Kako ćete znati da li je nagli bol normalan ili zahteva u 2 sata noću poziv vašem lekaru? Neki simptomi u trudnoći baš i nisu dobrodošli. Evo njihovog spiska koji bi trebao da bude izvesno upozorenje. Čak i ako ne vidite izvor za zabrinutosti na ovom popisu, bolje je pogrešiti zbog preteranog opreza i načiniti poziv, nego se mučiti satima, pitati se da li je krenuo prevremeni porođaj ili se samo isteglio ligament.
U ovom tekstu:
Koji simptomi u trudnoći zahtevaju hitan poziv lekaru ili odlazak u bolnicu?
Imajte na umu da neki simptomi u trudnoći mogu da budu više ili manje hitni, u zavisnosti od toga koliko je uznapredovala trudnoća i u odnosu na određenu situaciju ili zdravstvenu istoriju.
- Beba se kreće ili udara manje nego obično (kad počinje redovno da se kreće). Pitajte ginekologa da li biste trebali da pratite bebinu aktivnosti i da svakodnevno brojite udarce.
- Nagla ili uporna bol u trbuhu.
- Vaginalno krvarenje. Više: Krvarenje u trudnoći
- Povećanje količine ili promena u vrsti vaginalnog sekreta – to jest, ako postane vodenast, mukozan ili krvav (čak i ako je samo ružičaste boje ili prošaran krvlju). Napomena: Nakon 37. nedelje, više sluzavog iscetka je normalno stanje i može da ukazuju na to da će nastupiti porođaj uskoro. Više: Sluzni čep
- Pritisak u karlici (osećaj da beba gura prema dole), bol donjeg dela leđa (pogotovo ako je to novi problem za vas), menstrualni grčevi ili bol u trbuhu, ili više od četiri kontrakcije u sat vremena (čak i ako ne bole) pre 37. nedelje.
- Bolno ili nelagodno mokrenje, ili malo ili nimalo mokrenja.
- Naglo ili stalno povraćanje, povraćanje popraćeno boli ili temperaturom.
- Groznica ili temperatura od 38 stepeni celzijusa i više.
- Smetnje vida kao što su dvoslike, zamućivanje, zatamnjenje, svetlucanje, ili ispadi u vidnom polju.
- Uporne ili jake glavobolje, ili glavobolja popraćena zamagljenim vidom, nejasan govor ili ukočenost.
- Više: Migrena u trudnoći
- Bilo kakva oteklina na licu ili podbulost oko očiju, teška i iznenadna oticanja stopala ili gležnjeva, ili brzo debljanje (više od 4 kg u nedelju dana).
- Uporni ili teški grč nogu koji ne popusti kada fleksirate svoj gležanj i povučete prste prema nosu, ili da je jedna noga znatno više otečena od druge.
- Trauma abdomena.
- Nesvestica, česte vrtoglavice, ubrzani rad srca ili lupanje srca.
- Otežano disanje, iskašljavanje krvi ili bol u grudima su simptomi u trudnoći koji takođe zahtevaju odlazak lekaru.
- Teški zatvor praćen bolom u trbuhu ili teški proliv koji traje duže od 24 sata. Da bolje shvatite šta nisu simptomi u trudnoći koji nisu znak za uzbunu pročitajte: Zatvor u trudnoći
- Uporan intenzivan svrab duž torza, ruke, noge, dlanova ili stopala, ili osećaj svraba po celom telu.
- Izloženost gripu ili simptomi gripa. Grip je vrlo rizičan za trudnice. Dakle, neka vaš ginekolog zna odmah ako ste bili u bliskom kontaktu sa nekim ko ima grip ili ako imate bilo kakve simptome gripa, koji mogu da uključuju groznicu, grlobolju, kašalj, curenje ili začepljen nos, umor i bolove u telu. Simptomi u trudnoći, ali i inače kada je grip u pitanju, ponekad mogu da uključuju i povraćanje ili proliv.
- Odmah zovite hitnu medicinsku pomoć ako ste iskusili otežano disanje, bolove u trbuhu ili grudima, naglu vrtoglavicu ili zbunjenost, teško ili dugotrajno povraćanje, smanjene pokrete fetusa ili ako imate visoku temperaturu uprkos uzimanju paracetamola.
- Izloženost zaraznim bolestima kao što su male boginje ili rubeola, ako niste imuni i pokazujete znakove infekcije. Nazovite svog ginekologa – ne odlazite u ordinaciju bez prethodne najave.
- Depresija ili teška anksioznost. Ako osećate duboku tugu ili beznađe, imate napade panike, niste u stanju da se nosite sa svojim dnevnim odgovornostima ili imate nasilne misli o sebi, potražiti pomoć odmah. Ovo su simptomi u trudnoći koje ne treba da potiskujete. Više: Mayo Clinic
- Bilo koji drugi zdravstveni problem zbog kojeg bi obično nazvali lekara, čak i ako se to ne odnosi na vašu trudnoću (kao što je pogoršanje astme).
Vaše telo se menja tako brzo da je teško znati da li je ono što ste uočili “normalno”. Ako niste sigurni da li je simptom ozbiljan, niste potpuno svoji ili imate nelagodu, imajte poverenje u svoj instnkt i obavite poziv. Ako postoji problem, dobićete pomoć odmah. Ako je sve u redu, bićete razuvereni.
Konačno, ako ste u blizini svog termina, proverite znake porođaja tako da ćete znati šta da tražite kada porođaj otpočne.
Objavljen: 12. novembar 2011. godine, ažuriran: 26. novembar 2024. godine
-
Trudnoća u četrdesetim i pedesetim: Kada je kasno za trudnoću?
Trudnoća u četrdesetim više nije retkost i u poslednje vreme se veliki broj žena odlučuje da trudnoću ostvari u ovim godinama. Stručnjaci upozoravaju da ovakve trudnoće nose mnogobrojne rizike, ali ova odluka ima i neke prednosti. Kao razlog svesnog odlaganja majčinstva, uglavnom se navode razloga: Ovo se odnosi na žene koje su svojevoljno odlagale majčinstvo,…
-
Hipotireoza kod beba: Kongenitalni hipotiroidizam – rana dijagnostika, simptomi i lečenje
Hipotireoza kod beba predstavlja ozbiljnu medicinsku stanje koje zahteva rano otkrivanje i odgovarajuće lečenje. Ovo stanje se naziva i kongenitalni hipotiroidizam – smanjena funkcija štitne žlezde kod bebe. Ovaj poremećaj štitne žlezde može značajno uticati na fizički i mentalni razvoj bebe, stoga je ključno razumeti kako se dijagnostikuje, leči i kakve su dugoročne posledice. Da li…
-
Neplodnost kod muškarca – kako se ispituje
Kako se ispituje neplodnost kod muškarca i šta kažu istraživanja? Istraživanja pokazuju da je kod polovine parova koji imaju problem sa sterilitetom uzrok u muškarcu, a kod podjednakog procenta parova uzrok je kod žene. Mada se kod muškarca uzrok steriliteta brže i lakše otkriva, problem je što se mnogo teže i duže leči. Ispitivanje neplodnosti…
[…] Simptomi u trudnoći koje ne treba ignorisati […]