Pušenje u trudnoći je opasno jer izlažete svoje dete nikotinu, ugljen-monoksidu i drugim štetnim toksinima koji mogu da poremete i smanje detetov rast – uključujući i rast mozga. Trudnice koje puše jednu i više kutija cigareta dnevno rizikuju da rode u proseku 500g lakšu bebu od očekivane težine. Mala težina novorođenčeta se povezuje sa brojnim komplikacijama i problemima na rođenju.
U ovom tekstu:

Pušenje u trudnoći
Pušenje u trudnoći je takođe povezano sa povećanim rizikom za mnoge komplikacije. To uključuje prevremeni porođaj, ektopičnu trudnoću (u kojoj se oplođeno jajašce implantira van materice), pobačaj, placentu previu, ablaciju placente i vaginalno krvarenje.
Dugoročne posledice pušenja tokom trudnoće se mogu zadržati dosta nakon porođaja. Nedavne studije pokazuju da deca rođena od majki koje su pušile imaju veću veroatnoću da steknu probleme sa učenjem, kratke periode pažnje, hiperaktivnost i druge poremećaje. Više su osetljiva na probleme sa disanjem, kao što je astma. Pušenje tokom trudnoće takođe može da dovede dete u rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS).

Prestanak pušenja u trudnoći
Prestanak pušenja u trudnoći je, ne samo moguće, već i poželjno. Ne postoji faza trudnoće u kojoj pušenje nije štetno, a prestanak je najbolja stvar koju možete da učinite za sebe i dete. Postoje neki uobičajeni mitovi kada je prestanak pušenja u trudnoći u pitanju, a mi ćemo se potruditi da ih razbijemo i prenesemo vam činjenice u nastavku teksta. Više: Prestanak pušenja u trudnoći: 7 mitova o prestanku pušenja i trudnoći
Literatura:
- NIH: What are the risks of smoking during pregnancy? – https://nida.nih.gov/publications/research-reports/tobacco-nicotine-e-cigarettes/what-are-risks-smoking-during-pregnancy
- March of Dimes: Smoking during pregnancy – https://www.marchofdimes.org/find-support/topics/pregnancy/smoking-during-pregnancy
- BMJ: First trimester maternal tobacco smoking habits and fetal growth – https://thorax.bmj.com/content/65/3/235
- CDC: https://www.cdc.gov/tobacco/campaign/tips/diseases/pregnancy.html
Objavljen: 16. avgusta 2013. godine
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] u trudnoći ostanete zdravi, ali i da, pre svega, brinete o svom zdravlju. To znači da ne treba da pušite, te je ovo odličan trenutak da prestanete, te da razgovarate sa svojim lekarom o podršci. Bilo bi […]
[…] Saznajte više: Pušenje u trudnoći […]
[…] pušenje u trudnoći, […]