Folikuli jajnika su vreće ispunjene tečnošću u jajnicima koje sadrže jajnu ćeliju koja nije sazrela za oplodnju. Tokom menstrualnog ciklusa jajna ćelija sazreva, folikul se otvara i oslobađa je, pripremajući se za oplodnju. Zašto i kako doktori prate folikule jajnika? Kakva je anatomija ovih folikula i koja je njihova funkcija?
Iako mnogi ne znaju, više od 99% folikula se raspada kroz proces koji se zove folikularna atrezija, sprečavajući ovulaciju i otpuštanje jajne ćelije. Ovaj proces može da se javi u bilo kom trenutku razvoja folikula. (Izvor: Science Direct)
U ovom tekstu:
Šta su folikuli jajnika?
Jajnici su deo reproduktivnog sistema kod žena i nalaze se sa obe strane materice po jedan. Imaju dve glavne funkcije:
- oslobađaju jajnu ćeliju tokom ovulacije,
- luče estogen i progesteron.
Folikuli jajnika se nalaze u jajnicima i to su vrećice ispunjene tečnošću. Podržavaju jajnu ćeliju da sazri i oslobodi se. Ako folikuli ne oslobode zrelu jajnu ćeliju, mogu da nabubre i postanu cista.
Lekari ultrazvučnim pregledom procenjuju folikule jajnika, a ove procene se vrše i prilikom pokušaja da se ostvari trudnoća. Merenje folikula jajnika naziva se folikulometrija.
Razvoj folikula jajnika
Razvoj folikula jajnika se odvija u šest faza:
- Primodijarni folikul – Svi folikuli počinju da se razvijaju iz ove faze. Na rođenju kod bebe ženskog pola u jajnicima se nalazi između jednog i 2 miliona primodijarnih folikula. Može proći skoro godinu dana da oni porastu do faze ovulacije. Okruženi su ćelijama koje su promarni proizvođači estrogena.
- Primarni folikul – Neki folikuli od puberteta do menopauze svakodnevno kreću u ovu fazu.
- Sekundarni folikul – Ćelija povećavaju proizvodnju estrogena i unutrašnjost folikula formira male džepove folikularne tečnosti bogate hranljivim materijama. U kasnijoj fazi formira se šupljina folikula ispunjena tečnošću.
- Tercijarni ili antralni folikul – Njihov razvoj se odvija kroz faze sekundarnog folikula u kojima se formira šupljina folikula ispunjena tečnošću, takozvani antrum. Lekari u ovoj fazi mogu da vide tercijarne folikule prilikom ultrazvučnog pregleda.
- Grafov folikul – faza u kojoj zreli folikul može da ovulira. Ovaj folikul se naziva još i perzistentni folikul.
- Žuto telo – kada dođe do ovulacije, folikul je prazan i transformiše se u žuto telo. Žuto telo se sastoji od folikularnih i granuloza ćelija i odgovoran je za proizvodnju progesterona u ranoj trudnoći. Pročitajte više: Žuto telo
Koliko folikula ima svaka žena?
Kada dođu do puberteta, žene imaju između 400 i 500 hiljada primordijalnih folikula, a nakon prvog menstrualnog ciklusa gube oko 1000 folikula svakog meseca do 35. godine, nakon čega se ovaj broj povećava. (Izvor: PubMed) Nemoguće je odrediti tačan broj jajnih ćelija u jajniku, obzirom da se oni vide samo pod mikroskopom, a postaju vidljivi tek u antralnoj fazi. Obično u ovulaciji sazreva samo jedan folikul. Do menopauze ženi preostane oko 1000 jajnih ćelija.
Iako svaki folikul ima jajnu ćeliju u sebi, ne dostižu svi folikuli fazu zrelosti da oslobode jajnu ćeliju.
Šta se dešava sa folikulima jajnika u menopauzi?
Žene u menopauzi više ne mogu ostati u drugom stanju prirodnim putem. Nivoi hormona estrogen i progesteron su niski, a neretko se javlja i vaginalna suvoća. Broj folikula se smanjuje tokom prolaska kroz menopauzu. Folikuli jajnika drastično brže propadaju tokom poslednjih 10 godina menstrualnog ciklusa pre menopauze, odnosno posle 35. godine života.
Folikuli jajnika – Šta može da utiče na njih?
- Sindrom policističnih jajnika (PCOS) – Ovaj sindrom pogađa 6 – 12% žena i može izazvati oslobađanje adrogena, akne prekomeran rast dlačica, opadanje kose i drugo. Žene sa PCOS imaju višak nezrelih folikula u svojim jajnicima. Ovaj sindrom sprečava rast folikula tako da oni ne uspevaju da oslobode jajne ćelije. Pročitajte više: 10 obeležja PCOS (sindroma policističnih jajnika)
- Primarna insuficijencija jajnika je prerano otkazivanje jajnika koje nastaje ako oni prestanu da rade pre 40. godine. Ovo stanje uzrokuje neredovne menstruacije i smanjenu plodnost, a kod nekih može početi već u adolescenciji.
- Folikularne ciste se mogu javiti kada folikul ne oslobodi jajnu ćeliju ili tečnost. One nisu kancerogene, ali mogu da izazovu bol. Nekima će biti potrebna asistencija lekara dok kod drugih one nestaju spontano. Pročitajte više: Folikularna cista
- Puknuta cista jajnika – većina cisti na jajnicima je bezopasna i česta u reproduktivnom periodu. Ukoliko dođe do prsnuća ciste mogu se javiti vaginalno krvarenje, jak bol u leđima, nadut abdomen. U retkim situacijama potrebna je operacija zbog komplikacija koje je izazvala ruptura ciste.
Kako se postavlja dijagnoza stanja kada su u pitanju folikuli jajnika?
Ginekolog će proceniti stanje folikula jajnika na osnovu ultrazvučnog pregleda, zatim će vas uputiti da izvadite krv kako bi se utvrdio nivo hormona, da li islučajno imate dijabetes ili visok holesterol, a treći način je laparoskopija.
Folikuli jajnika: Kako se sprovodi lečenje, ukoliko je potrebno?
Ukoliko se ukaže potreba za lečenjem, lekar će proceniti šta je potrebno i u kojoj dozi davati ženi. Kod žena koje imaju primarnu insuficijenciju jajnika savetovaće se suplementacija vitaminom D i kalcijumom zbog visokog rizika od osteoporoze.
Kod dijagnoze PCOS nekada se savetuje OGTT, kao i provera nivoa insulina pre i posle testa. Lekar će savetovati redovno vežbanje, a može prepisati i pilule za kontracepciju. Pilule se nekada prepisuju i kao terapija kod neredovnih menstruacija.
Objavljen: 21. novembra 2022. godine, ažuriran: 7. novembar 2024. godine
-
Rast kose kod dece
Bebina kosa je čest predmet polemike. Rast kose kod dece je individualan, kao i navike ljudi. Od raznih paganskih do verskih običaja, kao na primer da se beba ne šiša dok se ne krsti, nadalje. Dok jedni roditelji razmišljaju šta će da rade jer bebi kosa ide u oči, a “ne valja” da se šiša,…
-
Missed abortion: Šta kada dobijete ovu dijagnozu?
Missed abortion ili propušteni abortus dešava se kada dođe do intrauterinog uginuća ploda. To je pobaćaj u kom se fetus nije pravilno razvio ili je prestao da se formira, ali su emobrionalna tkiva i posteljica i dalje u materici. Da li je moguće utvrditi uzrok zašto do njega dolazi? Kako se postavlja dijagnoza? Kako se…
-
Razvoj deteta 12-18 meseci
Razvoj deteta 12-18 meseci se ne dešava fizički tako brzo kao do sada, ali videćete mnoštvo promena do drugog rođendana. Sada ćete morati da počnete da razmišljate o bezbednosti i postavljanju granica svojoj bebi. Sa druge strane, dete sada radi ono što je potpuno prirodno – ISTRAŽUJE. U svakom trenutku ona sada može samostalno da…
[…] se da primi oplođenu jajnu ćeliju. U jajnicima tokom meseca raste i izdvaja se nekoliko većih folikula, ali je najčešće samo jedan vodeći koji će pod uticajem nekoliko hormona prsnuti i osloboditi […]
[…] lekaru pre nego što ostvari trudnoću. Starost partnera takođe utiče na zdravlje trudnoće. Folikuli jajnika možda neće imati jajne ćelije odgovarajućeg kvaliteta obzirom da se ona smanjuju s godinama. […]