Krvna slika deteta je najbolji i najčešći način pomoću kog se utvrđuje trenutno zdravstveno stanje deteta. Ona daje podatke o tome da li postoji neka infekcija, da li treba nešto korigovati u detetovoj ishrani i uopšte kakvo je stanje deteta.
U ovom tekstu:
Analiza krvne slike kod dece
Vrlo je bitno da referentne vrednosti za dete, kao ni bebu, nisu iste kao kod odraslog čoveka. S toga, nikada ne treba analizirati detetovu krvnu sliku bez pomoći lekara, jer se nama može učiniti da nešto što je sasvim u redu nije u referentnim vrednostima.
Pri analizi rezultata krvne slike neophodna je komunikacija sa pedijatrom. On će na osnovu nje, moći da proceni stanje deteta i eventualno odredi ispravnu terapiju.
Prva krvna slika deteta
Lekar će vas verovatno poslati da dete izvadi krv kada bude imalo između četiri i šest meseci. To je vreme kada se nivo hemoglobina smanjuje zbog pražnjenja rezervi gvožđa kod bebe u jetri. S toga se očekuje nešto lošija krvna slika, ali je i pokazatelj da je bebi više nije dovoljno samo majčino mleko te je potrebno da počne da unosi i namirnice bogate gvožđem kako bi nivo hemoglobina ostao nadalje na zadovoljavajućem nivou. Iz ovog razloga je u uzrastu od 6 meseci neophodno početi sa uvođenjem mesa u bebinu ishranu.
Ukoliko je nivo hemoglobina nizak i posle ponovljene krvne slike i promene režima ishrane, privremeno se uvodi suplementacija preparatima gvožđa.
Bolest deteta i krvna slika
Lekar procenjuje kada je potrebno da se detetu uzima krv kako bi se odredio dalji tok lečenja i prepisala adekatna terapija. Naravno, neće biti potrebno pri svakoj prehladi davati krv na analizu. Najčešće se njoj pribegava kada je dete duže ili ozbiljnije bolesno i kada je potrebno utvrditi da li je potrebna terapija uvođenja antibiotika. (Izvor: https://www.infokid.org.uk/blood-tests )
Krvna slika u kombinaciji sa pregledom je pravi put kojim pedijatar utvrđuje da li je reč o bakterijskoj ili virusnoj infekciji. Tipično kod virusnih infekcija je da ukupni leukociti nisu povećani ili im je broj čak i smanjen, dok u leukocitnoj formuli dominiraju limfociti.
Kod bakterijskih infekcija, ukupni leukociti su povećani, a granulociti preovlađuju u leukocitnoj formuli.
I tu postoje izuzeci jer pojedine viruse prati povećan broj leukocita dok je kod sepse, najteže bakterijske infekcije smanjen često smanjen broj leukocita.
Kada dete ima virusnu infekciju praćenu visokom temperaturom, normalno je da hemoglobin padne privremeno čak i za 20% u odnosu na inače. Nemojte odmah sumnjati na anemiju jer je pad privremen.
Pročitajte još: Gvožđе i bеba – Da li vaša beba može imati anemiju?
Objavljen: 14. jun 2015. godine, ažuriran: 13. avgust 2024. godine
-
Da li dojenje utiče na zdravlje grudi?
Koliko dojenje utiče na zdravlje grudi? Da li i vreme rođenja deteta i broj dece imaju uticaj na zdravlje grudi? Šta su pokazala istraživanja? Da li dojenje utiče na zdravlje grudi? Dojenje može imati značajan uticaj na zdravlje dojki, a uglavnom se smatra da ima pozitivne efekte. Na koje načine sve dojenje pozitivno utiče na…
-
Ispitivanje uzroka neplodnosti
Da bi se postavila dijagnoza uzroka inferiliteta, potrebno je izvršiti niz ispitivanja. Ispitivanje uzroka neplodnosti je kompleksno. Nakon razgovora sa lekarom, možda ćete morati da se podvrgnete analizama, pregledima, a moguće i intervencijama. Ovi pregledi mogu biti skupi ili se dugo čekati, a neretko su i malo neprijatni. No onima koji se odluče za potomstvo,…
-
39.nedelja trudnoće – Kalendar trudnoće
39.nedelja trudnoće – Očekujete da počne porođaj. Sve ste pripremili i sada možete spokojno da se bavite razmišljanjem o tome kako će beba izgledati, da li će ličiti na vašeg partnera ili vas. Možda će imati karakter vašeg brata ili naslediti tvrdoglavost na baku. Deveti mesec trudnoće – 4. nedelja 9. mesec trudnoće – 39…
[…] Krvna slika deteta: Analiza krvne slike kod dece […]
[…] Krvna slika deteta: Analiza krvne slike kod dece […]