Koja je razlika između implantacijskog krvarenja i menstrualnog ciklusa? Da li se može uočiti?
U ovom tekstu:
Koja je razlika između implantacijskog krvarenja i menstrualnog ciklusa?
Implantacijsko krvarenje nasuprot menstrualnom ciklusu može da se razlikuje na nekoliko načina. Posebno je zbunjujuće ako je za ženu uobičajeno da ima kratku menstruaciju. Može da pokuša da utvrdi o čemu se radi na nekoliko načina:
Pregledajte kako izgleda krv
Implantacijsko krvarenje obično izgleda drugačije od menstruacije. Moguće da bude malo tamnije, ali uglavnom oskudno. Količina krvi kod implantacijskog krvarenja je manja i traje obično najviše jedan dan. Često se javlja samo par sati i ne nastavlja se. Neke ženo mogu imati samo malo krvi bez drugih simptoma, a nekada se radi samo o iscetku koji je ružičast ili smeđ. Više: Braon sekret posle menstruacije
Kada je menstruacija u pitanju, obično se radi o krvi koja je crvenija i traje više od jednog dana, a pražnjenje počinje oskudno, ali se obično nastavlja bar malo obilnijim. Većina žena je već naviknuta na svoj ciklus i primetiće da implantacijsko krvarenje izgleda drugačije.
Vreme kada se javilo krvarenje
Kada žena razmišlja o tome da li se radi o implantacijskom krvarenju trebalo bi da razmisli kada je poslednji put imala odnos. Implantacija se dešava između 6 i 12 dana od oplodnje, što često može biti neposredno pre nego što očekujete menstrualno krvarenje, ali nije u isto vreme. Ako je prošlo mesec i više dana od kada ste imali seksualni odnos, onda bi trebalo da svakako isključite mogućnost da se radi o implantacijskom krvarenju.
Ukoliko se javi krvarenje i pitate se koja je razlika između implantacijskog krvarenja i menstrualnog ciklusa, a nestrpljivi ste da saznate, nema svrhe da odmah radite test. Test za utvrđivanje trudnoće verovatno će biti pozitivan tek nekoliko dana nakon prestanka krvarenja.
Da li imate druge simptome trudnoće?
Znaci trudnoće i PMS-a su često slični. Međutim, neki simptomi se možda ipak mogu prepoznati kao simptomi trudnoće. Sa druge strane, oni se retko javljaju u tako ranoj trudnoći, kada se javlja implantacijsko krvarenje, koje je svakako jedan od simptoma trudnoće. Da li imate neki od ovih simptoma:
- Jutarnja mučnina je dobro poznat simptom trudnoće. Osećaj mučnine koji se najčešće javlja prvo ujutru je jedan od simptoma trudnoće i obično nije znak menstruacije. Isto može biti i posledica mirisa koji odjednom počnu da vam smetaju poput omiljenog parfema ili mirisa kućnog ljubimca.
- Grčevi nastaju i kada se dešava implantacija dok se oplođena jajna ćelija pričvršćuje na zid materice. Grčevi su često lagani i nisu intenzivni kao kod žena koje imaju bolne menstruacije. Više: Implantacijski grčevi
- Osetljivost grudi je simptom PMS-a, ali i trudnoće. Međutim, kod žena koje inače nemaju osetljivost grudi pre menstruacije, ovo može biti simptom trudnoće.
- Ostale simptome poput želje za određenom vrstom hrane i naglih promena raspoloženja možemo uočiti i kod implantacije i kao znake predstojeće menstruacije.
Da li je važno da se uoči razlika između implantacijskog krvarenja i menstrualnog ciklusa?
Implantacijsko krvarenje nije razlog za zabrinutost ukoliko želite trudnoću. Ono je samo znak da se plod usađuje u matericu. Ukoliko niste sigurni o čemu se radi, možete sačekati nekoliko dana i uraditi test za utvrđivanje trudnoće ili analizu krvi hormona Beta Hcg.
Isto tako, izrazito jako krvarenje, ako znamo da trudnoća postoji nije dobar znak i može značiti da postoje neke komplikacije.
Ako se javi blago krvarenje, nema razloga da se odmah obraćate lekaru, posebno ako je test za utvrđivanje trudnoće negativan. Lagano krvarenje nije znak za uzbunu i može biti izazvano seksualnim odnosom, infekcijom ili pregledom. Ako se javi jače krvarenje, a ne radi se o menstruaciji, potrebno je da se javite lekaru koji će isključiti postojanje molarne trudnoće, vanmaterične trudnoće i sponatni pobačaj. Sve tri situacije zahtevaju da se obavi ultrazvučni pregled, a u slučaju da se radi o molarnoj i vanmateričnoj trudnoći, one moraju biti prekinute.
Tekst "Razlika između implantacijskog krvarenja i menstrualnog ciklusa" objavljen: 30. marta 2023. godine, ažuriran: 1. novembar 2024. godine
-
Rast kose kod dece
Bebina kosa je čest predmet polemike. Rast kose kod dece je individualan, kao i navike ljudi. Od raznih paganskih do verskih običaja, kao na primer da se beba ne šiša dok se ne krsti, nadalje. Dok jedni roditelji razmišljaju šta će da rade jer bebi kosa ide u oči, a “ne valja” da se šiša,…
-
Missed abortion: Šta kada dobijete ovu dijagnozu?
Missed abortion ili propušteni abortus dešava se kada dođe do intrauterinog uginuća ploda. To je pobaćaj u kom se fetus nije pravilno razvio ili je prestao da se formira, ali su emobrionalna tkiva i posteljica i dalje u materici. Da li je moguće utvrditi uzrok zašto do njega dolazi? Kako se postavlja dijagnoza? Kako se…
-
Razvoj deteta 12-18 meseci
Razvoj deteta 12-18 meseci se ne dešava fizički tako brzo kao do sada, ali videćete mnoštvo promena do drugog rođendana. Sada ćete morati da počnete da razmišljate o bezbednosti i postavljanju granica svojoj bebi. Sa druge strane, dete sada radi ono što je potpuno prirodno – ISTRAŽUJE. U svakom trenutku ona sada može samostalno da…