Untitled design
Stolica novorođenčeta – kako izgleda i šta je normalno
Home » BEBA  »  Novorođenče  »  Stolica novorođenčeta – kako izgleda i šta je normalno
Stolica novorođenčeta – kako izgleda i šta je normalno

Novopečene mame se često pitaju šta je normalna stolica novorođenčeta, kako treba da izgleda kada beba kaki, šta ako beba kaki zeleno? Posebno

 što postoji staro verovanje da su zelene stolice – stolice gladi, a ovo nije tačno. Bebina stolica izgleda različito u zavisnosti od situacije. Stolica bebe se razlikuje od stolice kod starije dece i veoma zavisi od toga čime se beba hrani.

!!! Tekst sadrži fotografije koje nekima možda neće biti prijatne, te upozoravamo unapred na to !!!

Kako teba da izgleda stolica novorođenčeta?

Stolica novorođenčeta može biti u različitim bojama koje se menjaju u zavisnosti od razvoja bebe i toga šta jede. Beba kaki crno gotovo kao katran na samom početku i ova stolica se zove mekonijum. Stolica bebe koja sisa je žućkasta, mekana i izgleda kao da ima seme, a stolica bebe na mlečnoj formuli je gušća i braonkaste boje. Kada beba počne da jede čvrstu hranu, stolica će imati jači miris. I bebe mogu da imaju zatvor ili dijareju, kao i odrasli, pa tada beba kaki drugačije. (Izvor: Babycenter)

Ako ste jedni od onih roditelja koji provode vreme gledajući u sadržaj bebine pelene u pokušajima da dešifrujete da li je sve u redu, niste sami. Ponekad se roditelji obraćaju i lekaru, a zapravo je sa bebom sve u redu. Ukoliko pak ipak brinete, najbolje je da nedoumice otklonite kod nadležnog pedijatra.

Mekonijum

Mekonijum: zelenkasto-crna stolica bebe

Prva bebina stolica je skoro crna i naziva se mekonijum, ona stolica je prisutna u bebinim crevima pre rođenja. On je napravljen od sluzi, anmionske tečnosti, mrtvih ćelija i drugih stvari koje je beba progutala u materici i nema miris. Kada beba bude imala 2 do 4 dana, stolice će postajati svetlije, žućkasto-zelene i manje lepljive. Ova prelazna faza je znak da je beba počela da vari rano majčino mleko ili mlečnu formulu i da crevni trakt radi dobro.

Više: Mekonijum – prva bebina stolica

Zeleno-žuta stolica kod bebe

Između drugog i šestog dana od rođenja, počinje da se formira bebina stolica. Ona je mešavina mekonijuma i svarene hrane pa je u boji spanać-zelene uglavnom.

Žuta, zelena ili smeđa kod bebe

Kasnije, beba će imati žute, zelene ili smeđe stolice, bilo formirane ili ne. Najčešće je stolica bebe koja je dojena zlatno-žute boje i nema previše karakterističan miris. Pročitajte: Zelena stolica kod dojene bebe

Zatvor kod beba

Bebe retko imaju zatvor dok ne počnu da jedu čvrstu hranu. Posebno bebe koje su dojene. Ako beba koja pije adaptirano mleko i ima zatvor, konsultujte se sa pedijatrom da promenite vrstu mleka. Zapravo problem je ako beba ima tvrdu stolicu. A učestalost bebinih stolica nije najvažnija. Može se dogoditi da beba nema stolicu nedelju dana i to je u redu, pojedini pedijatri čak tvrde da je sve do 10 dana u redu. Samo je važno da beba redovno piški.

Neke bebe jednostavno iskorišćavaju više materija iz mleka i ne kake svakodnevno, već samo piške redovno.

Proliv kod novorođenčeta

Proliv se manifestuje stolicama koje su mukozne, jakog mirisa i češće nego inače. Moguće je da se pojave tragovi krvi ili vodenasti prstenovi na peleni oko stolice. Proliv nije česta pojava kod novorođenčeta i prepoznaćete ga po ovim znacima jer je stolica u prvim mesecima svakako uglavnom tečna.

Pojava tragova krvi u stolici nije znak za paniku, posebno ako je beba imala više proliva tokom dana. Bebina sluzokoža je osetljiva i lako se može iziritirati. Svakako je treba odvesti lekaru i uvesti probiotik.

Korisni saveti o brizi o bebi 

Dojene bebe uglavnom imaju češće stolice – nakon svakog hranjenja ili bar tri do četiri stolice dnevno kada sisaju redovno. Uglavnom bebe imaju svoj ritual da kake za vreme ili odmah nakon podoja.

stolica novorođenčeta
Photo by Šárka Hyková on Unsplash

Tokom prvih mesec dana nakon rođenja, bebe uglavnom kake i noću. Važno je da se trudite da ih noću ne razbuđujete i da hranjenje i menjanje pelena obavljate uz malo osvetljenje. A zatim da tokom dnevnog spavanja nikada ne zamračujete prostoriju u kojoj beba spava. Ovako će beba lakše naučiti da razlikuje dan i noć i brže prestati da kaki noću.

Bebe koje su hranjene adaptiranim mlekom uglavnom imaju stolice ređe od dojenih beba.

Objavljen: 8. maja 2012. godine, ažuriran: 14. oktobar 2024. godine

  • Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…

  • Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…

  • 6 trikova za brzo začeće

    6 trikova za brzo začeće

    Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…

4 responses to “Stolica novorođenčeta – kako izgleda i šta je normalno”

  1. […] Sadržaj koji beba prvi put iskaki, što se najčešće događa još u porodilištu, naziva se mekonijum. Prve stolice inače su veoma tamne, gotovo crne, a ni one koje slede neće baš mnogo ličiti na stolicu odrasle osobe. Spremite se na raznovrsni spektar: zelenkasto, svetlo braonkasto, žućkasto nalik boji senfa… No, ako primetite belu sluz ili končiće ili tačkice crvene boje, pozovite pedijatra. Crveno je obično znak krvi u stolici. Više o boji stolice pročitajte u tekstu Pogled na stolicu novorođenčeta. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *