Untitled design
Skokovi u razvoju beba
Home » BEBA  »  Skokovi u razvoju beba
Skokovi u razvoju beba

Kako to izgledaju skokovi u razvoju? Vaša divna dobra beba odjednom stalno plače, hoće da se nosi i traži da sisa svakih pola sata. Ništa bolja situacija nije ni noću, mama je umorna i nema dovoljno mleka, tata je razdražljiv. Šta se odjednom desilo?

Vaša beba imam skokove u razvoju. U narednom periodu biće joj potrebno više mleka, a kako bi mama počela da proizvodi više mleka, beba traži često da sisa. Pošto mnogim mamama ovo nije poznato, one pomisle da nemaju dovoljno mleka. Tako skokovi u razvoju često budu krivci za bespotrebno uvođenje dohrane adaptiranim mlekom. Zato je važno da mame prepoznaju kada se događa skok u razvoju, pristupe tome mirno i suzdrže se od nuđenja dohrane koja neminovno vodi smanjenju količine mleka u dojkama. Količina mleka u dojkama usled učestalog sisanja vrlo brzo će da sustigne potražnju.

Skokovi u razvoju bebe i povećane želje za ishranom

Kada je u pitanju razvoj beba, jedan od fascinantnih aspekata jeste njihova sposobnost da brzo rastu i razvijaju se u prvim godinama života. Tokom ovog perioda, bebe prolaze kroz različite faze razvoja, poznate kao skokovi u razvoju, koji mogu imati značajan uticaj na njihov apetit i želju za hranom.

Photo by Zachary Kadolph on Unsplash

Skokovi u razvoju su periodi kada bebine sposobnosti i veštine napreduju brzo, što može rezultirati promenama u ponašanju, raspoloženju i navikama u ishrani. Mnogi roditelji primećuju da njihova beba tokom ovih faza može imati povećan apetit ili može postati izbirljivija u vezi sa hranom. Ove promene mogu biti privremene i obično su deo normalnog procesa razvoja.

Jedan od razloga za povećanu želju za hranom tokom skokova u razvoju može biti ubrzan metabolizam bebe. Kako se njen organizam aktivno razvija i raste, potreba za energijom se povećava, što može rezultirati većom potražnjom za hranom. Takođe, tokom ovih faza, bebine potrebe za određenim hranljivim materijama, poput proteina, vitamina i minerala, takođe mogu biti veće.

Važno je da roditelji obrate pažnju na signale koje njihova beba šalje u vezi sa ishranom tokom ovih perioda. To može uključivati češće traženje hrane, duže periode buđenja tokom noći zbog gladi ili veći interes za različite vrste hrane. Pružanje adekvatne ishrane i podrške tokom ovih faza može pomoći bebi da se lakše nosi sa promenama u svom telu i da nastavi zdrav razvoj.

Kada se skokovi u razvoju javljaju?

Prvi skok u razvoju javlja se kod novorođenčeta starosti oko nedelju dana, a sledeći skok bude obično u trećoj nedelji, pa već krajem prvog meseca beba počne da dobija mnogo više na kilaži. Burniji skokovi još mogu biti u bebinoj šestoj nedelji, a zatim u trećem, šestom i devetom mesecu. Svaki put bebi se povećava potreba za mlekom, ona češće traži da sisa pa kod mame odjednom počinje i da se stvara više mleka jer lučenje funkcioniše na osnovu ponude i potražnje.

skokovi u razvoju
Photo by Zachary Kadolph on Unsplash

Što beba više traži da sisa i provodi vreme na dojci, više će mleka i biti. Bebe koje piju adaptirano mleko odjednom mogu da popiju više, ali kod njih skok u razvoju najčešće ne bude toliko buran jer mleka uvek ima u izobilju.

Zbog čega se dešavaju skokovi u razvoju bebe?

Skokovi u razvoju dešavaju se kad beba naglo napreduje u psihofizičkom razvoju. Sa tri meseca beba počinje da se okreće i postaje mnogo aktivnija, a sa šest meseci počinje da puzi, ali ovaj skok ne bude toliko buran jer beba već po malo jede čvrstu hranu. Zatim beba počinje da brblja, da hoda… Ona u ovim periodima naglo izrasta i dobija na kilaži.

Neke mame možda neće ni primetiti skok kod njene bebe. Neke bebe slabo spavaju u tim danima, dok druge produžavaju popodnevni san koji im je potreban za odmor i napredak. Neke su premorene, a druge deluju kao da su odjednom prepune energije.

Kasnije se skokovi u razvoju javljaju otprilike na svakih 6 meseci, a tada mogu i duže da traju, čak i više nedelja. (Izvor)

Za roditelje ovi periodi mogu biti iscrpljujući i puni izazova. Beba koja je spavala celu noć odjednom se budi svakih sat vremena, plače i traži da je nose. I mame su češće gladne jer njihov organizam radi napornije nego inače.

Dobra vest je da skokovi traju obično jako kratko, oko 48 sati (kod nekih čak kraće, ili duže) i nakon toga vaša beba se opet vraća svojoj rutini.

Objavljen: 4. jun 2013. godine, ažuriran: 14. januar 2025. godine

  • Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…

  • Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…

  • 6 trikova za brzo začeće

    6 trikova za brzo začeće

    Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *