Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
U ovom tekstu:
Komplikacije u ranoj trudnoći: Vanmaterična trudnoća
Kada se oplođena jajna ćelija implantira izvan materice, najčešće u jajovod, reč je o vanmateričnoj trudnoći. Postoji još manja šansa da se implantira oko jajnika ili grlića materice, iako je to vrlo retko.
Vanmaterična trudnoća se obično javlja jednom na svakih 100 trudnoća.
Vaš rizik može biti povećan ako ste imali neke infekcije koje su mogle da oštete jajovod. U većem riziku od vanmaterične trudnoće su žene koje su je već imale ranije.
Primarni znaci vanmaterične trudnoće su: vaginalno krvarenje, bol u stomaku i mučnina. S obzirom na to da neki od ovih simptoma imitiraju simptome klasične trudnoće, nekada je vanmateričnu trudnoću teško dijagnostifikovati.
Postavljanje dijagnoze – Najbolji način da se utvrdi vanmaterična trudnoća je merenje rasta nivoa Beta HCG u krvi. To je hormon koji se proizvodi u toku trudnoće i duplira se otprilike na svaka dva dana. Kada se HCG nedovoljno povećava, može se sumnjati na vanmateričnu trudnoću. Ultrazvuk takođe, može pomoći kod dijagnoze vanamaterične trudnoće.

Kada dobijete dijagnozu vanmaterične trudnoće, lekar će hteti da hitno izvrši hirušku intervenciju pre nego što ova trudnoća napravi preveliku štetu na vašim reproduktivnim organima. Bitno je pravovremeno reagovati, kako ne biste ugrozili plodnost u budućnosti. Saznajte više: Vanmaterična trudnoća (ektopična trudnoća)
Komplikacije u ranoj trudnoći: Molarna trudnoća
Druga komplikacija koje se može dogoditi je upropašćena jajna ćelija ili molarna trudnoća.
Molarna trudnoća nastaje kada postoji oplođena jajna ćelija, ali je rast embriona usporen ili se ne razvija embrion uopšte.
Veličina i starost embriona, u ovom slučaju, ne poklapaju se sa vremenom začeća i zaostaju. Jajna ćelija se neće često ni razviti u embrion ili će se razvijati sa abnormalnostima tako da ne može da opstane.
Učestalost molarne trudnoće je jedna na svakih 1.000 trudnoća.
Ceo članak: Molarna trudnoća
Šta nakon komplikacija u ranoj trudnoći?
Bez obzira na prethodnu trudnoću sa nekom od ovih komplikacija, žene mogu ostvariti normalnu trudnoću u budućnosti. Iako je teško ne brinuti o potencijalnim komplikacijama u budućnosti, jako je bitno usvojiti zdrav stav. Što više opuštanja i uživanja, godiće i vama i vašoj budućoj bebi.

Ukoliko primetite bilo kakve promene, uključujući jake bolove i neprestano krvarenje, nakon što utvrdite trudnoću na pozitivnom testu, obavezno se javite lekaru.
Objavljen: 1. jula 2014. godine, ažuriran: 11. mart 2025. godine
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] Ukoliko primetite bilo kakve promene, uključujući jake bolove i neprestano krvarenje, po pozitivnom testu, obavezno se javite lekaru. Pročitajte: Komplikacije u ranoj trudnoći […]
[…] HCG je povećan i u vanmateričnoj i u molarnoj trudnoći, ali se nivo tada ne duplira pravilno svaka dva dana, već je obično mnogo niži nego u urednoj […]
[…] mala šansa, ali kao i kod svake vrste kontracepcije ipak postoji, veća je mogućnost da ona bude vanmaterična. Veća je verovatnoća da dođe i do spontanog pobačaja ili prevremenog prođaja, ali isto tako, […]
[…] Ako se ne sanira na vreme inflamatorna bolest karlice može da izazove neplodnost, ožiljačno tkivo koje može da izazove neprohodnost jajovoda, vanmateričnu trudnoću. […]
[…] Kontraceptivne pilule smanjuju menstrualne grčeve, uglavnom su i krvarenja dosta oskudnija, a smanjuje se i rizik od vanmaterične trudnoće. […]
[…] Pročitajte: Komplikacije u ranoj trudnoći […]
[…] se ne vidi plod, a ja sam u 7. nedelji trudnoće. Dok se pre mesec dana video i rekli su mi da nije vanmaterična trudnoća. Uzimam Utrogestan. Od sveg srca bih želela da bude sve u redu. Zanima me vaše mišljenje povodom […]