Postoje neki momenti u trudnoći koji se posebno pamte. Nakon što ugledate pozitivan test, a onda i čujete otkucaje srca svoje bebe, jedna od prvih velikih prekretnica u kojoj sve buduće majke posebno uživaju su prvi pokreti bebe u stomaku.
Prvi pokreti bebe u stomaku se uglavnom osećaju kao „leptirići u stomaku“.
U ovom tekstu:
Prvi pokreti bebe u stomaku
Kada se oseti prvo pomeranje fetusa u stomaku?
Trudnice često ne mogu da dočekaju da osete bebine pokrete. Iščekujući dan kada će osetiti da se njihova beba pomera, raspituju se kod drugih kada je pravo vreme i dobijaju odgovore iz iskustva koji mogu biti oprečni. Uputićemo vas u sled događaja i kada možete očekivati bebine pokrete.
Kada se prvi put osete pokreti bebe?
Od kada postoje savremeni ultrazvučni aparati znamo da beba ne oživi tek kada trudnica oseti pokrete, iako je ovo jedan od mitova koji još postoje u našem društvu. Međutim, zbog bebine male telesne težine i vode u kojoj se nalazi, nije moguće odmah osetiti i pokrete. Često žene misle i da osećaju bebu, a zapravo su u pitanju organi za varenje. Ili se, pak, dogodi obrnuta situacija, da žena ne prepoznaje u početku pokrete ploda.
U kojoj nedelji se mogu očekivati prvi pokreti bebe u stomaku?
Neke žene porete ploda osete ranije, neke kasnije. U prvoj trudnoći se često pokreti ploda prepoznaju nešto kasnije, a zavise i od toga gde se nalazi poseljica i kako je beba smeštena. U proseku žene prvo pomeranje bebe osete u 18. nedelji trudnoće, ali normalno je da se to dogodi i tek oko 20. nedelje. (Izvor: www.pregnancybirthbaby.org.au)
U drugoj trudnoći, prosečno vreme kada trudnica primeti pokrete ploda je 16. nedelja.
Kako prepoznati pokrete bebe u stomaku?
Osećaj pokreta bebe u stomaku će se vremenom veoma razlikovati. On zavisi od bebinog uzrasta i stepena razvoja, ali i od karaktera bebe. Svaki fetus je priča za sebe, kao i svaka beba, pa kasnije i odrastao čovek.
Prvi pokreti bebe u stomaku se uglavnom osećaju kao „leptirići u stomaku“.
Kako trudnoća odmiče pokreti će podsećati i na milovanje, lepršanje, zatim iznenadni zamah, kotrljanje, trzaje i male udarce. Kasnije pokreti mogu da se osećaju kao rastezanje i jači udarci, a povremeno mogu biti i bolni. Nekada ćete možda osećati vrlo intenzivne udarce nogama u rebra.
Pokreti bebe su najintenzivniji u trećem trimestru, posebno na početku tog trimestra. Beba je tada dovoljno velika i jaka, a ima još uvek mesta da se pokreće.
Koliko često se osećaju prvi bebini pokreti u stomaku?
Kada jednom osetite bebine pokrete u stomaku, dešavaće vam se sve češće. Okvirno ćete između 20. i 24. nedelje trudnoće početi intenzivno da ih osećate. Neće se možda uvek dogoditi da primetite, ako spavate ili radite nešto drugo. Možda će beba biti mirnija dok šetate.
Fetus u stomaku spava najčešće u intevalima 20 do 40 minuta, nekada i 90. U tom periodu se vrlo često ne pomera. U početku ćete pokrete osećati samo kada se na njih koncentrišete, a vremenom će početi i da vas prekidaju u aktivnosti kojom se bavite.
Da li treba pratiti pokrete bebe u trudnoći?
Nema tačnog broja pokreta koji se očekuje da beba tokom 24 časa. Svako novorođenče je različito pa se i tokom boravka u stomaku očekuje da će imati svoj obrazac ponašanja. Verovatno ćete vremenom naučiti u kojim periodima dana je beba aktivnija.
Ukoliko primetite nešto neobično, javite se svom lekaru ili na prijemno odeljenje u porodilištu. Prvo budite sigurni da ne paničite bez razloga. Najbolje je da probate da pojedete nešto slatko, a zatim se primirite nekih pola sata do sat i sačekajte. Ukoliko ipak izostaju pokreti ploda, najbolje je da se javite stručnom licu i uradite CTG.
Više o praćenju pokreta ploda možete čitati ovde: Brojanje udaraca ploda
Objavljen: 8. novembar 2020. godine, ažuriran: 22. oktobar 2024. godine
-
Trudnoća u četrdesetim i pedesetim: Kada je kasno za trudnoću?
Trudnoća u četrdesetim više nije retkost i u poslednje vreme se veliki broj žena odlučuje da trudnoću ostvari u ovim godinama. Stručnjaci upozoravaju da ovakve trudnoće nose mnogobrojne rizike, ali ova odluka ima i neke prednosti. Kao razlog svesnog odlaganja majčinstva, uglavnom se navode razloga: Ovo se odnosi na žene koje su svojevoljno odlagale majčinstvo,…
-
Hipotireoza kod beba: Kongenitalni hipotiroidizam – rana dijagnostika, simptomi i lečenje
Hipotireoza kod beba predstavlja ozbiljnu medicinsku stanje koje zahteva rano otkrivanje i odgovarajuće lečenje. Ovo stanje se naziva i kongenitalni hipotiroidizam – smanjena funkcija štitne žlezde kod bebe. Ovaj poremećaj štitne žlezde može značajno uticati na fizički i mentalni razvoj bebe, stoga je ključno razumeti kako se dijagnostikuje, leči i kakve su dugoročne posledice. Da li…
-
Neplodnost kod muškarca – kako se ispituje
Kako se ispituje neplodnost kod muškarca i šta kažu istraživanja? Istraživanja pokazuju da je kod polovine parova koji imaju problem sa sterilitetom uzrok u muškarcu, a kod podjednakog procenta parova uzrok je kod žene. Mada se kod muškarca uzrok steriliteta brže i lakše otkriva, problem je što se mnogo teže i duže leči. Ispitivanje neplodnosti…
[…] Prvi pokreti bebe u stomaku […]
[…] Beba postaje sve aktivnija, a vi možete početi da osećate njene pokrete, poznate kao […]
[…] Tokom ovog trimestra beba će stići do 23 centimetra i sa početnih 30 grama stići će do oko 820 grama. Ona će se kretati unutar amnionske tečnosti i u ovom periodu ćete početi da osećate i njene pokrete. Saznajte više: Prvi pokreti bebe u stomaku […]
[…] zidu materice, taj položaj je idealan za porođaj, a i veća je verovatnoća da ćete ranije oseti prve bebine pokrete. Kada je posteljica na prednjem zidu, onda je više prostora između bebe i vašeg abdomena. […]
[…] da su to creva ili gasovi. Ukoliko još ništa ne osećate – ne brinite, moguće je da ćete prvi put pokrete osetiti tek za mesec […]