Untitled design
Maslinovo ulje u bebinoj ishrani
Home » BEBA  »  Ishrana bebe  »  Maslinovo ulje u bebinoj ishrani
Maslinovo ulje u bebinoj ishrani

Maslinovo ulje u bebinoj ishrani može igrati važnu ulogu u podršci zdravom razvoju deteta od najranijeg uzrasta, jer je bogato esencijalnim masnim kiselinama, antioksidansima i vitaminima. Dodavanje maslinovog ulja u ishranu beba može doprineti razvoju mozga, zdravlju srca i podršci imuniteta. U ovom tekstu istražićemo koristi maslinovog ulja, kako i kada ga uvesti u bebinu ishranu i na šta obratiti pažnju prilikom njegove primene.

Maslinovo ulje u kašicama

Najsličnija masnoća onoj koja se nalazi u majčinom mleku je upravo u maslinovom ulju. Novorođenčad su od prvog dana života naviknuta na unos oleinske masne kiseline putem majčinog mleka. Najpogodnije je koristiti ekstra devičansko, hladno ceđeno maslinovo ulje.

Osim oleinske, maslinovo ulje sadrži i linolnu i alfa-linoleinsku kiselinu (esencijalne masne kiseline) koje se moraju unositi hranom, a neophodne su za pravilan rast, razvoj mozga, vida, zdravlje kože i očuvanje ostalih telesnih funkcija.

Photo by Kris Sevinc on Unsplash

Odnos zasićenih i nezasićenih masnih kiselina najpribližniji je odnosu ovih masnih kiselina u majčinom mleku.

Jedna kašičica maslinovog ulja sadrži istu količinu esencijalne, linolne masne kiseline kao 100ml majčinog mleka.

Ekstra devičansko, hladno ceđeno maslinovo ulje je izvor vitamina E, beta karotena, polifenola i antioksidansa. Osim toga, masti u ishrani su bitne da bi se mogli iskoristiti svi vitamini i minerali iz povrća.
Pročitajte više: Važnost unosa masti u ishrani bebe

Kako i kada dodavati maslinovo ulje u bebinoj ishrani?

Sa uvođenjem čvrste hrane počinje se između navršena četiri, pa sve do navršenih 6 meseci starosti. Kada se počne sa unosom povrća, počinje se i dodavanje maslinovog ulja. Kasnije se ono dodaje i u meso, ribu, jaja i iznutrice. Par kapi maslinovog ulja (do jedne kafene kašičice) dodajte obroku kada je već gotov.

Dodatak maslinovog ulja osigurava izvor korisnih masti dok istovremeno pomaže apsorpciju vitamina topljivih u mastima – A, D, E i K. Ovi vitamini se ne mogu adekvatno apsorbovati bez masnoće.

maslinovo ulje u bebinoj ishrani

Foto: Canva & Demetra

Unos adekvatnih masti u najranijem detinjstvu je ključ za borbu protiv gojaznosti, zdrav organizam, bez problema sa holesterolom, srčanim, kožnim oboljenjima i dobar imunitet u daljem životu. Danas se bolesti kao što su problemi sa srcem, dijabetes i gojaznost zovu i pedijatrijskim bolestima jer se smatra da imaju koren u ishrani tokom prve godine života. (Izvor: SolidFood)

Koliko maslinovog ulja sme beba da unese?

Potrebno je voditi računa o količini maslinovog ulja. Sa uvođenjem prvih kašica, neka to bude kap do dve po kašici. Kasnije:

  • od 6-12 meseci količina je oko 10-15 ml (kafena kašičica je 5 ml), podeljeno u 3 obroka;
  • deca nakon prve godine mogu da uzimaju oko 10 ml po obroku, ali ne više od 30 ml maslinovog ulja dnevno.

Ako dete unese manje ulja, ni to nije problem. Ne treba preterivati. Posebno kada bude jelo raznovrsniju hranu i bude unosilo masnoće kroz druge namirnice i vrste masti. Saznajte više: Važnost unosa masti u ishrani bebe

Da li je maslinovo ulje alergen?

Maslinovo ulje nije uobičajen alergen. Važno je da vodite računa da bude čisto maslinovo ulje, a ne u kombinaciji sa nekim alergenima kao što je ulje lešnika. Veoma retki slučajevi ekcema i alergije se javljaju u oblastima gde se masline beru kod osoba alergičnih na polen maslinovog drveća.

Maslinovo ulje predstavlja zdrav i prirodan dodatak bebinoj ishrani, bogat korisnim mastima, vitaminima i antioksidansima koji podržavaju rast i razvoj. Uvođenje maslinovog ulja, počevši od male količine, može doprineti razvoju mozga, zdravlju kože, varenju i jačanju imuniteta. Važno je obratiti pažnju na kvalitet ulja i pridržavati se preporučenih količina kako bi se izbegle eventualne neželjene reakcije.

Objavljen: 6. mart 2013. godine, ažuriran: 25. oktobar 2024. godine

  • Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…

  • Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…

  • 6 trikova za brzo začeće

    6 trikova za brzo začeće

    Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…

One response to “Maslinovo ulje u bebinoj ishrani”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *