Kalendar trudnoće je namenjen vama, ukoliko želite da pratite šta se dešava tokom trudnoće, i bićete informisani o svemu. Praćenjem kalendara znaćete kako fetus napreduje sve do momenta dok ne budete imali prilike da se upoznate licem u lice i nastavite vašu zajedničku avanturu.
Kalendar trudnoće sadrži važne medicinske informacije, kao i informacije o mogućim psihičkim tegobama i brigama sa kojima se veliki broj trudnica suočava.
U ovom tekstu:
Kalendar trudnoće po nedeljama
Prvo tromesečje – 1. do 13. nedelje
Drugo tromesečje – 14. – 27. nedelje trudnoće
Kalendar trudnoće – treće tromesečje 28. do 41. nedelje trudnoće
Kalendar trudnoće po nedeljama
Pripremili smo za vas sveobuhvatni kalendar trudnoće po nedeljama. Znamo da se neki teško snalaze sa nedeljama, pa u nastavku teksta imate naglašeno koja je nedelja okvirno koji mesec. U okviru kalendara imaćete prilike da pročitate o svim pojavama koje se tokom trudnoće dešavaju u telu majke, kako će se ona osećati, za šta bi trebalo da se pripremi. Takođe možete pratiti razvoj fetusa iz nedelje u nedelju, koji organi se razvijaju, koliko će beba biti teška i koliko će žena dobijati telesne težine u proseku.

U svakom tekstu ćete imati priliku da pratite linkovane reči ili dodate tekstove koji će vam opširnije objasniti ono što se navodi u datoj nedelji.
Medicinsko računanje trudnoće po nedeljama: Računanje nedelja trudnoće i računanje meseci trudnoće (VIDEO) – 9 meseci ili 40 nedelja
Koliko traju tromesečja u trudnoći?
Često lekari spominju i podelu na tromesečja. Uglavnom onako okvirno kažu da je prvo tromesečje najrizičnije, tada je i jutarnja mučnina najintenzivnija. Drugo tromesečje trudnoće je kod velike većine trudnica najlagodniji period bez previše problema i onaj u kom imaju prilike da najviše uživaju. Kada uđete u poslednje, treće tromesečje, beba ima najviše šanse da preživi i ako se rodi, ali tada je i važan finiš za njen rast i razvoj, a često težak za trudnicu zbog povećane telesne težine, čestih gorušica, otoka na nogama, rizika od preeklampsije.
U svakom trimestru radi se po jedan ekspertski ultrazvuk i to su zapravo jedina obavezna 3 ultrazvučna pregleda u trudnoći. Čak u mnogim razvijenim evropskim zemljama jedini na koje ćete ići.
Većina beba se rodi između 38. i 42. nedelje trudnoće, a veoma mali procenat žena se porodi baš na dan termina. Od početka će vam lekar reći vaš očekivani dan porođaja, na osnovu vaše poslednje menstruacije i ultrazvučnog nalaza, ali ne morate se uzdati da će se porođaj dogoditi baš tog dana.

Kako se dele trimestri u trudnoći?
Prvi trimestar trudnoće
Prvo tromesečje trudnoće je od 1. do kraja 12. nedelje trudnoće. Više: Prvi trimestar trudnoće: Kako izgleda 1. tromesečje trudnoće i kako se računa prvi trimestar
Koliko traje drugi trimestar trudnoće?
Drugo tromesečje u trudnoći se računa od 13. pa do kraja 26. nedelje trudnoće. Više: Drugi trimestar trudnoće: Kako izgleda drugo tromesečje trudnoće i kako se računa 2. trimestar
Kada je treći trimestar trudnoće?
Treće tromesečje je od 27. nedelje pa sve do kraja trudnoće u kojoj god nedelji da se porodite. Više: Treći trimestar trudnoće: Kako izgleda treće tromesečje trudnoće i kako se računa 3. trimestar
Imajte na umu da se svaka žena oseća drugačije, svaka beba razvija individualno, te da su ovo samo okvirne smernice. Sa druge strane, mnogim trudnicama će ovaj kalendar biti značajan zbog možda nekih dilema koje i same imaju u trudnoći i misle da su same u tome.
Objavljen: 5. jun 2011. godine, ažuriran: 22. januar 2025. godine
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
-
Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…
-
6 trikova za brzo začeće
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…
[…] Kalendar trudnoće od 1. do 42. nedelje […]