Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
U ovom tekstu:
Kako znati da li beba dobija dovoljno mleka?
Al’ ni ne treba da se time opterećujemo! Da je predviđeno da se to zna, onda bi nam dojke bile izbaždarene sa strane brojkama. A nisu, zar ne?
Naravno, lakše je reći no učiniti isto. Stoga nije loše da se upoznamo unapred sa svim znacima koje će pokazivati da li beba dovoljno sisa ili ne.

Znaci da beba dovoljno sisa:
- Pratite pelene! U prvih nekoliko dana beba može da ima samo jednu ili dve mokre pelene dnevno. Posle beba treba da ima najmanje šest upiškenih jednokratnih pelena dnevno. (Upiškena pelena je težine kao da ste stavili 2 supene kašike vode u suvu pelenu.)
- Vaše grudi su mekše nakon dojenja, jer ih beba prazni od mleka koje ih stvrdnjava.
- Tokom podoja, u više navrata beba pravi ritmične pokrete i povremeno čujemo kako guta mleko.
- Nakon hranjenja, beba izgleda opušteno i zadovoljno.
- Nakon što povrati svoj početni gubitak težine nakon rođenja, beba nastavlja da se udebljava. (Većina beba izgubi oko 10 posto svoje težine sa rođenja zaključno sa četvrtim danom života, a zatim je vrati za oko 2 nedelje).
- Tokom prvih 6 nedelja beba bi trebalo da ima bar jednu stolicu dnevno (mada često imaju mnogo češće). Ta stolica postaje žućkaste boje senfa negde petog dana nakon rođenja. Kasnije nije neuobičajeno da isključivo dojene bebe nemaju stolicu i po 10 do 14 dana.

Koji su znaci da beba ne dobija dovoljno mleka?
Da li beba ima neke od ovih znaka:
- Beba i dalje gubi na težini posle četvrtog dana života. Bebe imaju pravo da neko vreme stagniraju sa težinom. Ali ako beba počne da gubi umesto da dobija na težini, razgovarajte sa svojim lekarom.
- Ima manje od šest upiškenih pelena tokom 24 sata nakon pet dana od njenog rođenja.
- Nakon što prođe prvih pet dana, beba ima male, tamne stolice.
- Urin je vrlo taman, kao boja soka od jabuke ili šargarepe (neko opisuje i kao cigla crvenu).
- Grudi vam nisu ništa mekše (lakše) nakon dojenja.
- Retko čujete gutanje deteta dok sisa. Potrebno je da proverite da li beba ima pravilan položaj na dojci.
- Podoj boli (što uvek ukazuje da nešto nije u redu, pa potražite pomoć).

Ukoliko se pronalazite u nekom od ovih znaka, to može da ukazuje da beba nedovoljno sisa odnosno ne unosi dovoljno mleka, te je najbolji savet da se obratite stručnom licu za pomoć.
Milena Kostić,
savetnica za dojenje
Objavljen: 6. februar 2016. godine, ažuriran: 18. novembar 2024. godine
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
-
Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…
-
6 trikova za brzo začeće
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…