Da li su gojaznost i plodnost muškaraca u nekoj vezi? Koliko prekomerna telesna težina može da utiče na sterilitet?
Gojaznost je globalni zdravstveni problem koji pogađa milione ljudi širom sveta. Osim što povećava rizik od srčanih oboljenja, dijabetesa i drugih zdravstvenih problema, gojaznost može imati značajan uticaj na plodnost muškaraca. U ovom članku ćemo istražiti kako gojaznost utiče na plodnost muškaraca, razmotriti relevantna istraživanja i dati preporuke za poboljšanje plodnosti.
U ovom tekstu:
Gojaznost i plodnost muškaraca
Mladi gojazni muškarci, u odnosu na muškarce istih godina normalne težine, imaju manji broj spermatozoida. Takođe muškarci koji konzumiraju svakodnevno mesne prerađevine i mlečne punomasne proizvode imaju često smanjen kvalitet spermatozoida. Gojaznost je prema istraživanjima usko vezana sa plodnošću dok ishrana bogata voćem, povrćem i nemasnim mlečnim proizvodima dovodi do poboljšanja sperme. Saznajte više: Bez mesa do bolje sperme – veća plodnost
Kako gojaznost utiče na plodnost muškaraca?
- Hormonalni Disbalans:
- Gojaznost može dovesti do hormonalnih promena koje negativno utiču na plodnost. Prekomerno masno tkivo povećava konverziju testosterona u estrogen, što može rezultirati smanjenim nivoima testosterona u krvi. Nizak nivo testosterona može smanjiti proizvodnju sperme i seksualnu funkciju.
- Kvalitet Sperme:
- Istraživanja pokazuju da gojazni muškarci često imaju smanjen broj spermatozoida, slabiju pokretljivost sperme i povećan broj abnormalnih spermatozoida. Ovi faktori mogu otežati oplodnju jajne ćelije.
- Erektilna Disfunkcija:
- Gojaznost je povezana sa povećanim rizikom od erektilne disfunkcije (ED). ED može biti uzrokovana smanjenim protokom krvi u genitalije, što je često posledica ateroskleroze (začepljenja arterija) koja je češća kod gojaznih osoba.
- Upalne Reakcije:
- Gojaznost je povezana sa hroničnom upalom u organizmu, što može negativno uticati na funkciju testisa i proizvodnju sperme.
Gojaznost i plodnost muškaraca: Istraživanja
U studiji sprovedenoj na više od 2.000 muškaraca starih 20 do 30 godina, dokazano je da gojaznost (posebno u predelu stomaka) dovodi do smanjenja broj spermatozoida.
Naučnici sa Instituta Bernabe u Španiji veruju da povećan unos antioksidanata štiti spermatozoide od oštećenja, dok unošenje ksenobiotika, steroida, pesticida i različitih hemikalija iz okoline imaju učinak sličan estrogenu.
Ista studija pokazala je da u ovakvim slučajevima, svakodnevnim seksualnim aktivnostima dolazi do poboljšanja spermograma posle samo nedelju dana.
Prekomerna težina može uticati na proizvodnju sperme, smanjiti plodnost kod muškaraca
Nova studija čiji je koautor Horhe Chavarro, pomoćnik profesora ishrane i epidemiologije na Harvardskoj školi javnog zdravlja (HSPH), otkriva da muškarci sa prekomernom težinom i gojaznost imaju veću verovatnoću od svojih vršnjaka normalne težine da proizvode manji broj spermatozoida, ili čak uopšte nema sperme. Ovo bi moglo povećati verovatnoću da će imati poteškoća sa začećem. Iako rezultati ne dokazuju da višak kilograma dovodi do problema sa plodnošću, manji broj spermatozoida može otežati muškarcima da zatrudne.
Istraživači su kombinovali podatke iz 14 studija u kojima su upoređivali broj spermatozoida kod gojaznih, gojaznih i normalnih muškaraca, zajedno sa podacima iz centra za neplodnost. Otkrili su da muškarci sa prekomernom težinom imaju 11 procenata veću verovatnoću da imaju nizak broj spermatozoida i 39 procenata verovatnije da nemaju spermu u ejakulatu. Gojazni muškarci su imali 42 posto veće šanse da imaju nizak broj spermatozoida u odnosu na njihove vršnjake normalne težine i 81 posto verovatnije da neće proizvoditi spermu. Potrebno je više istraživanja da bi se utvrdilo da li je višak kilograma uzrokovao nizak broj spermatozoida ili su za to krivi drugi zdravstveni problemi.
Međutim, Chavarro je rekao za Reuters Health: „Izgleda da je ovo još jedan zdravstveni ishod za koji se čini da je održavanje zdrave težine važno. (Izvor: Harvard.edu)
Još nekoliko ključnih studija pruža uvid u povezanost između gojaznosti i plodnosti muškaraca:
- Studija iz 2012. godine objavljena u časopisu “Fertility and Sterility” pokazala je da muškarci sa indeksom telesne mase (BMI) iznad 30 imaju znatno niže nivoe testosterona i lošiji kvalitet sperme u poređenju sa muškarcima sa normalnom težinom.
- Metaanaliza iz 2015. godine objavljena u “Journal of Human Reproductive Sciences“ ukazala je na značajnu povezanost između visokog BMI i smanjenog broja spermatozoida, kao i smanjene pokretljivosti sperme.
- Studija iz 2018. godine objavljena u “Andrology” sugeriše da gojaznost negativno utiče na genetski materijal spermatozoida, povećavajući rizik od oštećenja DNK, što može uticati na plodnost i zdravlje potomstva.
Preporuke za poboljšanje plodnosti
- Gubitak težine – Redukcija telesne težine kroz zdravu ishranu i redovnu fizičku aktivnost može poboljšati hormonalni profil, kvalitet sperme i seksualnu funkciju.
- Zdrava ishrana – Ishrana bogata voćem, povrćem, celovitim žitaricama i nemasnim proteinima može doprineti poboljšanju plodnosti. Izbegavanje prerađene hrane, zasićenih masti i visokog unosa šećera je takođe ključno.
- Redovna fizička aktivnost – Vežbanje pomaže u smanjenju telesne težine, poboljšava cirkulaciju i može pozitivno uticati na hormonalni balans.
- Izbegavanje stresa – Stres može negativno uticati na plodnost, stoga je važno uključiti tehnike relaksacije kao što su meditacija, joga ili druge oblike opuštanja.
- Medicinska pomoć – U slučajevima kada promene životnog stila nisu dovoljne, konsultacija sa lekarom ili specijalistom za plodnost može biti korisna. Postoje tretmani i terapije koji mogu pomoći u poboljšanju plodnosti kod gojaznih muškaraca.
Gojaznost može imati značajan negativan uticaj na plodnost muškaraca kroz različite mehanizme, uključujući hormonalni disbalans, smanjen kvalitet sperme i erektilnu disfunkciju. Ipak, pozitivne promene u načinu života, uključujući gubitak težine, zdravu ishranu i redovnu fizičku aktivnost, mogu značajno poboljšati plodnost. Konsultacija sa stručnjacima za plodnost takođe može pružiti dodatnu podršku i terapijske opcije.
-
Čajevi za bebe: Koji čaj za bebu je dozvoljen i da li je ijedan?
Dok je ranijih godina bilo podrazumevano da bebi dajete čaj bez problema, mnogi saveti poslednjih godina su se sveli na to da su dozvoljeni samo majčino i adaptirano mleko bez ikakvih dodataka. Da li su čajevi za bebe zabranjeni zaista? Da li postoji oblik čaja koji je prilagođen bebama? Šta je to što smete da…
-
Kako se nositi sa grčevima novorođenčeta?
Grčevi su jedan od stavki sa kojom roditelje najčešće plaše kada je očekuju prinovu. Kako se nositi sa grčevima? Kako da ih prepoznate? Šta ako se beba zacenjuje, a zapravo nema grčeve? Roditelji u borbi sa plakanjem i grčevima novorođenčeta Konstantno plakanje nije uvek znak da bebu nešto boli, ali ako primetite da beba predugo plače,…
-
Žuto telo (corpus luteum) – Šta je cista žutog tela i defekt žutog tela?
Žuto telo je zapravo normalna cista koja se formira na jajniku svakog meseca kod žena u reproduktivnom dobu. Ona se pojavljuje odmah nakon ovulacije i njen posao je da matericu učini zdravom za rast fetusa. Oslobađa progesteron koji matericu priprema za trudnoću u drugoj polovini ciklusa, odnosno tokom prvih nedelja trudnoće. Šta je žuto telo?…
Objavljen: 20. aprila 2012. godine, ažuriran: 31. jul 2024. godine
[…] i to je direktno povezano s pitanjem muške neplodnosti. Važno je razumeti da su i ishrana i gojaznost ogromni faktori rizika kad je u pitanju dijabetes tipa […]