Šta znači dojenje na zahtev? Najjednostavnije, to znači dati bebi da sisa kad god pokaže znake da želi. Ako beba pokazuje znake, nema potrebe da se gleda na sat da bi se procenilo da li bi trebalo da je “već” gladna. Bebe ne jedu zato što im je dosadno ili iz navike, one jedu kada im je to i potrebno. Nekad je u pitanju glad, nekad žeš, ali u mnogobrojnim slučajevima i iz nenutritivnih razloga, koji su isto važni za rast i razvoj bebe.
U ovom tekstu:
Šta je to „dojenje na zahtev“?
Zašto se bebe ne uobročavaju?
Ranije je postojalo stanovište da decu treba hraniti prema određenoj satnici, često na svaka tri do četiri sata. Čak i u situaciji kad bi plakala između dva podoja, nije im davana hrana. Teorija je bila da je bebama i mamama komfornije kad postoji predvidljiva rutina.
Iako se svakako i danas smatra da je rutina pozitivna stvar, poslednje teorije razvoja deteta sugerišu da je potrebno bebu podojiti kad god to i želi.
Zašto je to bitno iz aspekta dojenja?
Mleko se stvara dok beba aktivno sisa. Stoga, što češće stavljate bebu na dojku, daćete signal vašem telu da stvara veće količine mleka.
Razmak između podoja od minimun 3 sata i dalje je aktuelan za bebe koje se hrane mlečnom formulom, s obzirom da se ono teže vari od majčinom mleka.
Kako znati da beba želi da sisa?
Znaci da je beba gladna mogu se podeliti u tzv. rane i kasne.
Beba prvo počinje da se meškolji, okreće glavu, zatim postane uznemirena, sisa prste, cokće usnama ili čak sisa igračke i sve drugo što joj je pod rukom.
Ako joj tada ne izađete u susret i date joj da sisa, polako postaje sve uznemirenija i počinje da plače. Plač je već kasni znak i pre podoja, potrebno je da prvo umirite bebu, jer tako uznemirena možda neće hteti da prihvati dojku odmah ili će se dodatno uznemiriti zašto mleko nije odmah poteklo, a možda neće pravilno uhvatiti dojku i stvoriti mami rane (ragade).
Verovatno vam stalno govore: „Opet je hraniš?“
Za neupućene, činjenica da hranite bebu svakih sat i po može da se čini apsurdnom. Možda ćete morati da ih edukujete o činjenici da se majčino mleko brže vari, za nekih sat do sat i po, koliko je malim bebin želudac, kao i da mleko ne podmiruje samo glad, žeđ, kao i potrebu za bliskošću sa mamom.
Milena Kostić,
vršnjačka savetnica za dojenje Udruženja ”Roditelj”
Objavljen: 16. jun 2012. godine, ažuriran: 15. novembar 2024. godine
-
36.nedelja trudnoće – Kalendar trudnoće
36.nedelja trudnoće – Ove nedelje trudnica može osećati povećan pritisak u predelu karlice, učestale kontrakcije i moguće promene u disanju. Redovni lekarski pregledi su i dalje od suštinskog značaja, a trudnica treba pratiti bebinu aktivnost, pripremati se za porođaj, i bilo kakve zabrinutosti ili promene u simptomima odmah deliti sa svojim lekarom. Deveti mesec trudnoće…
-
Celijakija i neplodnost: Da li celijakija može da utiče na sterilitet?
Možda se na prvi pogled ne čini tako, ali celijakija i neplodnost imaju i te kako veze. Celijakija je autoimuna bolest koja se često povezuje sa različitim zdravstvenim problemima, uključujući poremećaje reproduktivnog zdravlja. Iako se celijakija najčešće povezuje sa probavnim simptomima, poput bolova u stomaku, nadutosti i dijareje, njeni efekti mogu biti mnogo širi. Jedan…
-
Nova školska godina nakon razvoda roditelja – 7 načina da bolje spremite dete
Prva nova školska godina nakon razvoda roditelja može biti posebno komplikovana i roditelji se moraju pripremiti za ovaj period, ali i sarađivati sa zaposlenima u školi, kako bi se svi što lakše adaptirali. Deca, pre svega. Nova školska godina nakon razvoda roditelja Razvod roditelja predstavlja izazovan period za celu porodicu, a za decu to može…
[…] Bebin ritam će se vremenom menjati, a majčino je samo da ga prati i doji na zahtev. […]
[…] odmaranja i spavanje će telu najviše pomoći da se oporavi. Beba će u ovom trenutku sisati veoma male količine mleka, pa na ovaj način nećete gubiti previše tečnosti. Još neki načini mogu pomoći da se smanji […]
[…] Dojenje na zahtev – šta to znači u praksi […]
[…] kako ćete uživati. Spremni ste na one teže stvari koje vas čekaju – porođaj, neispavanost, početne probleme sa dojenjem, bolno nicanje zubića, ali vas uglavnom niko ne upozori kako ćete se možda osećati u nekim […]
[…] biće joj potrebno više mleka, a kako bi mama počela da proizvodi više mleka, beba traži često da sisa. Pošto mnogim mamama ovo nije poznato, one pomisle da nemaju dovoljno mleka. Tako skokovi u […]