Kako izgleda menjanje pelena tokom prvih dana sa bebom. Sigurno će biti drugačije nego što ste očekivali. Smernice o tome šta i kako plus naši saveti u videu kako je to iskustveno izgledalo prethodnih godina.
Većina trudnica dobar deo perioda drugog stanja potroši razmišljajući o tome kako će izgledati prvi dani sa bebom kod kuće, šta će beba raditi i kako se brinuti o njoj. Verovatno su vam mnogo puta već ponovili da novorođenče spava, plače, kaki i jede, na smenu, ali iako zvuči jednostavno, verovatno će vam biti potrebno još informacija, kako bi mogle da se opustite u ovom novom i neverovatnom periodu života.
Dve majke, ujedno pedijatri, Lora Džena i Dženifer Šu, napisle su o ovome zanimljivu knjigu “Kod kuće sa novorođenčetom: Od rođenja do realnosti”. Evo kako one to opisuju i šta preporučuju.
U ovom tekstu:
Koliko novorođenče kaki i piški
Novorođenče koje majka doji imaće najmanje pet mokrih pelena dnevno. Bebe koje su na dohrani imaće više – i do 10 mokrih pelena na dan.
Šta je normalno kada su u pitanju pokreti creva, veoma se razlikuje od bebe do bebe. Dojene bebe češće kake od beba na formuli pošto se ona nešto duže vari. Međutim, kod dojenih beba ova brojka može veoma da varira – od jednom u četiri ili čak više dana, do jednog kakenja posle svakog podoja. Dakle, vaša beba može kakiti i 10 puta dnevno, i jednom u pet dana – sve je normalno. Bebe na formuli najčešće kake nekoliko puta dnevno, ali i to može da varira do razmaka od 2 dana između pokreta creva.
Važno je da o ovome ipak vodite računa, da pišete ili pamtite kad je beba kakila. Pedijatar će vas verovatno pitati o njenim navikama tokom prvih kontrola.
Menjanje pelena i bebina stolica prvih dana
Sadržaj koji beba prvi put iskaki, što se najčešće događa još u porodilištu, naziva se mekonijum. Prve stolice inače su veoma tamne, gotovo crne, a ni one koje slede neće baš mnogo ličiti na stolicu odrasle osobe. Spremite se na raznovrsni spektar: zelenkasto, svetlo braonkasto, žućkasto nalik boji senfa… No, ako primetite belu sluz ili končiće ili tačkice crvene boje, pozovite pedijatra. Crveno je obično znak krvi u stolici. Više o boji stolice pročitajte u tekstu Pogled na stolicu novorođenčeta.

Normalna stolica može da varira od veoma mekane do vodenaste, s tim što dojene bebe imaju mekšu stolicu koja se često može pomešati sa dijarejom. Nema potrebe da paničite. Verovatno je sve u najboljem redu, samo je prvih dana i menjanje pelena čini kao svojevrstan izazov. Generalno, dobro je obratiti pažnju na promene u izgledu, ali da biste uočili nekakav obrazac verovatno će biti potrebno malo više vremena. Ako ste u nedoumici – pozovite lekara.
Urednice Demetre, Milena i Tamara i prvi dani menjanja pelena sa njihovo osmoro dece:
Literatura:
- Lora Džena i Dženifer Šu: “Kod kuće sa novorođenčetom: Od rođenja do realnosti”.
- Mayo Clinic: Baby bath basics: A parent’s guide – https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/healthy-baby/art-20044438
- KidsHealth: The First Days of life – https://kidshealth.org/en/parents/first-day.html, june 2018. godine
Objavljen: 14. oktobar 2012. godine, ažuriran: 24. decembar 2024. godine
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
-
Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…
-
6 trikova za brzo začeće
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…
[…] Pročitajte još: Prvi dani sa bebom – punjenje pelena […]