Ešerihija u vaginalnom brisu u trudnoći može izazvati nelagodu i zabrinutost. Ešerihija je bakterija koja se prirodno nalazi u crevima, ali njeno prisustvo u vagini može izazvati infekcije, uključujući urinarne i vaginalne. U trudnoći, hormonske promene i promena u imunološkom sistemu mogu povećati rizik od ovih infekcija, što zahteva posebnu pažnju i tretman.
U ovom tekstu:
Šta je ešerihija coli?
Ešerihija koli (E. coli) je grupa bakterija (klica) koje prirodno žive u crevima i vagini. Postoji mnogo različitih tipova ove bakterije, a većina je bezopasna za ljude. Međutim, neki tipovi mogu izazvati infekcije i teže oblike bolesti. Neki od načina na koji se trudnice mogu zaraziti ovom bakterijom su:
- konzumiranje nepasterizovanog mleka i voćnih sokova,
- konzumiranje neopranog voća i povrća,
- jedenje mekih sireva koji su pravljeni od nepasterizovanog mleka,
- unos sirovog ili nedovoljno termički obrađenog mesa,
- plivanje u zaraženoj vodi ili njeno pijenje,
- dolazak u kontakt sa izmetom zaražene životinje.
Simptomi ešerihije u vaginalnom brisu u trudnoći
Ešerihija u vaginalnom brisu često ne izaziva jasne simptome, ali mogu se pojaviti:
- Vaginalni iscjedak neuobičajenog mirisa ili boje,
- Svrab ili peckanje u genitalnom području.
Ešerihija u trudnoći: Da li ešerihija koli povećava šanse za spontani pobačaj?
Pobačaj se može dogoditi u bilo kojoj trudnoći i sama infekcija nije uzročnik. Međutim, kada se javi infekcija u crevima, ona može da dovede do dijareje, koja pak brzo dovodi do dehidratacije. Ukoliko se ešerihija nađe u materici, ona može povećati šanse da dođe do gubitka trudnoće.
Da li se ešerihija može preneti na plod u trudnoći?
Da, ešerihija koli može potencijalno da se prenese na plod tokom trudnoće, ali to je relativno retko. Najveći rizik se javlja ako infekcija narapreduje i izazove ozbiljne komplikacije poput amnionitisa (infekcije plodove vode) ili preuranjenog pucanja vodenjaka. Ako se ne tretira, može doći do prenošenja infekcije tokom porođaja, što može izazvati zdravstvene probleme kod novorođenčeta, poput respiratornih poteškoća ili sepse. Međutim, blagovremeno otkrivanje i lečenje ešerihije u trudnoći značajno smanjuje rizik od prenosa na bebu i ozbiljnih komplikacija. Zbog toga je važno pratiti simptome i redovno raditi preglede tokom trudnoće.
Da li se ešerihija u vaginalnoj regiji može preneti na bebu prilikom porođaja?
Da, ešerihija koli u vaginalnom brisu može se preneti na bebu tokom vaginalnog porođaja, iako je to retko. Tokom prolaska kroz porođajni kanal, beba može doći u kontakt s bakterijom, što može izazvati infekciju kod novorođenčeta. Ova vrsta infekcije kod novorođenčadi može dovesti do različitih komplikacija, uključujući respiratorne probleme, sepsu ili meningitis.
Međutim, rizik od prenosa infekcije može se smanjiti pravovremenim lečenjem infekcije kod trudnice. Zbog toga je važno redovno pratiti vaginalne briseve tokom trudnoće i, po potrebi, primeniti odgovarajuće antibiotske terapije kako bi se infekcija kontrolisala pre porođaja.

Ešerihija u trudnoći: Kako sprečiti da se pojavi ešerihija u vaginalnom brisu u trudnoći?
- Često perite ruke sapunom i vodom.
- Uvek ih perite nakon dodirivanja sirovog mesa, korišćenja kupatila, menjanja pelena i rukovanja prljavim peškirima, kao i nakon dodirivanja životinja.
- Brišite površine u kuhinji na kojima je stajalo meso i sirovo voće i povrće.
- Temeljno kuvajte meso, a voće i povrće dobro perite.
- Pijte samo pasterizovano mleko i sokove.
- Izbegavajte da progutate vodu kada plivate i izbegavajte plivanje u vodama za koje niste sigurni da su bakteriološki ispravne.
Da li je dozovljeno dojenje ako imate ešerihiju?
Ova bakterija se ne prenosi u majčino mleko i nema potrebe da prekidate dojenje. Naprotiv. Ono je važno za razvoj imuniteta i zaštitu bebe od infekcija. Uverite se da redovno perete ruke. Ukoliko beba dobije dijareju, odvedite je kod lekara.

Lečenje ešerihije u vaginalnom brisu u trudnoći
Lečenje Escherichie coli (E. coli) u vaginalnom brisu tokom trudnoće zahteva poseban pristup zbog očuvanja zdravlja trudnice i bebe. Ešerihija je bakterija koja može izazvati različite infekcije, uključujući vaginalne, a njeno prisustvo tokom trudnoće može predstavljati rizik za infekciju urinarnog trakta ili čak pretnju za plod.
Lečenje E. coli u trudnoći obično uključuje:
- Antibiotska terapija – Lekar obično propisuje antibiotike koji su sigurni za trudnice, poput penicilina, cefalosporina ili drugih lekova iz grupe antibiotika koji su dozvoljeni u trudnoći. Lekar će napraviti antibiogram kako bi odredio koji antibiotik je najučinkovitiji za lečenje bakterije.
- Prirodne vagitorije – Korišćenje vagitorija sa uljem australijskog čajevca mogu pomoći u obnavljanju zdrave vaginalne flore i smanjenju rizika od ponovnih infekcija. Australijski čajevac ima snažno delovanje protiv bakterije ešerihija koli i dozvoljena je njegova vaginalna upotreba u trudnoći.
- Higijenske mere – Održavanje pravilne higijene genitalnog područja je ključ za sprečavanje širenja infekcije. Preporučuje se nošenje pamučnog donjeg veša, izbegavanje agresivnih sapuna i česta promena donjeg rublja.
- Kontrole i praćenje – Redovne kontrole kod lekara tokom trudnoće važne su kako bi se pratilo stanje infekcije i reagovalo u skladu s tim. Ponekad će biti potrebno ponoviti vaginalni bris nakon završene terapije kako bi se potvrdilo da je infekcija eliminisana.
Važno je napomenuti da se svako lečenje mora sprovoditi pod nadzorom lekara specijaliste, jer neliječena infekcija može izazvati komplikacije poput preranog porođaja ili drugih problema vezanih za trudnoću.
Literatura:
- BMC: Mode of delivery and other risk factors for Escherichia coli infections in very low birth weight infants - https://bmcpediatr.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2431-14-274
- Mother to Baby: Escherichia coli (E. coli) - https://mothertobaby.org/fact-sheets/e-coli-pregnancy/
*U saradnji sa Peyton Medical, svako kopiranje ili preuzimanje dela teksta je zabranjeno
Objavljen: 4. septembra 2024. godine, ažuriran: 23. januara 2025. godine

-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] Ešerihija u vaginalnom brisu u trudnoći: Simptomi, uzroci i lečenje […]