Koliko god da je u početku i teško, ali preko 80% majki će vam reći da je za njih period dojenja bio pravo uživanje i da je sasvim posebna ta veza i lepota dojenja.
U ovom tekstu:
Veza majke i bebe
U toku dojenja, stvara se posebna veza između mame i bebe. Prvo, to je povezanost putem kože, a takođe tokom dojenja beba oseća otkucaje vašeg srca, koje je slušala u stomaku. Ona će se tada potpuno umiriti, jer joj je zvuk dobro poznat.
Dojenje nije samo puka fiziološka potreba, već ostvarivanje prisnog odnosa sa majkom, punog emocija. Zadovoljavanje emotivnih potreba, na ovaj način, donosi osećaj spokoja i blaženstva za oboje. Beba na maminim grudima pronalazi sigurnost i ljubav koji su joj neophodni za pravilan psihološki razvoj. Vi ćete osećati zadovoljstvo što ste izvor uživanja za bebu i što joj pomažete da se oseća dobro. Beba koja oseća da ste vi dobro raste spokojno.
S druge strane, upravo iz ovog razloga, morate se potruditi da budete opušteni inače se to može odraziti na bebu koja će odbijati da zaspi, nekontrolisano će plakati. Vas će to dodatno uznemirit i nećete uspevati da je smirite. Ukoliko vam se dogodi slična situacija, najbolje bi bilo da u prvo vreme prepustite da umiri bebu suprug, majka ili neka treća osoba, koja je staložena i uspeće lako da umiri bebu.

Lepota dojenja, ali i prednost dojenja
Majčino mleko je uvek dobrog kvaliteta, sterilno je, lako svarljivo i obezbeđuje imunološku zaštitu. Ono je dragocena tečnost. Sastavljeno je od vode, proteina, šećera i važnih antitela.
Da bi imala dovoljnu količinu mleka, majka treba da unosi što više tečnosti, bilo vode, mleka ili voćnih sokova.

Kada je ishrana u pitanju, bitan je unos mesa, ribe, jaja, zatim sir, mleko i jogurt.
Treba izbegavati crni i beli luk, kupus, šparglu, pasulj, grašak, papričice i pržena jela, koja mogu izmeniti ukus mleku.
Zabranjene su cigarete, a treba izbegavati i alkohol i kofein u većim količinama.
Majčino mleko je tako savršena hrana da se njegov sastav menja u zavisnosti od razvoja bebe, doba dana, spoljne temperature i vremenskog perioda između dva dojenja.
Objavljen: 14. jun 2015. godine, ažuriran: 8. januar 2025. godine
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
-
Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…
-
6 trikova za brzo začeće
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…
[…] je u tome da se beba uz mamu oseća sigurnije, mama miriše na hranu i udobnost, posebno ako je mama doji, onda je beba prepoznaje po mirisu i daje joj apsolutnu prednost u odnosu na […]
[…] Lepota dojenja – Veza majke i bebe […]