Preimplantacijsko genetsko testiranje embriona je dostupno onima koji vrše vantelesnu oplodnju i smatra se pravom revolucijom kada je razvoj medicine i tehnologije u pitanju. Da bi se vršilo genetsko testiranje vrši se biopsija embriona. Uglavnom je dovoljno pet ili manje ćelija čiji se sastav zatim procenjuje u genetskoj laboratoriji. Posle tesiranja se biraju samo normalni i genetski zdravi embrioni za embriotransfer. (*1)
U ovom tekstu:
Šta je preimplantacijsko genetsko testiranje?
Postoje dve vrste preimplantacijkog genetskog testiranja:
- preimplantaciona genetska dijagnostika (PGD) i
- preimplatacioni genetski skrining (PGS).
Obe vrste tesiranja se koriste za predviđanje pola embriona, ali postoje razlike zbog kojih će se raditi jedno, odnosno drugo testiranje.
Kada se radi PGD, a kada PGS?
Preimplantaciona genetska dijagnostika (PGD)
Zahvaljujući preimplatacionoj genetskoj dijagnostici (PGD) roditelji mogu testirati svoje embrione na nasleđene genetske poremećaje i time smanjiti rizik od rađanja bolesnog deteta. Ponekad je važno odrediti pol embriona jer su neki genetski poremećaji povezani upravo za to da li je u pitanju muški ili ženski pol, a uglavnom utiču na muškarce.
PGD može da identifikuje prisustvo hromozomskih translokacija i poremećaja jednog gena (mutirani gen). Postoji preko 4.000 poremećaja sa poremećajem jednog gena, a najčešće bolesti su: cistična fibroza, Dišenova mišićna distrofija, talasemija. (*2)
Preimplatacioni genetski skrining (PGS)
Sa PGS testom, embrioni roditelja za koje se pretpostavlja da imaju normalan broj hromozoma, se testiraju na poremećaje hromozoma. Ovo se recimo radi kada postoji rizik od Daunovog sindroma, a može se koristiti i za predviđanje pola deteta iz razloga koji nisu medicinske prirode.
Koliko je efikasno preimplantacijsko genetsko testiranje?
Kada je u pitanju predviđanje pola bebe, obe vrste testa su gotovo 100% efikasne.
Kako se vrši PGT?
Tokom in vitro procedure, jajna ćelija se oplodi spermom u staklenoj posudi. Jedna ili više ćelija se kasnije uzimaju iz svakog od dobijenih embriona, koji su stari 3 do 5 dana, i testiraju se na genetske poremećaje ili na normalan set hromozoma i na polne hromozome X i Y.
Tokom uobičajenog procesa vantelesne oplodnje – IVF, naučnici pokušavaju da utvrde koji embrioni imaju najbolje šanse za uspeh dok ih posmatraju pod mikroskopom. Kada se vrši ovo testiranje, embrioni se testiraju na hromozomske i genetske poremećaje i određuje im se pol.
Odabirom samo zdravih embriona prilikom ove procedure, manja je verovatnoća da dođe do pobačaja ili da se rodi dete sa genetskim poremećajem.
Za razliku od klasične IVF gde se vraća više embriona da bi se povećale šanse za uspeh (nekada 3 ili 4), nakon što se uradi PGT, lekari će vratiti samo embrione koji su dobri. Uglavnom jedan ili dva, jer su već izuzeli one koji nisu dobri.
Klinike koje nude mogućnost da uradite preimplantaciona genetska dijagnostika (PGD) i preimplatacioni genetski skrining (PGS) imaju veći procenat uspešnosti jer isključuju embrione koji nisu dobri.
Literatura:
- ExtendFertility: Preimplantation genetic screening (PGS or PGT-A) for genetically normal embryos – https://extendfertility.com/preimplantation-genetic-diagnosis-and-screening-genetic-testing-for-embryos, februar 2020. godine
- FertilityCenters of New England: The Difference Between PGD and PGS – https://www.fertilitycenter.com/fertility_cares_blog/pgd-versus-pgs, decembar 2013. godine
- BBC: Preimplantation genetic diagnosis for IVF ‘is safe’ – https://www.bbc.com/news/health-18676894, jul 2012. godine
- NCBI: Preimplantation Genetic Testing: Its Evolution, Where Are We Today? – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6333033, decembar 2018. Godine
- Cochrane Library: Preimplantation genetic testing for aneuploidies (abnormal number of chromosomes) in in vitro fertilisation – https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD005291.pub3/full, septembar 2020. Godine
- Human Fertilisation & Embryology Authority: Pre-implantation genetic testing for monogenic disorders (PGT-M) – https://www.hfea.gov.uk/treatments/embryo-testing-and-treatments-for-disease/pre-implantation-genetic-testing-for-monogenic-disorders-pgt-m
- ACOG: Preimplatation Genetic Testing – https://www.hfea.gov.uk/treatments/embryo-testing-and-treatments-for-disease/pre-implantation-genetic-testing-for-monogenic-disorders-pgt-m, februar 2020. godine
Objavljen: 31. maj 2021. godine, ažuriran: 26. oktobar 2024. godine
-
Rast kose kod dece
Bebina kosa je čest predmet polemike. Rast kose kod dece je individualan, kao i navike ljudi. Od raznih paganskih do verskih običaja, kao na primer da se beba ne šiša dok se ne krsti, nadalje. Dok jedni roditelji razmišljaju šta će da rade jer bebi kosa ide u oči, a “ne valja” da se šiša,…
-
Missed abortion: Šta kada dobijete ovu dijagnozu?
Missed abortion ili propušteni abortus dešava se kada dođe do intrauterinog uginuća ploda. To je pobaćaj u kom se fetus nije pravilno razvio ili je prestao da se formira, ali su emobrionalna tkiva i posteljica i dalje u materici. Da li je moguće utvrditi uzrok zašto do njega dolazi? Kako se postavlja dijagnoza? Kako se…
-
Razvoj deteta 12-18 meseci
Razvoj deteta 12-18 meseci se ne dešava fizički tako brzo kao do sada, ali videćete mnoštvo promena do drugog rođendana. Sada ćete morati da počnete da razmišljate o bezbednosti i postavljanju granica svojoj bebi. Sa druge strane, dete sada radi ono što je potpuno prirodno – ISTRAŽUJE. U svakom trenutku ona sada može samostalno da…
[…] otkrili da placenta oslobađa velike količine DNK fetusa u krv majke, a ovo saznanje je omogućilo prenatalno genetsko testiranje samo uzorkom krvi majke. Ovi testovi zamenjuju horiocentezu, a u perspektivi bi mogli da zamene i […]
[…] Ukoliko je visok rizik od neke genetske bolesti, jedna od opcija je vantelesna oplodnja. Posebno ukoliko se radi o prenošenju teške ili smrtonosne genetske bolesti. U ovom slučaju će biti potrebno da se obavi i prenatalna genetska dijagnostika. […]