Untitled design
Kafa i dojenje
Home » BEBA  »  Dojenje  »  Kafa i dojenje
Kafa i dojenje

Da li kafa i dojenje idu zajedno? Koliko je kafa dozvoljeno i da li se mamama savetuje da pauziraju sa unosom kofeina tokom dojenja?

Da li kofein smeta majčinom mleku?

Mame koje doje se često brinu da li će kafa držati njihovu decu budnima po celu noć. Takođe brinu i o tome da li je kafa štetna za bebe.

Photo by Tereza Rubá on Unsplash

Prema studiji koja je sprovedena u Brazilu, konzumiranje kafe tokom dojenja može da utiče vrlo malo ili čak ni malo bebin ciklus spavanja i buđenja. Tokom vršenja ispitivanja, istraživači su intervjuisali 885 novopečenih majki o unosu kofeina, kao i o navikama spavanja njihove dece uzrasta 3 meseca. Nešto više od 14 posto je izjavilo da unosi velike količine kofeina, i to više od 300 mg dnevno, u prva tri meseca nakon porođaja. To je oko 500ml kafe.

Tokom dojenja je dozvoljeno da popijete dve kafe dnevno bez ikakve brige da će imati uticaj na novorođenče. Izbegavajte da pijete količine veće od tri kafe dnevno.

Kafa i dojenje

Kad su istraživači pitali majke o navikama spavanja njihovih beba, 15 posto je reklo da se njihova tri meseci stara beba budi više od tri puta svake noći. Međutim, deca čije su majke bile teški potrošači kofeina imaju veću verovatnoću da će se budite nego bebe čije se mame uzdržavaju od kofeina.

Dokle god se držite umerenih količina, “upotreba kofeina za vreme trudnoće i dojenja čini se nema posledice [na spavanje deteta]”, naučnici su izjavili za Reuters.

kafa i dojenje
Photo by Brigitte Tohm on Unsplash

Ali, pedijatrijski stručnjaci ističu da je neophodno da neke mame preduzmu mere opreza. Nedonoščad i novorođenčad metabolišu kofein sporije i mogu da budu osetljiviji na malu količinu kofeina koja prolazi u majčino mleko. Studije takođe pokazuju da uzimanje velikih količina kofeina tokom dojenja – “mnogo više” od 300 mg dnevno, doprinose nervozi i lošem snu kod dece. Radi zdravlja (i spavanja) njihove bebe, te mame bi trebale da isključe kofein iz konzumiranja.

Objavljen: 14. oktobra 2012. godine

  • Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…

  • Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…

  • 6 trikova za brzo začeće

    6 trikova za brzo začeće

    Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…

One response to “Kafa i dojenje”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *