Migrena u trudnoći se može javiti već u prvim nedeljama. Nemaju ih sve trudnice, a primećeno je da kod žena koje ih inače često imaju, migrene prestanu da se javljaju u periodu trudnoće.
U ovom tekstu:
Neke trudnice, pak, tokom trudnoće, dožive svoju prvu migrenu.
Srećom, migrena nikada ne traje tokom cele trudnoće. Iz nedelje u nedelju, stanje će se menjati. Čak 39% žena iskusi pojavu glavobolje u trudnoći ili u prvim nedeljama posle porođaja. (Izvor: MNT)
Imajte na umu da je pojava glavobolje u trudnoći najčešće normalna pojava. Nema razloga za paniku. Većina kućnih lekova će pomoći da se bolje osećate.
Migrene su uglavnom izazvane širenjem krvnih sudova u mozgu. Manifestuju se tako što počinju kao obična glavobolja, praćena bolom i pulsiranjem, da bi kasnije napredovale u sve jači bol, kako vreme prolazi. Konstantna pulsirajuća glavobolja sa jedne ili obe strane glave je čest simptom migrene.

Da li je opasna migrena u trudnoći?
Migrena obično nije opasna tokom trudnoće. Međutim, ako je praćena drugim simptomima, uključujući povišenu temperaturu i zamućen vid, odmah se javite lekaru.
Migrena nije obična glavobolja. Često je praćena mučninom i povraćanjem. Nekima se čak pojavljuju talasasta linija ili trepćuća magla pred očima. Postoje određene stvari koje mogu uticati na nastanak ili pojačavanje simptoma migrene. To su, između ostalog:
- stres,
- nedostatak sna,
- jaki mirisi,
- čokolada,
- sirevi,
- vina,
- kafa,
- dim,
- hormoni.
S obzirom na to da ne možete lako uticati na hormonske promene koje se događaju u vašem telu, možete ipak učiniti neke stvari da se osećate bolje. Nekim ženama pomaže hladan peškir na glavi, dok drugima pomaže ležanje.
Meditacija i joga su odličan izbor da uspostavite optimalan balans hormona opuštanjem.
Glavobolja u drugom i trećem trimestru
Posle prvog trimestra manje su šanse da se javi glavobolja jer se telo prilagodilo novonastaloj situaciji. Najčešći razlozi zbog kojih se u kasnijoj trudnoći javlja glavobolja su:
- visok krvni pritisak,
- višak kilograma,
- loše držanje i problemi sa kičmom,
- nedostatak sna,
- loša ishrana.

Lekovi za glavobolju u trudnoći
Obzirom da je većina lekova nepoželjna u trudnoći, dozvoljeno je da problem pokušate rešiti lekom na bazi paracetamola. Najbolje bi bilo da se konsultujete sa lekarom oko lekova koje je dobro da popijete.
Objavljen: 10. januara 2016. godine, ažuriran: 6. novembar 2024. godine
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] Promene u nivoima hormona mogu izazvati glavobolju tokom trudnoće, posebno u prvom i trećem trimestru. U drugom trimestru se glavobolje najređe javljaju jer je nivo estrogena stabilan. Više o migreni u trudnoći… […]
[…] Migrena u trudnoći […]