Untitled design
Promene na grudima u trudnoći: Bolne, veće, preosetljive grudi u trudnoći
Home » TRUDNOĆA  »  Promene na grudima u trudnoći: Bolne, veće, preosetljive grudi u trudnoći
Promene na grudima u trudnoći: Bolne, veće, preosetljive grudi u trudnoći

Ne postoji žena koja nije prošla kroz promene na grudima u trudnoći. One se kod trudnica razlikuju, ali su neke karakteristike uobičajene.

Zašto su moje grudi tako bolne od kada sam trudna?

Hormonalne promene tokom trudnoće uzrokuju povećan protok krvi i promene u tkivu dojke, što može da učini da osećate vaše grudi kao natečene, bolne i neobično osetljive na dodir. Neke žene opisuju taj osećaj kao preterane verzije promene na grudima pred menstruaciju.

Osetljivost grudi je jedan od prvih i najranijih znakova trudnoće. Promene na grudima u ranoj trudnoći obično počinju oko 4. do 6. nedelje i traje tokom prvog tromesečja.

Koje se druge promene na grudima u trudnoći mogu očekivati?

Počevši od oko 6. do 8. nedelje možda ćete primetiti da su vaše grudi sve veće. One će i dalje rasti tokom trudnoće. Uobičajeno je da se veličina poveća za broj ili dva, pogotovo ako je to vaše prvo dete. Možda ćete osećati svrab i osećaj da se koža isteže, a možda ćete čak razviti strije na njima sa strane.

Image by StockSnap from Pixabay

Možete biti u mogućnosti da vidite vene pod kožom svojih grudi, a možete uočiti i da su vaše bradavice sve veće i tamnije. Nakon prvih nekoliko meseci, vaša areole – pigmentni krugovi oko bradavica – će takođe biti veće i tamnije.

Možda pre niste primetili male neravnine na vašim areolama. Ali sada te kvržice, koje se zovu Montgomerijeve žlezde mogu da postanu mnogo više izražene. Vaše grudi prolaze kroz ove promene u pripremi za negu bebe.

Oko trećeg meseca trudnoće, vaše grudi će početi da proizvode kolostrum, posebno mleko koje će beba sisati kada prvi puta počinje dojenje. Tokom poslednjih nekoliko meseci trudnoće, možda će početi da curi mala količina ove guste žućkaste tvari, iako kod nekih žena počne da curi i ranije, a nekima nikada ne curi za sve vreme trudnoće.

Šta mogu da učinim da se smanji bol grudi u trudnoći?

Vaša najbolja šansa je da nađete nekoliko dobrih, podržavajućih brushaltera. Uzmite dovoljno vremena da ih isprobate pri kupovini i po mogućnosti u specijalozovanim prodavnicama trudničkog veša.

Da biste sprečili trenje, tražite brushalter mekog materijala bez šavova u blizini bradavica. Pamuk će biti više udoban i prozračan od sintetike.

Za dodatnu podršku tokom dana, pokušajte da nosite grudnjak za porodilje. (Tokom trećeg tromesečja, možda biste želeli da ulažite u grudnjak za dojenje, jer će vam jedan svejedno trebati ako ćete dojiti.)

Posebno je važno da nosite grudnjak koji odgovara na pravni načim dok vežbate, jer vaše grudi su sada teže. Grudnjak dizajniran za vežbe će pružiti dodatnu podršku koja vam je potrebna i smanjiti nelagodnost.

promene na grudima u trudnoci
Promene na grudima u trudnoći – Photo by Lethicia Matos on Unsplash

Razmislite o kupovini malo većeg grudnjaka, budući da grudi mogu da porastu i do jednog ili dva broja (kako u veličini korpice i obima grudi). Odaberite one kod kojih se korpa kopča, tako da ćete imati neki prostor da ih pustiti napolje. Ovo je definitivno dobra ideja i ako ste odlučili da kupite grudnjak za dojenje pre porođaja.

Objavljen: 25. april 2012. godine, ažuriran: 28. novembar 2024. godine

  • Rast kose kod dece

    Rast kose kod dece

    Bebina kosa je čest predmet polemike. Rast kose kod dece je individualan, kao i navike ljudi. Od raznih paganskih do verskih običaja, kao na primer da se beba ne šiša dok se ne krsti, nadalje. Dok jedni roditelji razmišljaju šta će da rade jer bebi kosa ide u oči, a “ne valja” da se šiša,…

  • Missed abortion: Šta kada dobijete ovu dijagnozu?

    Missed abortion: Šta kada dobijete ovu dijagnozu?

    Missed abortion ili propušteni abortus dešava se kada dođe do intrauterinog uginuća ploda. To je pobaćaj u kom se fetus nije pravilno razvio ili je prestao da se formira, ali su emobrionalna tkiva i posteljica i dalje u materici. Da li je moguće utvrditi uzrok zašto do njega dolazi? Kako se postavlja dijagnoza? Kako se…

  • Razvoj deteta 12-18 meseci

    Razvoj deteta 12-18 meseci

    Razvoj deteta 12-18 meseci se ne dešava fizički tako brzo kao do sada, ali videćete mnoštvo promena do drugog rođendana. Sada ćete morati da počnete da razmišljate o bezbednosti i postavljanju granica svojoj bebi. Sa druge strane, dete sada radi ono što je potpuno prirodno – ISTRAŽUJE. U svakom trenutku ona sada može samostalno da…

One response to “Promene na grudima u trudnoći: Bolne, veće, preosetljive grudi u trudnoći”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *