Granulom pupka je izraštaj veličine zrna graška na pupku. Može biti crveni ili žućkast. Važno je da ne brinete, jer je ovo česta pojava koja bebu ne boli, ali je potrebno da odvedete dete lekaru.
U ovom tekstu:
Granulom pupka i lapisiranje
Granulom pupka je česta pojava kod novorođenčadi, a obično se javlja kada se pupčana vrpca ne zatvori pravilno ili dođe do iritacije.
Simptomi granuloma su:
- Obično izgleda kao mali, svetlocrven ili ljubičast izraslina na pupku.
- Može biti malo vlažno ili suvo.
- U nekim slučajevima može krvariti ili se inficirati, ali često ne uzrokuje bol.

Lapisiranje pupka
- Šta je lapisiranje?
- Lapisiranje je medicinski postupak koji se koristi za tretiranje granuloma pupka. Uključuje primenu srebro nitrata na granulom, što pomaže da se smanji njegovu veličinu i da se podstakne zaceljenje.
- Postupak:
- Lekar će naneti srebro nitrata direktno na granulom pomoću štapića ili malog aplikatora.
- Ovaj postupak može biti malo neprijatan, ali obično nije bolan.
- Postupak se može ponavljati više puta, u zavisnosti od veličine i reakcije granuloma.
- Nakon lapisiranja:
- Može se javiti crvenilo ili blaga upala na mestu tretmana, što je normalno.
- Važno je pratiti mesto tretmana kako bi se osiguralo da se ne razviju komplikacije, kao što je infekcija.
Granulom pupka i podvezivanje
Kada je u pitanju veliki granulom, nekada se pristupa podvezivanju kako bi se prekinulo snabdevanje granuloma krvlju. Ovako će se on osušiti i otpasti za nekoliko dana. Ni ovo nije bolna metoda.
Redovna nega
Bilo da beba ima ili nema granulom, pravilna nega je ključna za zarastanje pupka. Više: Nega pupka
Pupak krvari?
Neretko se dešava da pupak nastavi da krvari povremeno još nekoliko dana nakon što patrljak otpadne. Ovo je normalna pojava i nije za brigu, ako krvarenje nije aktivno. Pod aktivnim krvarenjem se podrazumeva da nova kap krvi izbija odmah nakon što obrišete prethodnu.

Česta je pojava da primetite malo skorele krvi na pupku bebe u prvom mesecu života, posebno ako je beba u međuvremenu plakala, kakila ili se naprezala. To nije za brigu i nema potrebe da se obraćate pedijatru. Uz pomoć povidon joda ili hidrogena očistite područje, a zatim kapnite povidon jod i uobičajeno presvucite bebu.
Kada je važno da se odmah obratite pedijatru zbog pupka?
- Ako se javi otok, crvenilo i toplota oko područja pupka;
- Ako se pojave crvene pruge koje vode iz područja pupka;
- Kada se javi groznica i temperatura;
- Ukoliko beba plačem reaguje na dodirivanje pupka i okolnog tkiva.
Objavljen: 13. septembar 2017. godine, ažuriran: 8. oktobar 2024. godine
Literatura:
- HealthLine: Baby Belly Button – https://www.healthline.com/health/parenting/baby-belly-button, avgust 2018. godine
- RaisingChildren: Umbilical care – https://raisingchildren.net.au/newborns/health-daily-care/hygiene-keeping-clean/umbilical-care, decembar 2020. godine
- WhatToExpect: 6 Tips to Care for Your Newborn’s Umbilical Cord – https://www.whattoexpect.com/baby-growth/umbilical-cord-care.aspx, decembar 2018. godine
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] Neretko se dešava da beba ima pupčani granulom te je potrebna dodatna nega. O tome više možete pročitati ovde – Granulom i lapisiranje pupka. […]