Untitled design
Sluzni čep
Home » TRUDNOĆA  »  Porođaj  »  Sluzni čep
Sluzni čep

Sluzni čep se formira u cervikalnom kanalu na početku trudnoće i sprečava bakterije i infekcije da uđu u matericu. Kada se grlić materice priprema za porođaj dolazi do ispadanja sluznog čepa. Kako treće tromesečje lagano odmiče, većina trudnica provodi vreme tražeći bilo kakav znak koji će im reći da li se porođaj približava.

Tokom većeg dela trudnoće trudnica ima vaginalni iscedak koji je proziran i onda je često u dilemi da li će znati da prepozna šta je zapravo sluzni čep.

Photo by S O C I A L . C U T on Unsplash

Šta je sluzni čep i kako izgleda?

Sluzni čep je bukvalno komad zgusnute sluzi koja blokira otvor grlića materice i formira barijeru za bakterije i infekcije. On ih sprečava da užu u matericu i ugroze bebu. Tokom većeg dela trudnoće trudnica ima vaginalni iscedak koji je proziran i onda je često u dilemi da li će znati da prepozna šta je zapravo sluzni čep.

Zamislite to kao barijeru između vaše vagine i materice gde se nalazi vaša beba. Izgubićete ovaj čep kako vam grlić materice počne da se širi (otvara) i briše (omekšava i tanji) u pripremi za porođaj.

Kada se grlić materice počne skraćivati i time zbog osetljivosti kapilara unutar njega bude malog krvarenja, verovatno će biti krvi i na sluznom čepu.

Proširivanjem grlića doći će do gubitka čepa u vidu sluzi koja je prošarana nitima krvi, a boja može biti vrlo različita, od beličaste do braon. To se može dešavati tokom dužeg vremenskog perioda, jer sluz ispada u delovima, komadićima, ali se može desiti da ceo čep ispadne odjednom.

Kada ispada sluzni čep?

Većina trudnica ne bi trebalo da izgubi sluzni čep pre 37. nedelje trudnoće. Nekada sluzni čep ispada nedeljama, a neke žene ga pak izgube tek na porođaju. Kod nekih se ovo dogaža neposredno pred sam porođaj.

Ako vam se desi da izgubite sluzni čep pre 37. nedelje, javite se lekaru zbog mera predostrožnosti.

Kada se javiti lekaru?  

Ako je sluzni čep proziran ili ima vrlo malo krvi, nije potrebno javljati se lekaru.

Ali ako sluz postane izraženo krvava ili nastavlja da curi i dalje, javite se lekaru. To bi moglo da bude znak početka porođaja, ali i mogućih komplikacija (kao što je placenta previa ili odlubljivanja posteljice).

sluzni cep
Photo by Bethany Beck on Unsplash
Kako izgleda sluzni čep?  

Veoma često pitanje i dilema trudnica jeste kako on izgleda. Često su uznemirene zbog toga što svakako imaju čest vaginalni iscedak, a pred sam kraj se može događati i nevoljno otpuštanje urina. Onda su trudnice stalno u strahu da li im je pukao vodenjak i šta ako je u pitanju sluzni čep. Pokušaćemo da vam rešimo tu dilemu:

  • On nije vodenast, već je uglavnom gušći i lepljiviji, nalik na žele i relativno kompaktan.
  • Bistre je, prljavo bele i blago krvave strukture. Krv može biti roze, crvena ili braonkasta, ali je važno da nemate jako krvarenje, nalik menstrualnom.
  • Dug je 2.5 do 5 centimetara.
  • Zapremine jedne do dve kašike.
  • NE bi trebao da ima jak i karakterističan miris.

Nema štete od gubitka sluznog čepa, nema potrebe da brinete, a često ni da odmah pohrlite u porodlište. Ukoliko drugi simptomi izostaju, a posebno u prvoj trudnoći, može proći i do dve nedelje do porođaja.  U svakom slučaju, čestitamo! Uskoro ćete se družiti sa svojom bebom!

Literatura: 

  1. MyClevelandClinic: Mucus Plug – https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21606-mucus-plug
  2. Healthline: Losing Your Mucus Plug – https://www.healthline.com/health/pregnancy/losing-your-mucus-plug

Objavljen: 4. maj 2014. godine, ažuriran: 11. oktobar 2024. godine

  • Lekovi i zatrudnjivanje: Da li je bezbedno piti lekove kada pokušavate da zatrudnite?

    Lekovi i zatrudnjivanje: Da li je bezbedno piti lekove kada pokušavate da zatrudnite?

    Kakve veze imaju lekovi i zatrudnjivanje? Detaljno smo pisali o tome koji su lekovi dozvoljeni u trudnoći, kao i o lekovima u toku dojenja. Takođe, možete pročitati i posebno o antibioticima u trudnoći. U ovom članku sada pričamo o tome da li je bezbedno piti lekove kada pokušavate da zatrudnite. Da li je bezbedno uzimati…

  • Beta hCG i bebin pol

    Beta hCG i bebin pol

    Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…

  • Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću

    Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću

    Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…

7 responses to “Sluzni čep”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *