Gorušica u trudnoći je sasvim normalna pojava. Češće se javlja u poslednjem tromesečju i malo je trudnica koje nisu iskusile ovu neprijatnu pojavu.
Mnogi su imali prilike da čuju da, kada se javi gorušica u trudnoći, to znači da bebi raste kosa ili da će se roditi sa puno kose. Ovo ponekad može biti istina, ali isto tako i ne mora jer se sa gorušicom suočavaju i trudnice čije bebe uopšte nemaju kosu. Ovo su neki od načina kako da pomognete sebi kada se javi gorušica u trudnoći.
U ovom tekstu:
Šta je gorušica?
Gorušica je osećaj pečenja ili neprijatnosti u grlu i grudima kada se hrana vraća nazad u jednjak. Ovo je poznato kao gastroezofagealni refluks.

Simptomi gorušice u trudnoći
Simptomi gorušice u trudnoći su:
- osećaj peckanja ili bola u grudima i grlu (posebno nakon jela),
- osećaj težine, nadimanja i prejedenosti,
- podrigivanje,
- vraćanje kiseline i gorčine u usta,
- kašalj i upaljeno grlo od kiseline.
Zašto se javlja gorušica u trudnoći?
Gorušica u trudnoći se može javiti zbog promene u nivoima hormona što može uticati na digestivni trakt. Hormoni trudnoće mogu uzrokovati opuštanje sfinktera jednjaka što omogućava želudačnoj kiselini da se vrati u jednjak. Pored toga, kako beba raste, tako uvećana materica gura želudačnu kiselinu na gore. Retko je, ali ponekad i kamen u žuči može izazvati gorušicu u trudnoći.
Kako sprečiti gorušicu u trudnoći?
Pojava gorušice je normalna već u 12. nedelji trudnoće, ali se najčešće javlja tokom poslednjeg tromesečja. U ovom periodu je uzrokuje povećanje progesterona u toku trudnoće.
Progesteron je taj koji ”otpušta” ventil između jednjaka i želudca. Kada se ovo dogodi, kiselina iz stomaka ulazi u jednjak i izaziva ozbiljne iritacije, što se manifestuje kao peckanje.
Gorušica je peckanje u grlu, grudima i gornjem delu stomaka.
Da li postoji način da se smanji ili spreči gorušica u trudnoći?

- Jedete manje obroke i umesto 3 – imajte 6 obroka dnevno.
- Trudite se da što duže žvaćete hranu i jedete polako.
- Pijte tečnost isključivo pre ili posle jela, nikada u toku obroka.
- Izbegavajte masnu, prženu i pohovanu hranu.
- Držite se podalje od penušavih pića i sokova od citrusa.
- Izbegavajte začinjenu hranu.
- Ne jedite neposredno pred odlazak u krevet.
- Probajte da podignete jastuk što više, tako da spavate u poluležećem položaju.
- Kada vam gorušica prilično smeta, probajte sa konzumiranjem lekova koji se rastapaju u ustima i smanjuju je – Rupurut, Gelusil Lac.
Literatura:
- KidsHealth: https://kidshealth.org/en/parents/heartburn.html
- NHS: https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/indigestion-and-heartburn/
- Lancaster General Health: https://www.lancastergeneralhealth.org/health-hub-home/motherhood/your-pregnancy/how-to-prevent-and-treat-heartburn-during-pregnancy
Objavljen: 1. februar 2016. godine, ažuriran: 25. oktobar 2024. godine
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
-
Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…
-
6 trikova za brzo začeće
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…
[…] problemi: Mogući su problemi sa varenjem, kao što su gorušica i zatvor, zbog rastuće materice koja pritiska na […]
[…] gorušica i loše varenje, […]
[…] Gorušica – pojava gorušice je normalna već u 12.nedelji trudnoće, ali se najčešće javlja tokom poslednjeg tromesečja. U ovom periodu je uzrokuje povećanje progesterona u toku trudnoće. Progesteron je taj koji ”otpušta” ventil između jednjaka i želudca. Kada se ovo dogodi, kiselina iz stomaka ulazi u jednjak i izaziva ozbiljne iritacije, što se manifestuje kao peckanje. Pročitajte više o Pojavi gorušice u trudnoći! […]
[…] Može vam se pojaviti gorušica. Peckanje u grudima koje će vas opsedati u trećem tromsečju. Materica pritiska organe trbušne dublje i to uzrokuje da želudačna kiselina ide na gore i izlazi u usta. Da biste je ublažili, izbegavajte jaku i začinjenu hranu. Možda će vam pomoći i neki od lekova za suzbijanje gorušice koji su dozvoljeni u trudnoći. Pročitajte više o Gorušici u trudnoći! […]
[…] je verovatnoća da će patiti od simptoma povezanih sa trudnoćom, kao što su mučnina, zatvor ili gorušica. Da li trudnica treba i sme da trpi glavobolju, kašalj i […]