neprijatno kada dete ima tantrum pre svega zbog ljudi iz okruženja. Ignorišite ih. Oni možda nemaju decu ili se ne sećaju kako je to nekada izgledalo. Čak i ako su ih imali i ove probleme rešavali telesnim kažnjavanjem, poslednje što treba da uradite je da sledite njihov primer. Vi ste roditelj svom detetu i jedino je važno kako se ono i vi osećate.

Pročitajte šta o napadima besa kaže Manuela Kamikovski, psiholog: Napadi besa kod dece

Image by Vicki Lynn from Pixabay and photo by Jep Gambardella from Pexels

Objavljen: 2. jun 2020. godine, ažuriran: 10. avgusta 2024. godine

  • Beta hCG i bebin pol

    Beta hCG i bebin pol

    Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…

  • Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću

    Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću

    Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…

  • Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…

4 responses to “Tantrumi (napadi besa) kod dece”

  1. […] Dete sada počinje da prepoznaje zvuke, otkriva svet i pokušava da priča. Počeće da govori “NE” uz odmahivanje glavom, ali će biti i veoma oprezna prema strancima. Dete će sada želeti da kaže ono što mu je u glavi, ali mu je veoma teško da to reprodukuje, što može dovesti do toga da se jave tantrumi zbog frustracije. Više: Tantrumi (napadi besa) kod dece […]

  2. […] Postavljajte detetu pitanja, kako bi mogli da proverite da li vas razume. Ali ne neka pitanja za koja vam treba složen odgovor. Već, na primer: da li želiš da se igramo kockama ili da čitamo? Da li želiš ovu ili ovu majicu? Ne morate očekivati odgovor, već da vas odvede do tog mesta ili pokaže šta želi. To je dovoljno da znate da dete dobro napreduje jer razume. Verbalizacija će doći kasnije. Davanje izbora im pored toga gradi i samopouzdanje i smanjuje napade besa. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *