Untitled design
Beba dovoljno sisa – kako da znate da li je to tačno?
Home » BEBA  »  Dojenje  »  Beba dovoljno sisa – kako da znate da li je to tačno?
Beba dovoljno sisa – kako da znate da li je to tačno?

Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad  mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?

Kako znati da li beba dobija dovoljno mleka?

Al’ ni ne treba da se time opterećujemo! Da je predviđeno da se to zna, onda bi nam dojke bile izbaždarene sa strane brojkama. A nisu, zar ne?

Naravno, lakše je reći no učiniti isto. Stoga nije loše da se upoznamo unapred sa svim znacima koje će pokazivati da li beba dovoljno sisa ili ne.

Znaci da beba dovoljno sisa:

  • Pratite pelene! U prvih nekoliko dana beba može da ima samo jednu ili dve mokre pelene dnevno. Posle beba treba da ima najmanje šest upiškenih jednokratnih pelena dnevno. (Upiškena pelena je težine kao da ste stavili 2 supene kašike vode u suvu pelenu.)
  • Vaše grudi su mekše nakon dojenja, jer ih beba prazni od mleka koje ih stvrdnjava.
  • Tokom podoja, u više navrata beba pravi ritmične pokrete i povremeno čujemo kako guta mleko.
  • Nakon hranjenja, beba izgleda opušteno i zadovoljno.
  • Nakon što povrati svoj početni gubitak težine nakon rođenja, beba nastavlja da se udebljava. (Većina beba izgubi oko 10 posto svoje težine sa rođenja zaključno sa četvrtim danom života, a zatim je vrati za oko 2 nedelje).
  • Tokom prvih 6 nedelja beba bi trebalo da ima bar jednu stolicu dnevno (mada često imaju mnogo češće). Ta stolica postaje žućkaste boje senfa negde petog dana nakon rođenja. Kasnije nije neuobičajeno da isključivo dojene bebe nemaju stolicu i po 10 do 14 dana.
Kliknite na sliku za uvećanje!

Koji su znaci da beba ne dobija dovoljno mleka?

Da li beba ima neke od ovih znaka:

  • Beba i dalje gubi na težini posle četvrtog dana života. Bebe imaju pravo da neko vreme stagniraju sa težinom. Ali ako beba počne da gubi umesto da dobija na težini, razgovarajte sa svojim lekarom.
  • Ima manje od šest upiškenih pelena tokom 24 sata nakon pet dana od njenog rođenja.
  • Nakon što prođe prvih pet dana, beba ima male, tamne stolice.
  • Urin je vrlo taman, kao boja soka od jabuke ili šargarepe (neko opisuje i kao cigla crvenu).
  • Grudi vam nisu ništa mekše (lakše) nakon dojenja.
  • Retko čujete gutanje deteta dok sisa. Potrebno je da proverite da li beba ima pravilan položaj na dojci.
  • Podoj boli (što uvek ukazuje da nešto nije u redu, pa potražite pomoć).
Kako da znate li beba dovoljno sisa?
Photo by Jordan Whitt on Unsplash

Ukoliko se pronalazite u nekom od ovih znaka, to može da ukazuje da beba nedovoljno sisa odnosno ne unosi dovoljno mleka, te je najbolji savet da se obratite stručnom licu za pomoć.

Milena Kostić,

savetnica za dojenje

Objavljen: 6. februar 2016. godine, ažuriran: 18. novembar 2024. godine

  • Trudnoća u četrdesetim i pedesetim: Kada je kasno za trudnoću?

    Trudnoća u četrdesetim i pedesetim: Kada je kasno za trudnoću?

    Trudnoća u četrdesetim više nije retkost i u poslednje vreme se veliki broj žena odlučuje da trudnoću ostvari u ovim godinama. Stručnjaci upozoravaju da ovakve trudnoće nose mnogobrojne rizike, ali ova odluka ima i neke prednosti. Kao razlog svesnog odlaganja majčinstva, uglavnom se navode razloga: Ovo se odnosi na žene koje su svojevoljno odlagale majčinstvo,…

  • Hipotireoza kod beba: Kongenitalni hipotiroidizam – rana dijagnostika, simptomi i lečenje

    Hipotireoza kod beba: Kongenitalni hipotiroidizam – rana dijagnostika, simptomi i lečenje

    Hipotireoza kod beba predstavlja ozbiljnu medicinsku stanje koje zahteva rano otkrivanje i odgovarajuće lečenje. Ovo stanje se naziva i kongenitalni hipotiroidizam – smanjena funkcija štitne žlezde kod bebe. Ovaj poremećaj štitne žlezde može značajno uticati na fizički i mentalni razvoj bebe, stoga je ključno razumeti kako se dijagnostikuje, leči i kakve su dugoročne posledice. Da li…

  • Neplodnost kod muškarca – kako se ispituje

    Neplodnost kod muškarca – kako se ispituje

    Kako se ispituje neplodnost kod muškarca i šta kažu istraživanja? Istraživanja pokazuju da je kod polovine parova koji imaju problem sa sterilitetom uzrok u muškarcu, a kod podjednakog procenta parova uzrok je kod žene. Mada se kod muškarca uzrok steriliteta brže i lakše otkriva, problem je što se mnogo teže i duže leči. Ispitivanje neplodnosti…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *