Untitled design
Mikrocistični jajnici
Home » PRE TRUDNOĆE  »  Sterilitet  »  Mikrocistični jajnici
Mikrocistični jajnici

Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.

Šta su mikrocistični jajnici?

Naziv mikrocistični jajnici odgovara opisu izgleda jajnika na ultrazvučnom pregledu. Takvi jajnici zbog velikog broja antralnih folikula izgledaju kao da imaju sitne ciste, i podsećaju na policistične jajnike.

Da bi se napravila razlika između policističnih i mikrocističnih jajnika, proverava se hormonalni status žene i utvrđuje se postojanje ostalih simptoma koji često prate policistične jajnike: pojačana maljavost, povišena težina, neredovne mesntruacije, odsustvo ovulacije…

Ukoliko takvih simptoma nema, radi se o mikrocističnim jajnicima za koje se smatra da nisu prepreka zatrudnjavanju, niti zahtevaju lečenje.

Smatra se da su mikrocistični jajnici mnogo češći nego policistični: jedna od pet žena ima mikrocistične, dok jedna od 10 žena ima policistične jajnike.

Photo by Alex Dukhanov on Unsplash

Koja je razlika između cista na jajnicima i PCOS-a?

Mikrocistični jajnici i sindrom policističnih jajnika (PCOS) su stanja koje žene često pomešaju, pa pogrešno veruju da imaju PCOS.

Najveća razlika između ova dva stanja jest u tome što PCOS rezultira hormonskom neravnotežom što nije slučaj sa mikrocističnim jajnicima. Moguće je da neke žene imaju ciste na jajnicima, a da nemaju sindrom policističnih jajnika.

Mikrocistični jajnici ili sindrom policističnih jajnika

Policistični jajnici

PCOS je metaboličko stanje koje se javlja kod oko 10% žena u reproduktivnom periodu i znači da jajnici imaju abnormalan broj folikula u sebi. Ovi folikuli nisu štetni, ali mogu da uzrokuju hormonski disbalans, što rezultira sa različitim problemima poput: neredovnih menstruacija ili čak njihovog izostanka, zatim gojenja (posebno u predelu stomaka), sterilitetom, preteranom maljavošću, opadanjem i proređivanjem kose, pojavom akni i masnom kožom. Prvi simptomi PCOS se najčešće javljaju u pubertetu.

Kako se postavlja dijagnoza PCOS?

Da bi se reklo da žena ima sindrom policističnih jajnika potrebne su najmanje dve od ove tri karakteristike:

  • menstruacija – neredovna ili potpuni izostanak,
  • visok nivo muških hormona,
  • vidljivi policistični jajnici pri ultrazvučnom pregledu.

Više od polovine žena nema simptome, pa se dijagnoza retko postavlja u ranim fazama. Tačan uzrok pojave sindroma policističnih jajnika nije poznat, ali je često nasledan i povezan sa poremećajem hormona koji uključuje visok nivo insulina. Simptomi PCOS se mogu lečiti.

Mikrocistični jajnici

Mikrocistični jajnici se uglavnom javljaju tokom normalnog menstrualnog ciklusa. One su vrećice ispunjene tečnošću koje se javljaju na jajnicima. One su vrlo česte i mnoge žene će u nekom trenutku života imati male „vodene“ ciste na jajnicima i grudima tokom reproduktivnog perioda. Nema nikakve potrebe za saniranjem, ali su svakako redovne gienkološke kontrole neophodne.

Simptomi cisti na jajnicima

Simptomi su vrlo slični onima koje imaju žene sa PCOS – neredovni ciklusi, pojava akni i gojenje. Ostali simptomi mogu da uključuju pojavu bola u donjem delu stomaka ili leđa, visok pritisak i nadutost stomaka i mučninu.  Žene sa vodenima cistama na jajnicima obično nemaju poteškoća da ostanu u drugom stanju, za razliku od žena sa PCOS.

mikrocisticni jajnici
Photo by Michelle Brittain on Unsplash
Kako se utvrđuje da imate ciste na jajnicima?

Ciste se uočavaju tokom ultrazvučnog pregleda, a lečenje će zavisiti od toga kako one izgledaju, da li imate simptome i da li ste već u menopauzi. Ovaj tip cisti uglavnom ne zahteva lečenje, osim ako su velike i potencijalno opasne. Pročitajte: Ciste i tumori na jajnicima

Literatura:

  1. London Women’s Centre: What is The Difference between Ovarian Cysts and PCOS? – https://www.londonwomenscentre.co.uk/info/news/difference-ovarian-cysts-pcos, avgust 2019. godine
  2. NHS: PCOS – https://www.nhs.uk/conditions/polycystic-ovary-syndrome-pcos
  3. ModernFertility: PCOS vs. ovarian cysts: what’s the difference? – https://modernfertility.com/blog/pcos-ovarian-cysts

Objavljen: 28. mart 2012. godine, ažuriran: 12. januar 2025. godine

  • „Tužna bež“ kao trend: Da li je neutralno ili šareno za decu bolji izbor?

    „Tužna bež“ kao trend: Da li je neutralno ili šareno za decu bolji izbor?

    Skoro je spisateljica Hejli DeRoš na svom zvaničnom TikTok nalogu skupila na stotine hiljada pratilaca praveći parodiju na trend neutralnih boja dečije garderobe i uređenje dečijih enterijera pod nazivom „Tužna bež“. Ona je kačila videa u kojima su deca zaprljana zemljanim tonovima, obučena u neutralnu garderobu. Poslednjih godina, sva modernija uređenja dečijih soba svode se na neutralne…

  • Bazalna temperatura: Merenje bazalne temperature

    Bazalna temperatura: Merenje bazalne temperature

    Bazalna temperatura može da olakša začeće. Merenje bazalne temperature služi da za kratko vreme možete dobro upoznati svoj ciklus i utvrdite da li imate ovulaciju i kada se ona događa. Zašto je dobro pratiti bazalnu temperaturu? Praćenje bazalne telesne temperature (BBT) je jedan od metoda koji može pomoći parovima pri pokušaju začeća. Ova metoda je…

  • Beba i ujed insekta

    Beba i ujed insekta

    Koliko god vi pazili i čuvali je, pre ili kasnije će beba i ujed insekta morati da iskusi na svojoj koži. Nema razloga da unapred brinete i opsesivno pazite da bebu ne ujede komarac ili neki drugi insekt. Neki roditelji zbog straha od insekata ne vode bebe u prirodu. Uskraćivanje redovnog boravka u prirodi ima mnogo…

2 responses to “Mikrocistični jajnici”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *