Untitled design
Podvezan jezik – kratak frenulum jezika
Home » ZDRAVLJE DETETA  »  Zdravstvena stanja  »  Podvezan jezik – kratak frenulum jezika
Podvezan jezik – kratak frenulum jezika

Kratka resica ispod jezika je zapravo česta pojava. Da li ste znali da oko 3-5% populacije ima tzv. PODVEZAN JEZIK? U pitanju je skraćen frenulum, tj. resica koja drži jezik za dno usne duplje je kraća ili zadebljala. U slučaju “prednje resice”, pruža se do vrha jezika. Jezik je na svom vrhu srcolikog izgleda i kao da se račva.

Podvezan jezik – Skraćena resica ispod jezika

Kratak frenulum ne mora uopšte da stvara probleme bebi. U nekim retkim slučajevima, s obzirom da je ta resica vrlo tanka, sama od sebe pukne i reši problem.

Međutim, nekad to stvara vrlo ozbiljne probleme sa sisanjem. Naime, beba ne može dovoljno da izbaci jezik, pa time ni da pravilno obuhvati bradavicu. Posledice toga su da beba žvaće bradavicu, te dolazi do bola u bradavicama i njihovog oštećenja (ragada). Beba postane razdražljiva i često je podoj otežan. Time dojka najčešće ne bude ispražnjena adekvatno, što može da dovede do zastoja mleka i potencijalno mastitisa, a posledično i do smanjenja proizvodnje mleka. Beba ne dobija dovoljno mleka, te i ne napreduje očekivano.

Kratak frenulum jezika i moguće komplikacije

Osim potencijalnog problema sa dojenjem, deca sa skraćenom resicom kasnije mogu imati i druge probleme.

Problem sa govorom zbog skraćene resice pod jezikom

Nemogućnost punog pokreta jezika može dovesti do toga da dete ima problem sa određenim izgovorom slova poput – R, T, D, Z i L. Moguće je da će dete sve glasova moći da izgovori, ali da će neka zvučati kao da šuška ili recimo neće moći da izgovori “Rrrrrrrrr”.

Kratak frenulum i loša oralna higijena

Starijem detetu i odraslima može biti teško da uklanjaju hranu sa zuba, pa može doći do propadanja zuba ili upale desni (gingivitisa).

Osim toga, ovaj problem sa resom može praviti problem osobi za neke uobičajene aktivnosti poput ljubljenja, lizanja korneta ili sviranja duvačkih instrumenata.

Problem sa skraćenom resicom rešava otorinolaringolog. Ako beba ima manje od 6 meseci, intervencija se obavlja ambulantno, bez anestezije i traje nekoliko trenutaka. Doktor makazicama preseče deo resice i tuferom se zaustavlja krvarenje (koje je minimalno) i to je sve. Posle 15-20 minuta, beba može da sisa.

Ako je beba starija ili je resica već dosta zadebljala, postupak se sprovodi u totalnoj anesteziji.

Danas se sve više ukazuje na značaj oralnih vežbi posle izvršenog zahvata. Naime, iako je resica rešena, bebe često zadrže obrazac držanja i pomeranja jezika kao i u prethodnom periodu, pa ovim vežbama možemo da ih podstaknemo da koriste jezik na drugačiji način.Ako je beba starija ili je resica već dosta zadebljala, postupak se sprovodi u totalnoj anesteziji. 

podvezan jezik
Photo by Fernanda Greppe on Unsplash

Kratak frenulum jezika – Literatura:

  1. MayoClinic: Tongue-tie – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tongue-tie/symptoms-causes/syc-20378452
  2. NCBI: Diagnosis and Treatment of Ankyloglossia in Newborns and Infants: A Review  – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28715533, oktobar 2017. godine
  3. ScienceDirect: Submandibular abscess following frenulectomy in a 12-day-old infant – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213576619302994, decembar 2019. godine
  4. MilltownDental: How to Untie a Tongue-Tie: Your Guide to Tongue-Tie Treatments for Children – https://www.milltowndental.com/blog/how-to-untie-a-tongue-tie-your-guide-to-tongue-tie-treatments-for-children, decembar 2019. godine

Objavljen: 8. septembar 2014. godine, ažuriran: 28. novembar 2024. godine

  • Rast kose kod dece

    Rast kose kod dece

    Bebina kosa je čest predmet polemike. Rast kose kod dece je individualan, kao i navike ljudi. Od raznih paganskih do verskih običaja, kao na primer da se beba ne šiša dok se ne krsti, nadalje. Dok jedni roditelji razmišljaju šta će da rade jer bebi kosa ide u oči, a “ne valja” da se šiša,…

  • Missed abortion: Šta kada dobijete ovu dijagnozu?

    Missed abortion: Šta kada dobijete ovu dijagnozu?

    Missed abortion ili propušteni abortus dešava se kada dođe do intrauterinog uginuća ploda. To je pobaćaj u kom se fetus nije pravilno razvio ili je prestao da se formira, ali su emobrionalna tkiva i posteljica i dalje u materici. Da li je moguće utvrditi uzrok zašto do njega dolazi? Kako se postavlja dijagnoza? Kako se…

  • Razvoj deteta 12-18 meseci

    Razvoj deteta 12-18 meseci

    Razvoj deteta 12-18 meseci se ne dešava fizički tako brzo kao do sada, ali videćete mnoštvo promena do drugog rođendana. Sada ćete morati da počnete da razmišljate o bezbednosti i postavljanju granica svojoj bebi. Sa druge strane, dete sada radi ono što je potpuno prirodno – ISTRAŽUJE. U svakom trenutku ona sada može samostalno da…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *