Untitled design
Missed abortion: Šta kada dobijete ovu dijagnozu?
Home » TRUDNOĆA  »  Pobačaj  »  Missed abortion: Šta kada dobijete ovu dijagnozu?
Missed abortion: Šta kada dobijete ovu dijagnozu?

Missed abortion ili propušteni abortus dešava se kada dođe do intrauterinog uginuća ploda. To je pobaćaj u kom se fetus nije pravilno razvio ili je prestao da se formira, ali su emobrionalna tkiva i posteljica i dalje u materici. Da li je moguće utvrditi uzrok zašto do njega dolazi? Kako se postavlja dijagnoza? Kako se leči? Odgovore na ova pitanja možete naći u nastavku teksta.

Ovo nije izborni abortus, ne možete da utičete da ono što se dogodilo i ništa da promenite.

Propušteni abortus (Missed abortion)

Ova vrsta spontanog pobačaja ne izaziva krvarenje, grčeve i ni na koji način ne znamo da je došlo do prestanka razvoja ploda dok ne odemo na pregled. Ovo dodatno ženama otežava saznanje da je došlo do gubitka trudnoće.

Simptomi missed abortion-a

Uobičajeno je da se simptomi ne javljaju. Ponekad se mogu javiti:

  • nestanak ranih simptoma trudnoće – mučnine i bola u grudima ili
  • braonkasti sekret.

Razlikuje se od klasičnog spontanog pobačaja koji može izazivati:

Zašto se javlja ova vrsta pobačaja?

Uzroci ove vrste pobačaja, kao i kod ostalih nisu uvek poznati. Oko polovine pobačaja se dešava zbog greške u broju hromozoma, a ponekad može biti uzrokovan i postojanje ožiljka na materici. Ako imate veći rizik od spontanog pobačaja ili istoriju spontanih pobačaja, ne bi bilo loše da uradite analize.

U rizičniju grupu spadaju oni koji imaju neki endokrini ili autoimuni poremećaj, posebno ako za njega ne koriste redovnu terapiju. Pored toga i oni koji su pušači ili imaju više od 35 godina. Fizička trauma takođe može da ga izazove.

Imajte na umu da stres, vežbanje, seksualni odnosi i putovanje ne mogu biti uzrok spontanog pobačaja.

Kada treba otići na pregled?

Obzirom da simptomi izostaju, nema svrhe da unapred brinete i idete na pregled svaki čas. Sa druge strane, ako sumnjate na pobačaj, pozovite lekara i zakažite hitan pregled. Razlog za odlazak kod lekara su: vaginalno krvarenje, grčevi u stomaku, oštar bol i izbacivanje tkiva i tečnosti.

Nedostatak simptoma trudnoće je nekada jedini znak u ovom slučaju, te ukoliko vam je bilo veoma teško da nosite trudnoća, a odjednom su simptomi kao rukom odnešeni, možda bi trebalo da konsultujete lekara.

Photo by Gareth Harper on Unsplash

Dijagnoza missed abortion se pre svega javlja na samom početku trudnoće, u prvom trimestru trudnoće, a nešto ređe do 20. nedelje trudnoće. Retkost je da se ovo dogodi nakon tog perioda. Ukoliko je trudnoća manja od 10 nedelja, lekar će pratiti rast beta hCG hormona kako bi bio siguran da li trudnoća napreduje pravilno. Ukoliko on ne raste kako bi trebalo i ne duplira se u očekivanim intervalima, to je već znak da nešto nije u redu. Saznajte više: Beta HCG i njegove vrednosti – šta znači rezultat više od 5

Koliko vremena treba da se oporavi od MISSED-a?

Vreme fizičkog oporavka nakon MISSED-a varira od nekoliko nedelja do mesec dana, a menstruacija se vraća za 3 do 6 nedelja. Emocionalni oporavak obično traje duže, a tuga se manifestuje na različite načine. Dok neki ljudi idu kod terapeuta, drugi žele da budu okruženi porodicom. Sve zavisi od ličnih predispozicija. Razgovor sa ljudima koji su prošli kroz gubitak bebe je važan i može mnogo pomoći tokom oporavka. Ako je neko vama blizak prošao kroz gubitak, budite nežni i saslušajte ga, možda nemate lično iskustvo, ali gubitak bebe u bilo kojoj fazi može da bude veliki udarac.

missed abortion
Photo by Rodion Kutsaiev on Unsplash
Da li će se spontani pobačaj ponoviti?

Ako ste imali samo jedan spontani pobačaj, ne mora da znači da će se on ponoviti. Ukupna stopa pobačaja i stopa drugog pobačaja je procentualno ista – između 15 i 20%. višestruki pobačaji tek povećavaju rizik od novog pobačaja.

Kada se dogode dva i više pobačaja u nizu, lekari savetuju da se nastavi sa pretragama i pokuša utvrditi razlog zašto je do pobačaja došlo. Neka stanja se mogu lečiti i preduprediti.

Obično lekari savetuju da sačekate najmanje 3 meseca nakon pobačaja i ponovo zatrudnite.

Objavljen: 22. maj 2024. godine, ažuriran: 9. decembar 2024. godine

  • Čajevi za bebe: Koji čaj za bebu je dozvoljen i da li je ijedan?

    Čajevi za bebe: Koji čaj za bebu je dozvoljen i da li je ijedan?

    Dok je ranijih godina bilo podrazumevano da bebi dajete čaj bez problema, mnogi saveti poslednjih godina su se sveli na to da su dozvoljeni samo majčino i adaptirano mleko bez ikakvih dodataka. Da li su čajevi za bebe zabranjeni zaista? Da li postoji oblik čaja koji je prilagođen bebama? Šta je to što smete da…

  • Kako se nositi sa grčevima novorođenčeta?

    Kako se nositi sa grčevima novorođenčeta?

    Grčevi su jedan od stavki sa kojom roditelje najčešće plaše kada je očekuju prinovu. Kako se nositi sa grčevima? Kako da ih prepoznate? Šta ako se beba zacenjuje, a zapravo nema grčeve? Roditelji u borbi sa plakanjem i grčevima novorođenčeta  Konstantno plakanje nije uvek znak da bebu nešto boli, ali ako primetite da beba predugo plače,…

  • Žuto telo (corpus luteum) – Šta je cista žutog tela i defekt žutog tela?

    Žuto telo (corpus luteum) – Šta je cista žutog tela i defekt žutog tela?

    Žuto telo je zapravo normalna cista koja se formira na jajniku svakog meseca kod žena u reproduktivnom dobu. Ona se pojavljuje odmah nakon ovulacije i njen posao je da matericu učini zdravom za rast fetusa. Oslobađa progesteron koji matericu priprema za trudnoću u drugoj polovini ciklusa, odnosno tokom prvih nedelja trudnoće. Šta je žuto telo?…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *