Krvarenje na početku trudnoće se javlja veoma često i malo je verovatno da će smetati bebi. Obično žene prvo pomisle na pobačaj, ali on je prava retkost u odnosu na pojavu krvarenja. Oko 20% žena u prvom tromesečju ima krvarenje, a da pritom to ne utiče na tok trudnoće i njen pozitivan ishod. Uglavnom se događa približno u vreme kada je žena trebala imati menstruaciju i traje jedan do dva dana.
U ovom tekstu:
U Srbiji je praksa da se daje Utrogestan i kada to često nije potrebno, kao što je slučaj i sa preteranom upotrebom antibiotika kod nas. Za sada nema naznaka da će se ovaj trend smanjiti, ali u perspektivi se može očekivati stoža kontrola izdavanja, jer se u ostalim zemljama uglavnom ne prepisuje tako često.
Koliko se često javlja krvarenje na početku trudnoće?
Krvarenje na početku trudnoće se dešava u 15-25% slučajeva, što znači da će svaka peta trudnica imati lagano krvarenje u prvom tromesečju bez ikakvih komplikacije u vreme kada se oplođena jajna ćelija implantira u sluzokožu materice i najkasnije do 12. nedelje.
Moguće je da se blago krvarenje javi i posle seksualnog odnosa ili posle ginekološkog pregleda ili uzimanja Papa testa zbog toga što su sada osetljivi krvni sudovi cerviksa.
Krvarenje u prvom trimestru – razlozi:
Iako se uglavnom ne može utvrditi tačan uzrok, razlozi mogu biti:
Prekidno krvarenje
Krvarenje se dešava se kada se trudnoća odvija svojim tokom, ali se i menstrualni ciklus nastavlja još neko vreme. Može se dogoditi da imate krvarenja jednom mesečno.
Implatacijsko krvarenje
Ono se dešava kada se oplođena jajna ćelija usađuje u zid materice. Više o implantacijskom krvarenju!
Saznajte više o prvim znacima trudnoće!
Vaginalna ili cervikalna infekcija
Ukoliko se dogodi da imate infekciju ili polip (koji je bezopasan inače), može doći do blagog krvarenja.
Krvarenje na početku trudnoće i seksualni odnosi
Može se dogoditi da imate krvarenje nakon seksualnog odnosa, jer je grlić osetljiv i razmekšan pod dejstvom hormona trudnoće, pa lako može da se dođe do blagog krvarenja koje nije opasno po bebu. Saznajte do kada je dozvoljen seks u trudnoći!
Kako izgleda krvarenje u ranoj trudnoći? Krvarenje u ranoj trudnoći je uobičajena pojava, ali je važno da se ipak obratite svom lekaru kada se dogodi.
Ginekolog može da vam preporuči, ako je krvarenje obilno ili duže traje (u zavisnosti od toga koja ste nedelja trudnoće) da:
- Uradite testiranje nivoa BetaHCG;
- Pregleda da proveri da li je grlić materice zatvoren;
- Uradi ultrazvučni pregled i proveri da li ima srčane radnje.
Dešava se da od lekara dobijete dijagnozu „preteći spontani pobačaj“ što svakako ne znači da će se to dogoditi, već da je potrebno trudnoću nastaviti sa određenim oprezom. Uvesti veće doze progesterona ako krvarenje bude obilnije, trudnici se preporučuje da miruje i kontrole se zakazuju nešto češće do ulaska u drugo tromesečje.
Da li krvarenje na početku trudnoće ima veze sa spontanim pobačajem?
Spontani pobačaj u prvom tromesečju se dešava kod oko 10% potvrđenih trudnoća, ako izuzmemo biohemijske trudnoće, gde žene ni ne znaju da su bile u drugom stanju. Krvarenje i grčevi su simptomi spontanog pobačaja, ali oko 50% žena koje doživi spontani pobačaj nema krvarenje pre toga.
Mirovanje kod pretećeg spontanog pobačaja
Mirovanje u trudnoći uglavnom ne znači da ne smete ustajati iz kreveta, osim kada to lekar naglasi, već da treba da izbegavate vežbe, naprezanje, duge šetnje, odlaske na posao prevozom, stajanje duži vremenski period i slično.
Nekada se dogode problemi i spontani pobačaj, ali ništa češće nego što je to slučaj kod spontanog pobačaja usled prestanka srčane radnje ploda. Većina žena koje su imale krvarenje u trudnoći rodi zdravu bebu.
Ukoliko je krvarenje slabo i svetlo uglavnom nije potrebna nikakva terapija već spontano prestane nakon par sati ili dan.
Literatura:
- American Pregnancy Association: Spotting During Pregnancy – https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-concerns/spotting-during-pregnancy/
- ACOG: Bleeding During Pregnancy – https://www.acog.org/womens-health/faqs/bleeding-during-pregnancy
Objavljen: 24. maj 2012. godine, ažuriran: 11. septembar 2024. godine
-
Čajevi za bebe: Koji čaj za bebu je dozvoljen i da li je ijedan?
Dok je ranijih godina bilo podrazumevano da bebi dajete čaj bez problema, mnogi saveti poslednjih godina su se sveli na to da su dozvoljeni samo majčino i adaptirano mleko bez ikakvih dodataka. Da li su čajevi za bebe zabranjeni zaista? Da li postoji oblik čaja koji je prilagođen bebama? Šta je to što smete da…
-
Kako se nositi sa grčevima novorođenčeta?
Grčevi su jedan od stavki sa kojom roditelje najčešće plaše kada je očekuju prinovu. Kako se nositi sa grčevima? Kako da ih prepoznate? Šta ako se beba zacenjuje, a zapravo nema grčeve? Roditelji u borbi sa plakanjem i grčevima novorođenčeta Konstantno plakanje nije uvek znak da bebu nešto boli, ali ako primetite da beba predugo plače,…
-
Žuto telo (corpus luteum) – Šta je cista žutog tela i defekt žutog tela?
Žuto telo je zapravo normalna cista koja se formira na jajniku svakog meseca kod žena u reproduktivnom dobu. Ona se pojavljuje odmah nakon ovulacije i njen posao je da matericu učini zdravom za rast fetusa. Oslobađa progesteron koji matericu priprema za trudnoću u drugoj polovini ciklusa, odnosno tokom prvih nedelja trudnoće. Šta je žuto telo?…
[…] primetite bilo kakve promene, uključujući jake bolove i neprestano krvarenje, nakon što utvrdite trudnoću na pozitivnom testu, obavezno se javite […]
[…] Krvarenje na početku trudnoće […]
[…] Blago krvarenje koje se pojavi na početku trudnoće se zove implantacijsko krvarenje i obično se pojavljuje 10-14 dana posle oplodnje. Ovo krvarenje može biti potpuno svetlo, gotovo nežno roze, neke žene ga neće ni primetiti, a ima i onih koje ga neće uopšte imati. […]
[…] povremen rozikast sekret, […]
[…] Nekada žene imaju intenzivnu jutarnju mučninu, a kod nekih se javlja i krvarenje. […]
[…] problem sa krvaranjem. Na ultrazvuku se ne vidi plod, a ja sam u 7. nedelji trudnoće. Dok se pre mesec dana video i […]
[…] Krvarenje na početku trudnoće […]