Šta je to blastocista? Proces vantelesne oplodnje napreduje iz godine u godinu, tako smo došli i do toga da je moguće da se oplođeno jajašće dovede do stadijuma blastociste. U nekim situacijama, čeka se upravo ovaj trenutak, a onda se vrši transfer blastociste.
U ovom tekstu:
Šta je blastocista?
Ljudski embrion se razvija do stadijuma blastociste pet do šest dana posle oplodnje, a radi se o loptici ispunjenoj tečnošću koja sadrži 60 do 100 ćelija. Izuzetno je ohrabrujuć podatak da su stope ostvarivanja trudnoće na ovaj način prelazile 50% uspešnosti.

Nakon punkcije jajnih ćelija i oplodnje, čeka sa 5 do 6 dana, kako bi najbolji embrion postao blastocista. Ovo je zapravo skup ćelija koje čine površinu lopte koja će se pričvrstiti za sluznicu materice i pokrenuti implantaciju i kasnije obezbediti vrećicu u kojoj će embrion rasti. Unutar ove šuplje loptice, nalaze se matične ćelije koje će postati fetus.
Kada se radi o prirodnom ciklusu, stadijum blastociste se događa unutar jajovoda.
Embrion mora da dostigne stadijum blastociste da bi biosposoban da se pričvrsti za zid materice i da dođe do implantacije. Dakle, gledano iz tog ugla, prirodnije je da se embrion umetne u matericu u fazi blastociste jer je to stadijum razvoja u kom će se lakše usaditi.
Razlika među kvalitetom embriona
Kada se embrioni kultivišu do stadijuma blastociste u laboratorijskim uslovima, obično se uočava da oko polovine embriona prestaje da raste do kraja trećeg dana. Ovo je sasvim normalno i rezultat je slabog razvojnog potencijala pojedinih embriona.
Trećeg dana, između četvoroćelijske i osmoćelijske faze potrebna su nova genetska uputstva za nastavak rasta i tada nekad dolazi do prekida u razvoju. Nauka nije napredovala toliko da se pobošljaju uslovi u kojima će embrioni nastaviti da rastu u ovoj fazi, a ne može se uticati ni na njihovo napredovanje u materici.
Da bi se nadomestilo to što su možda neki embrioni potencijalno loši, ženama se vraća više embriona, nega i 3 ili 4. Ovo češće dovodi do višestrukih trudnoća.
Trojke i četvorke predstavljaju ozbiljan rizik za majku i bebe. Postavlja se etičko pitanje, da li je u redu vraćati više embriona majkama kada znamo da to povećava rizik po njih, ako se svi embrioni uspešno implantiraju, a postoje načini kao što je transfer blastociste u naprednijoj fazi.
Nakon transfera dva blastocista, eliminisana je mogućnost trojki i više beba.
Koja je prednost transfera blastociste?
Glavna prednost je to što znamo koji embrioni su nastavili sa rastom, ali i pored toga što se normalno razvijaju, nije svima potreban ist period razvoja, već on može da varira u satima, pa čak i danima. Najbolji embrioni se vraćaju ili zamrzavaju, a transfer se radi uglavnom šestog dana u zavisnosti od prakse klinike.
Nakon šestog dana, nema svrhe ostavljati embrione da rastu i razvijaju. Do tada se ili vraćaju u matericu ili zamrzavaju. Ostali, koji su bili spori i nekvalitetni se odbacuju.
Ovim postupkom smanjuje se broj biohemijskih trudnoća, molarnih trudnoća i spontanih pobačaja u prvom tromesečju.

Literatura:
- North Hudson: Blastocyst Transfer – https://www.northhudsonivf.com/contents/blastocyst-transfer
- Atlanta in Fertility: BLASTOCYST STAGE EMBRYO – https://www.atlantainfertility.com/fertility-treatment-care/infertility-treatment/ivf-in-vitro-fertilization/blastocyst-stage-embryo/
Objavljen: 4. maj 2022. godine, ažuriran: 4. januar 2025. godine
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] Šta je blastocista? – Transfer blastociste […]