Untitled design
Kada beba počinje da prepoznaje lica?
Home » BEBA  »  Novorođenče  »  Kada beba počinje da prepoznaje lica?
Kada beba počinje da prepoznaje lica?

Jedan od najuzbudljivijih trenutaka za roditelje je kada primete da njihova beba počinje da prepoznaje lica i reaguje na poznate osobe. Ova prekretnica u razvoju nije samo dirljiva već i važan korak u formiranju socijalnih veština i emocionalne povezanosti. U ovom članku istražujemo kada i kako bebe razvijaju ovu sposobnost, šta sve utiče na njihov razvoj i na koje znake treba obratiti pažnju.

Photo by Marcin Jozwiak on Unsplash

Kada beba počinje da prepoznaje lica?

Pojedini istraživači veruju da beba svoju majku može da prepozna odmah po rođenju. Iako veoma slabo vidi, po njima, novorođenče prepoznaje mamin glas koji je slušalo dok je bilo u stomaku. Međutim, vizuelno prepoznavanje dolazi tek kasnije, kroz nekoliko nedelja. Bebi je u početku pred očima veoma mutno i najbolje vidi ono što je na udaljenosti od 20-30 centimetara, što odgovara udaljnosti maminog lica dok joj beba leži u naručju i sisa.

Bebin vid će se popravljati s vremenom, tako da će sa šest meseci čak moći da prepozna svoju mamu na fotografiji na kojoj ima više ljudi. Kada napuni dve godine, vid deteta biće gotovo savršen, a sa osam godina dete će videti jednako dobro kao i odrasli. Više: Šta beba vidi?

Kada će beba zapamtiti baku i deku?

Kada beba uoči poznato i drago lice, ona se smeši ili guče. Kada će ida li će beba prepoznati baku i deku kada dođu u posetu, najviše zavisi od toga koliko često ih viđa. Ukoliko je to jednom nedeljno, beba će ih prepoznavati tek kada bude imala šest do devet meseci, navodi Ljuba Konopasek iz Njujork-prezbiterijanskog Veil Kornel medicinskog centra.

kada beba pocinje da prepoznaje lica
Photo by Marcin Jozwiak on Unsplash

Ako deka i baka žive sa bebom ili je viđaju svakodnevno, beba će već posle nekoliko nedelja prepoznavati njihova lica. Međutim, ako oni žive daleko i bebu viđaju retko, moguće je da će proći čak i godina ili dve pre nego što ih zapamti. Možete joj pomoći tako što ćete bebi često pominjati baku i deku, njihova imena, podsećati na zajedničke dogodovštine, pokazivati njihove fotografije…

Objavljen: 4. jun 2013. godine, ažuriran: 10. januar 2025. godine

  • Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…

  • Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…

  • 6 trikova za brzo začeće

    6 trikova za brzo začeće

    Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *