Spavanje na levom boku u trudnoći često se preporučuje kao najbolji položaj za buduće majke, jer donosi brojne zdravstvene prednosti i za majku i za bebu. Ovaj položaj omogućava bolji protok krvi, smanjuje pritisak na vitalne organe i može pomoći u prevenciji nelagodnosti i zdravstvenih problema koji se mogu pojaviti tokom trudnoće. Saznajte zašto stručnjaci savetuju spavanje na levom boku i kako ovaj položaj može doprineti bezbednijem i udobnijem snu u trudnoći.
U ovom tekstu:
Najbolji položaj za spavanje u trudnoći
Već početkom drugog tromesečja, može se dogoditi da imate problem da se namestite u položaj za spavanje. Neke trudnice će se navići kako vreme bude odmicalo, dok će druge imati ovaj problem tek kada uđu u poslednje tromesečje i kako se termin za porođaj bude bližio. Problem sa spavanjem se javlja prvenstveno zbog stomaka, koji vam više ne dozvoljava da se spontano u snu nameštate kako vam odgovara.
Jastuk za trudnice i dojilje
Razmislite i o tome da kupite jastuk za trudnice i dojilje. On će vam u mnogome pomoći da udobno spavate. Pri kupovini ovog jastuka, bitno je da obratite pažnju i kupite isključivo onaj punjen sitnim granulama.
Jastuci punjeni sunđerom, vatom ili nekim trećim materijalom vam neće previše pomoći, ni sada ni kada ga budete koristili za dojenje ili bebu. A uvek možete koristiti i svoj stari jastuk tako što ćete ga staviti između butina i kolena, ili tanji jastuk ispod stomaka.
Zašto je bitno spavanje na levom boku u trudnoći?
Najbolje bi bilo da spavate na levom boku, ukoliko vam tako bude udobno, ali se svakako potrudite da što više ovako ležite, posebno tokom trećeg tromesečja. Naime, sa desne strane vaše kičme nalazi se šuplja vena. Bitno je da ona bude slobodna, kako bi krv brže cirkulisala kroz telo i dovoljno snabdevala bebu kiseonikom.
Zašto nekim ženama NIJE UDOBNO spavanje na leđima u trudnoći?
Nekim ženama nije udobno da leže na leđima tokom trudnoće, posebno u drugom i trećem tromesečju, iz više razloga:
- Pritisak na krvne sudove - Ležanje na leđima može uzrokovati pritisak na donju šuplju venu (vena cava inferior), koja vraća krv iz donjeg dela tela ka srcu. Kako materica raste, njena težina može pritisnuti ovu venu, što može smanjiti protok krvi ka srcu i posteljici. To može izazvati vrtoglavicu, pad krvnog pritiska, osećaj mučnine, pa čak i kratkotrajan gubitak svesti kod trudnice. Ovo stanje se naziva sindrom supine hipotenzije.
- Bol u leđima - Kako stomak raste, centar gravitacije se menja, što stavlja dodatni pritisak na donji deo leđa. Ležanje na leđima može pogoršati bol u leđima, koji je čest problem kod trudnica, jer taj položaj ne podržava kičmu na odgovarajući način.
- Pritisak na unutrašnje organe - Ležanje na leđima može izazvati pritisak na unutrašnje organe, uključujući creva i bešiku, što može uzrokovati nelagodnost, posebno kod trudnica koje se već bore sa probavnim problemima poput gorušice ili zatvora. Takođe, to može otežati disanje, jer rastuća materica pritiska dijafragmu.
- Smanjenje protoka krvi do fetusa - Neke studije su pokazale da spavanje na leđima, zbog smanjenog protoka krvi, može uticati na dotok kiseonika i hranljivih materija do bebe. Iako je rizik od toga mali, mnogi stručnjaci preporučuju izbegavanje ležanja na leđima tokom kasnijih faza trudnoće.
- Neprijatnost i nemir - Kod nekih žena, ležanje na leđima jednostavno može izazvati osećaj neprijatnosti zbog težine materice i pritiska na abdomen. Osećaj "težine" ili pritiska u stomaku može dovesti do nemirnog sna i čestog buđenja.
Trudnice mogu koristiti jastuke za podršku i spavanje u bočnim položajima (najčešće na levom boku), kako bi poboljšale cirkulaciju i smanjile pritisak na organe i krvne sudove. Ako se slučajno probude na leđima, ne treba paničiti — bitno je promeniti položaj i potražiti udoban način za nastavak spavanja.
Nesvestica u trudnoći od ležanja na leđima
Ako trudnica oseća vrtoglavicu ili nesvesticu dok leži na leđima, to može biti znak sindroma koji nastaje kada povećana materica pritisne donju šuplju venu (vena cava inferior). Ovaj pritisak smanjuje protok krvi iz donjih delova tela nazad ka srcu, što rezultira padom krvnog pritiska i smanjenjem dotoka krvi i kiseonika ka mozgu, a ponekad i do posteljice. Ovo stanje može izazvati neprijatne simptome kao što su:
- vrtoglavica,
- nesvestica ili slabost,
- mučnina,
- znojenje,
- osećaj anksioznosti,
- lupanje srca (tahikardija).
Da li je ovo opasno stanje?
U većini slučajeva, simptomi sindroma supine hipotenzije nisu opasni ukoliko žena brzo promeni položaj. Ležanje na boku, posebno na levom, obično rešava problem, jer se time smanjuje pritisak na krvne sudove i omogućava bolji protok krvi.
Međutim, ako se ovi simptomi često javljaju ili su veoma izraženi, važno je konsultovati lekara, jer dugotrajni pad krvnog pritiska može potencijalno smanjiti dotok krvi ka bebi. To je obično razlog zašto se ženama u drugom i trećem tromesečju savetuje da izbegavaju duže ležanje na leđima.
Šta učiniti ako dođe do nesvestice?
- Promeniti položaj – Ako osetite vrtoglavicu ili nesvesticu dok ležite na leđima, odmah se okrenite na levi bok. Ovaj položaj će olakšati cirkulaciju i ubrzo će simptomi nestati.
- Koristiti jastuke – Kako biste sprečili da se nesvesno vratite u položaj na leđima tokom spavanja, postavite jastuke iza leđa ili koristite jastuke za trudnice koji će vas podržavati u bočnom položaju.
- Izbegavati dugotrajno ležanje na leđima – Ako je moguće, izbegavajte da provodite mnogo vremena u ležećem položaju na leđima, naročito tokom odmora ili spavanja. Čak i pri kratkom odmoru, oslonite se na bok.
Kada se obratiti lekaru zbog nesvestice tokom ležanja u trudnoći?
Ako simptomi postanu česti, intenzivni ili ne prolaze brzo nakon promene položaja, važno je obavestiti svog lekara ili babicu. Oni će proceniti situaciju i pružiti dodatne savete kako da izbegnete komplikacije.
Većina trudnica može rešiti ovaj problem jednostavnom promenom položaja, ali je važno biti svestan znakova i brzo reagovati kako bi se očuvala sigurnost majke i bebe.
Spavanje na levom boku u trudnoći preporučuje se zbog brojnih zdravstvenih prednosti za trudnicu i bebu. Ovaj položaj poboljšava cirkulaciju, smanjuje pritisak na vitalne krvne sudove i organe, te pomaže u prevenciji nelagodnosti poput bola u leđima i oticanja. Takođe, spavanje na levom boku može smanjiti rizik od preeklampsije i poboljšati dotok hranljivih materija do bebe. Iako ovaj položaj nije obavezan, mnogim trudnicama olakšava spavanje u kasnijim fazama trudnoće i doprinosi opštem osećaju udobnosti.
-
Najbolji crtani filmovi od 2020. godine
Pravili smo već, i objavili, listu najboljih crtanih filmova svih vremena, a tu je i lista najboljih filmova za decu svih uzrasta. Ovo su najbolji crtani filmovi od 2020. godine, odnosno koji su to najbolji crtani filmovi u poslednje 4 godine. TOP 10: Najbolji crtani filmovi od 2020. godine Ovo su najbolji crtani filmovi od…
-
Pucanje vodenjaka – Šta kada pukne vodenjak? (VIDEO)
Čak i ako ne znate baš ništa o početku porođaja, sigurno ste više puta čuli za pucanje vodenjaka kao simptom početka porođaja. Šta ako je pukao vodenjak? Tokom trudnoće, jedan od najvećih strahova trudnice je šta ako vodenjak pukne ranije i da li će ona to umeti da prepozna. Trudnice veoma često bespotrebno strepe proveravajući…
-
Simptomi početka porođaja: Znakovi da će uskoro porođaj – 7 čestih (VIDEO)
Simptomi početka porođaja su trenutak za koji se pripremate već mesecima. Ono što mnoge buduće mame muči jeste: da li će znati da prepoznaju da je porođaj počeo? Iako su žene uglavnom nestrpljive da trudnoća prođe i ugledaju bebu, nema koja se nije zapitala da li je zaista spremna da postane majka, bilo da joj…
[…] koji traje do kraja prvog trimestra, a ima žena koje ga osećaju i tokom čitave trudnoće. Problemi sa spavanjem i noćno mokrenje mogu da pogoršaju umor u […]