Još jedna stvar koja muči trudnice su strije u trudnoći. One se pojavljuju kod velikog broja trudnica i neretko su velike i upadljive. Dobra vest je da možete uraditi neke stvari da predupredite ili bar ublažite pojavu strija.
U ovom tekstu:
Šta su strije?
Strije su mali, udubljeni tragovi na koži koji se pojavljuju najčešće na stomaku u kasnijim fazama trudnoće, kada se trbuh brzo širi za smeštaj bebe koja raste. Neke žene će ih takođe dobiti na stražnjici, bedrima, bokovima, a i grudima.
Strije su prouzrokovane promenama u elastičnom tkivu koje se nalazi neposredno ispod kože kao potporno tkivo. Na početku su ružičaste, crvenkasto smeđe, ljubičaste ili tamno smeđe, zavisno od boje kože. Kasnije izblede, iako nikada potpuno ne nestanu.
Kako mogu da znam da li ću dobiti strije u trudnoći?
Teško je predvideti. Najmanje polovina trudnica dobije strije, ali niko ne može da kaže sa sigurnošću ko će ih dobiti, a ko neće. Međutim, postoje neki činioci koji povećavaju vaše šanse za dobijanje strija.
Istraživanja pokazuju da genetika igra ulogu: ako su vam majka ili sestra dobile strije u trudnoći, velika je verovatnoća da će ih i vi dobiti. Takođe, neke studije pokazuju da su mlađe mame više sklone dobijanju strija.
Osim toga, što se više kože proširi tokom trudnoće i brže se to dogodi, to je verovatnije da će se razviti strije. Iz tog razloga, veća je verovatnoća da ćete dobiti strije ako:
- dobijate puno na težini brzo;
- nosite veliku bebu;
- imate višak plodove vode.
Šta mogu da učinim kako bi sprečila strije?
Nažalost, nema puno toga što možete da učinite. Potrudite se da ne dobijete više od preporučene težine – u većini slučajeva, preporučeno je da dobijete 9 do 12 kilograma i to postepeno – jer bi to moglo da smanji vaše šanse za dobijanje strija.
Nema dokaza da bilo koje od kreme, losiona i ulja za koje tvrde da bi sprečilo strije zapravo imaju efekata. (Iako hidriranje vašeg stomaka koji raste može da smanji svrab.)

Da li se strije javljaju svim ženama u trudnoći?
Strije se ne javljaju svim ženama tokom trudnoće, ali su veoma česte. Oko 50-90% trudnica razvije strije, koje obično nastaju zbog brzog istezanja kože i hormonskih promena. Faktori koji mogu povećati verovatnoću pojave strija uključuju genetiku, brzinu i količinu dobijanja težine, kao i elastičnost kože.
Strije se najčešće javljaju na stomaku, grudima, butinama i zadnjici. Iako se ne mogu potpuno sprečiti, održavanje hidratacije kože, pravilna ishrana i kontrola težine mogu pomoći u smanjenju rizika.
Da li strije ikada prođu?
Strije u trudnoći koje se jednom pojave ne mogu potpuno nestati, ali vremenom mogu postati manje vidljive. U početku, strije su obično crvene, ljubičaste ili ružičaste, ali kako vreme prolazi, one postaju bleđe i manje primetne, prelazeći u srebrnkasto-belu boju. Postoji nekoliko tretmana koji mogu pomoći u smanjenju vidljivosti strija:
- Kreme i gelovi: Proizvodi koji sadrže retinoide, hijaluronsku kiselinu ili vitamin E mogu pomoći u poboljšanju izgleda strija.
- Laserski tretmani: Laserska terapija može stimulisati proizvodnju kolagena i poboljšati teksturu kože, čineći strije manje vidljivim.
- Mikrodermoabrazija: Ovaj tretman uključuje uklanjanje gornjeg sloja kože kako bi se podstakla regeneracija kože.
- Hemijski pilinzi: Piling sa hemijskim supstancama može pomoći u uklanjanju mrtvih ćelija kože i stimulisati rast nove kože.
- Masaže i hidratacija: Redovna masaža sa hidratantnim uljima ili kremama može poboljšati cirkulaciju i elastičnost kože.
Važno je napomenuti da nijedan tretman nije potpuno efikasan i da rezultati mogu varirati od osobe do osobe. Pre započinjanja bilo kakvog tretmana, najbolje je konsultovati se sa dermatologom ili stručnjakom za kožu.
Strije kod trudnica: Mogu li išta da učinim da bi se oslobodila strija kasnije?
Nećete biti u mogućnosti da ih otklonite potpuno, ali ako vam strije još uvek smetaju nakon trudnoće, razgovarajte sa dermatologom o načinima kako ih smanjite. Postoje različite mogućnosti lečenja.
Aktuelni lekovi kao što su tretinoin (retinol-A) i glikonke kiseline mogu da pomognu. (Napomena: Retinol-A nije siguran za korišćenje tokom trudnoće i nema pouzdane informacije o količini koja se izlučuje u majčino mleko ili njegovom uticaju na odojče, tako da je najbolje izbegavati ga dok dojite.)

Postoje neki dokazi da laserski tretmani mogu da pomognu da se vrati elastičnost kože i promena pigmentacije pa da strije više liče ostatku vaše kože.
Budite svesni da se pojava strija smatra pre svega kozmetičkim problemom.
Objavljen: 6. januar 2012. godine, ažuriran: 7. jun 2024. godine
Pročitajte: Oporavak od porođaja – Od 1. nedelje do 6 meseci kasnije
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] nastali istezanjem usled brzog širenja, kao posledica nedostatka elastičnosti kože. Na pojavu strija u trudnoći ne utiče samo povećanje telesne mase i obima stomaka, već i kvalitet vašeg vezivnog tkiva. […]
[…] Telo prolazi kroz velike promene u drugom tromesečju trudnoće. Materica sada raste i moguće je da ćete osećati nelagodnost i bolove rasta i istezanja ligamenata. Koža na stomaku i grudima će se takođe istezati, a to može izazivati i blag svrab. Možda će se pojaviti i prve strije u trudnoći. […]