Untitled design
Kontrola glave bebe
Home » BEBA  »  Novorođenče  »  Kontrola glave bebe
Kontrola glave bebe

Beba uči da drži čvrsto glavu. Kontrola glave je važan korak za nju. Čak i u stomaku, beba može na kratko da drži glavu uspravno, a u ovom uzrastu ona na stomaku odiže glavu, kao i grudi po malo i u stanju je neko vreme da se zadrži. Bebina glava treba veliku podršku mišića vrata da bi mogla da kontroliše glavu.
Jedan od čestih problema koje bebe imaju su naglo napredovanje, bez dovoljno vežbe. Koliko je važno da beba lepo napreduje i udvostruči kilažu do šest meseci, ali je podjednako važno da se pomogne vežbama i bebin razvoj kako bi motorički mogla da prati napredak.

Roditelji najčešće greše jer ih straha od prvog dana čvsto drže bebinu glavu kada je drže. Beba ne može da vežba vratne mišiće ako čvrsto držite glavu. Glavu treba samo blago pridržavati, ali da ona sama može da vežba pritom.

Kontrola glave bebe je osnova za kretanje. Tek kada uspostavi kontrolu glave potpuno, ona će pravilno moći da se prevrće sa stomaka na leđa i obrnuto, da sedi, puzi i hoda.

Beba će sa navršenih šest meseci imati punu kontrolu glave, da može čvrsto da je drži i okreće glavu na jednu i na drugu stranu.

Mišići vrata su prilično slabi kada se beba rodi. Ali prvih nekoliko meseci uz blagi oslonac na vašu ruku, ona će ih postepeno jačati. Uživaće da stavite na dlan njenu glavu i gledate se licem u lice. Blizina će doprineti povezivanju, a beba vam veruje i uživa kada ste joj u vidokrugu.

Kontrola glave od rođenja do dva meseca

Do kraja prvog meseca, beba može biti u stanju da podigne glavu na kratko kada leži na stomaku, a možda će čak uspeti da je okrene u jednu, odnosno drugu stranu.
Lekar će na prvom pregledu proveriti i da li beba refleksno povlači glavu, kada leži na leđima, a ona je povuče za obe ručice u blago sedeći položaj. Ukoliko bebi glava ostaje da visi pozadi, verovatno će vas uputiti kod fizijatra da dobijete preporuke kako bebu treba da nosite i sa njom vežbate.

Između šeste i osme nedelje beba će biti u stanju da sama podigne glavu kada leži na stomaku. Kada je držite na ramenu, ona će neko vreme biti u stanju da pridrži samostalno glavu na par sekundi ali ne duže.

Kontrola glave od tri do četiri meseca

Primetićete veliki napredak u kontroli bebine glave u ovom uzrastu. Ona je sada u stanju da podigne glavu gore 45 stepeni kada leži na stomaku i bude stabilna.
Takođe, u ovom uzrastu joj i u kolicima možete povremeno držati podignutu podlogu pod uglom od 30-45 stepeni. Verovatno više i ne želi da bude mirna u potpuno ležećem položaju.

Igrajte se sa bebom tako što ćete staviti bebu leđima na pod i podizati polako u sedeći položaj dok je držite za ruke. Polako je vratite nazad, pa onda ponovite. Ovako pomažete bebi da razvija vratne mišiće. Ona bi trebalo da dok to radite može da drži glavu manje-više u ravni sa ostatkom tela.

Kontrola glave od pet do šest meseci

Sa šest meseci, beba bi trebalo da može da drži glavu uspravno u budnom stanju, bez pomoći, pridržavanja i brzog umaranja. Glava ne sme da zaostaje za telom kada se podigne u sedeći položaj.

Kada beba stekne dobru kontrolu glave, ona će početi da se okreće i prevrće, a zatim da puzi i sedi. Tek kada beba ima potpunu kontrolu glave, ona bi trebalo da počne da jede i čvrstu hranu, a zatim i da sedi u stolici za hranjenje.

Kako da pomognete bebi da stekne kontrolu glave?

Uglavnom ne treba previše truda da biste podstakli bebu da razvija mišiće za kontrolu glave. Ali joj je pomoć neophodna. Pre svega, ona se sastoji u tome da joj obavezno pridržavate glavu pri podizanju. Ali, samo pridržavate, ne držite čvrsto.

Stavljajte bebu na stomak, kako bi mogla da vežba. Podstaknite je i animirajte igračkama. Mnogi roditelji probaju dva-tri puta da stave dete na stomak, ono negoduje, a oni odustanu jer beba ne želi. Ovo je sasvim pogrešno i trajno može da škodi detetu. Odnosno, uspori njegovo dalje napredovanje. Vežbe će pomoći da kasnije počne samostalno da sedi i da se igra.

kontrola glave bebe
Kontrola bebine glave - Image by Tú Nguyễn from Pixabay

Lekar će vas uputiti da li je potrebno da odete kod fizijatra da vam pokaže vežbe ili da beba tamo radi vežbe ukoliko bude bilo kakvih problema sa kontrolom glave. Nemojte brinuti, to su rutinske stvari i nije ozbiljan problem. Ukoliko odete fizijatru, beba će brže rešiti problem i bolje napredovati.

Tekst "Kontrola glave bebe" objavljen: 9. jun 2016. godine, ažuriran: 3. decembar 2024. godine

  • „Tužna bež“ kao trend: Da li je neutralno ili šareno za decu bolji izbor?

    „Tužna bež“ kao trend: Da li je neutralno ili šareno za decu bolji izbor?

    Skoro je spisateljica Hejli DeRoš na svom zvaničnom TikTok nalogu skupila na stotine hiljada pratilaca praveći parodiju na trend neutralnih boja dečije garderobe i uređenje dečijih enterijera pod nazivom „Tužna bež“. Ona je kačila videa u kojima su deca zaprljana zemljanim tonovima, obučena u neutralnu garderobu. Poslednjih godina, sva modernija uređenja dečijih soba svode se na neutralne…

  • Bazalna temperatura: Merenje bazalne temperature

    Bazalna temperatura: Merenje bazalne temperature

    Bazalna temperatura može da olakša začeće. Merenje bazalne temperature služi da za kratko vreme možete dobro upoznati svoj ciklus i utvrdite da li imate ovulaciju i kada se ona događa. Zašto je dobro pratiti bazalnu temperaturu? Praćenje bazalne telesne temperature (BBT) je jedan od metoda koji može pomoći parovima pri pokušaju začeća. Ova metoda je…

  • Beba i ujed insekta

    Beba i ujed insekta

    Koliko god vi pazili i čuvali je, pre ili kasnije će beba i ujed insekta morati da iskusi na svojoj koži. Nema razloga da unapred brinete i opsesivno pazite da bebu ne ujede komarac ili neki drugi insekt. Neki roditelji zbog straha od insekata ne vode bebe u prirodu. Uskraćivanje redovnog boravka u prirodi ima mnogo…

2 responses to “Kontrola glave bebe”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *