Migrena kod tinejdžera, pa čak i mlađe dece je moguća iako mnogi odrasli misle da deca ne mogu imati glavobolje. Kada se tinejdžeri susreću sa migrenom, ona može imati značajan uticaj na njihove školske obaveze i društveni život.
U ovom tekstu:
Sve što treba znati o glavobolji kod tinejdžera
Migrena kod tinejdžera – šta preduzeti?
Migrena je često iscrpljujuće neurološko stanje koje uzrokuje umerene do jake lokalizovane glavobolje i pogađa 28% tinejdžera uzrasta 15 do 19 godina. (*1) Dodatni simptomi, kao što su poremećaji vida ili sluha, mučnina, povraćanje ili umor, mogu pratiti ove glavobolje.
Ne zna se šta je tačan uzrok pojave migrene, ali i genetika igra važnu ulogu jer će dete čiji jedan roditelj ima migrenu imati 50% više šansi da je ima i sam, a ukoliko je to slučaj kod oba roditelja, šanse se povećavaju na 75%.
Dečaci su skloniji razvoju migrene u detinjstvu, a devojčice u pubertetu. Dok je kod odraslih migrena češća kod žena.

Vrste migrena kod tinejdžera
1. Migrena bez aure
Ovo je najčešća vrsta migrene koja ne uključuje neurološke simptome pre nego što se razvije glavobolja.
2. Migrena sa aurom
Neposredno pre nego što se javi migrena kod tinejdžera, javlja se senzorni poremećaj i oko 25% tinejdžera ima upravo ovu vrstu migrene sa aurom. (*2) Simptomi su: osetljivost na svetlost ili zvuk, peckanje u jednoj strani tela i vizuelne smetnje poput viđenja blica, svetlih tačkica i geometrijskih oblika.
3. Migrena sa aurom moždanog debla
Oko 10% ljudi ima ovaj tip migrene koji uključuje: dupli vid, vrtoglavicu, zujanje u ušima, nerazgovetan govor, oštećenje sluha, nestabilne pokrete i smanjen nivo svesti.
4. Abdominalna migrena
Ovaj tip migrene izaziva intenzivan bol u stomaku koji je često praćen mučninom i povraćanjem. Pogađa oko 4% dece, a simptomi traju 2 do 72 sata.
5. Hronična migrena
Hroničnom migrenom se smatra ona koja traje najmanje 4 sata dnevno, minimum tokom 15 dana mesečno i situacija se ponavlja najmanje 3 meseca u kontinuitetu. Uključuje i poremećaje spavanja, teškoće pri koncentraciji, anksioznost, depresiju, umor i vrtoglavicu.

Šta su okidači da se javi migrena kod tinejdžera?
Istraživači veruju da pojedini okidači iz životne sredine igraju ulogu u tome ko će razviti migrenu:
- izloženost stresu, anksioznost i depresija kod dece,
- loše navike spavanja i kasni odlazak na spavanje (više: Šta se dešava kada dete ne spava dovoljno),
- vežbanje,
- meteorolški uslovi,
- određene vrste hrane i pića,
- promene u menstrualnom ciklusu,
- dehidratacija. (*1)
Kako se leči migrena kod tinejdžera?
Migrena kod tinejdžera se leči u zavisnosti od tipa koji se javlja, kao i simptoma koje je prate, te pristup treba da bude individualan. Lekar će preporučiti lekove i promenu stila života kako bi pomogao adolescentu da reši problem pojave migrene.
Lekovi za bolove koji se izdaju bez recepta su prva preporuka, a ako nisu dovoljno efikasni, lekar će nakon utvrđivanja uzroka glavobolje prepisati jače lekove. Mogu se koristiti i lekovi za ublažavanje mučnina, ako prate migrenu, ali treba povesti računa da su neki predviđeni tek za decu težu od 35 kilograma ili stariju od 12 godina.
Preventiva
Lekari će verovatno savetovati neke dnevne promene kako bi se prevenirali budući napadi migrene, pa će savetovati možda:
- bolji kvalitet sna koji podrazumeva najmanje 8 sati neprekidnog sna uz odlazak na spavanje ranije,
- vođenje evidencija kada se i u kojoj meri javlja migrena,
- izbegavanja prerađene hrane, kao i hrane sa visokim sadržajem masnoće i šećera,
- obroke koji sadrže veliku količinu proteina i povrća,
- pijenje dovoljne količine vode svakog dana,
- vežbanje najmanje po 60 minuta tri puta nedeljno,
- učenje upravljanja stresom.

Veoma je važno razgovarati sa detetom koje ima migrenu i utvrditi kako se i koliko često ona javlja. Nakon toga se treba javiti i lekaru koji će odrediti adekvatnu terapiju, nakon što uradi dodatne preglede, ako to bude potrebno. Migrena kod tinejdžera može imati značajan uticaj na njihov život, kako na društveni i socijalni tako i na uspeh u školi.
Literatura:
- Migraine Research Foundation: Migraine in Kids and Teens – https://migraineresearchfoundation.org/about-migraine/migraine-in-kids-and-teens
- BMC: Features of migraine aura in teenagers – https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/1129-2377-15-87
Objavljen: 9. novembar 2021. godine, ažuriran: 25. oktobar 2024. godine
-
„Tužna bež“ kao trend: Da li je neutralno ili šareno za decu bolji izbor?
Skoro je spisateljica Hejli DeRoš na svom zvaničnom TikTok nalogu skupila na stotine hiljada pratilaca praveći parodiju na trend neutralnih boja dečije garderobe i uređenje dečijih enterijera pod nazivom „Tužna bež“. Ona je kačila videa u kojima su deca zaprljana zemljanim tonovima, obučena u neutralnu garderobu. Poslednjih godina, sva modernija uređenja dečijih soba svode se na neutralne…
-
Bazalna temperatura: Merenje bazalne temperature
Bazalna temperatura može da olakša začeće. Merenje bazalne temperature služi da za kratko vreme možete dobro upoznati svoj ciklus i utvrdite da li imate ovulaciju i kada se ona događa. Zašto je dobro pratiti bazalnu temperaturu? Praćenje bazalne telesne temperature (BBT) je jedan od metoda koji može pomoći parovima pri pokušaju začeća. Ova metoda je…
-
Beba i ujed insekta
Koliko god vi pazili i čuvali je, pre ili kasnije će beba i ujed insekta morati da iskusi na svojoj koži. Nema razloga da unapred brinete i opsesivno pazite da bebu ne ujede komarac ili neki drugi insekt. Neki roditelji zbog straha od insekata ne vode bebe u prirodu. Uskraćivanje redovnog boravka u prirodi ima mnogo…
[…] Kod neke dece osim bolova u nogama, javljaju se i bolovi u stomaku i glavobolje. Više: Migrena u pubertetu […]