Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
U preindustrijskoj populaciji, uvođenje čvrste hrane je počinjalo između 4 i 6 meseci, a dojenje potpuno prestajalo sa 30 meseci. Međutim, u nekim kulturama uvođenje čvrste hrane počinje znatno ranije. Od 2002. godine, SZO je počela da preporučuje da se odojčad isključivo doji tokom prvih 6 meseci života kako bi se optimizovao rast, razvoj i zdravlje. Za razliku od Američke akademije za pedijatriju koja savetuje da se čvrsta hrana uvodi sa navršenih 6 meseci,Evropsko društvo za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu (ESPGHAN) savetuje da uvođenje čvrste hrane ne treba da bude pre 4 meseca, ali da ne bi trebalo odlagati nakon navršenih 6 meseci. Više: Uvođenje čvrste hrane – Dodatak: Istraživanja iz 2021. godine o uvođenju nemlečne hrane
Bebe koje su već jele osnovne namirnice, u ovom periodu će obogatiti svoj izbor hrane. Prvenstveno je važno da sada, zbog potencijalnog pada gvožđa, jer su se mamine zalihe iz trudnoće potrošile, počnete da dajete bebi meso. Uz mesne obroke davaćete i povrće, a ubrzo će beba imati i voćnu užinu. Idealno je da bebi uvodite po jedan novi obrok mesečno, kako bi do prvog rođendana imala 3 obroka i dve užine.
U ovom tekstu:
Uvođenje hrane bebi od 6 do 9 meseci
Verovatno će još neko vreme biti potrebno da pravite pire uz pomoć nekog aparata – štapni misker, seckalica, aparat za kuvanje bebama. Važno je da obratite pažnju da beba ne pokaže alergijsku reakciju, pa stoga uvodite jednu po jednu namirnicu na svaka tri dana.
Napomena: Novu namirnicu kasnije ne morate davati samu, već pomešanu sa namirnicom koju je beba već jela 3 dana i na nju nije pokazala alergijsku reakciju.
Spisak namirnica za bebu 6-9 meseci
Žitarice za uzrast od 6 do 9 meseci
Bebama je od šest meseci dozvoljeno da unose gluten, štaviše pojedine studije su pokazale da je odlaganje uvođenja glutena posle osam meseci kontraproduktivno. Stoga nakon uvođenja pirinča i kukuruza, sada možete davati i:
- pšenica
- ovas
- ječam
- raž
- heljda
- spelta
Voće za bebu 6-9 meseci
Osim svog voća koje ste do sada uveli, a koje možete davati sirovo, sada možete uvesti i:
- Višnja
- Trešnja
- Smokva
- Avokado
Bebama je sada moguće i davati kajsije, banane, breskve u malim zalogajima, samo vodite računa da ne otkinu veći zalogaj.
Povrće za bebu od 6 do 9 meseci
Deci je sada moguće davati i zeleno lisnato povrće. Uvek uz njega dodajte par kašika svog mleka, adaptiranog ili mlečne proizvode – pavlaku, kiselo mleko (kada ih uvedete u bebinu ishranu).
- Blitva
- Praziluk
- Crni luk (samo se kuva i izvadi sa 6 meseci, svež u drugoj godini)
- Paprika (kuvana sa 7 meseci, sveža od 8)
- Spanać (7)
- Zelje (7)
- Prokelj (8)
- Keleraba (8)
- Kelj (8)
Meso za uzrast od 6 do 9 meseci
Počnite sa dodavanjem samo vodice u kojoj ste kuvali meso i povrće. Onda počnite da dodajete i meso i to prvo uvedite belo meso (pileće ili ćureće grudi), a zatim crveno meso (batak…)
- Pileće meso
- Ćureće meso
- Jagnjeće meso
- Juneće meso
- Teleće meso
- Žumance – Uvođenje jajeta u bebinu ishranu
- Riba – Uvođenje ribe u bebinu ishranu
- Mlečni proizvodi – Uvođenje sira u bebinu ishranu
Začini za bebu od 6 do 9 meseci
- Bosiljak
- Ruzmarin
- Origano
- Mirođija
- Đumbir
- Majoran
- Majčina dušica
Objavljen: 25. mart 2012. godine, ažuriran: 12. novembar 2024. godine
-
Prolećna užina za dete
Šta bi bila idealna prolećna užina? Da li je tokom proleća lakše obezbediti zdravu užinu?Doručak i večera deteta treba da obiluju mlečnim proizvodima i žitaricama, za ručak je potreban pravilan, dobro izbalansiran obrok koji sadrži meso, povrće i žitarice, dok užina, između doručka i ručka, treba da bude od voća. Užina za dete Koliko god…
-
Uvođenje namirnica u 2.godini života
Uvođenje namirnica u 2.godini je skromno. Uglavnom se sve uvede tokom prve godine se uvede velika većina namirnica i beba je do 1. rođendana spremna da pređe u potpunosti na roditeljsku ili ishranu u vrtiću, ako nema nekih alergija. Ishrana deteta u drugoj godini Između prve i druge godine, mališanima je potrebna raznovrsna ishrana, a…
-
Potreba za gvožđem u drugoj godini života
Prvi ozbiljan rizik od anemije, uglavnom se javlja nakon 12-18 meseci starosti. Razlog tome je prelazak na kravlje mleko i prestanak konzumiranja žitarica za bebe. Ako uz to beba ne jede dovoljne količine raznovrsne hrane, gotovo uvek se javlja anemija. Kakva je potreba za gvožđem u drugoj godini? Kravljе mlеko jе siromašno gvožđem. Pijеnjе mnogo mlеka…