Često se spominje da dojenje i carski rez ne idu baš lako zajedno i da porođaj carskim rezom dovodi u vezu sa problemima sa dojenjem. Kako je dojenje od velike koristi i za bebu i majku, rađena je studija sa ciljem da odgonetne nedoumicu da li je carski rez prepreka za dojenje.
Ova klinička studija rađena je u Kini i u njoj je učestvovalo ukupno 2058 pacijenata, sa ciljem da se utvrdi da li porođaj carskim rezom ima uticaj na uspešnost dojenja u prvih 6 meseci nakon porođaja.
O samoj studiji možete više naći u Evropskom časopisu o kliničkoj ishrani.
U ovom tekstu:
Uticaj carskog reza na trajanje dojenja
Carski rez i dojenje se često dovode u vezu kao otežani faktor za pravilno i uspešno uspostavljanje laktacije.
U Srbiji se još uvek veliki broj carskih rezova obavlja u opštoj anesteziji, za raziku od razvijenih zemalja gde je to retkost, prednost se daje regionalnim vrstama anestezije, odnosno, akcenat je da je majka u svesnom stanju bez obzira na vrstu porođaja.
Anestezija može biti razlog zašto prelazno mleko sporije nadolazi, kao i jaki bolovi koji su prisutni nakon porođaja carskim rezom. Tu je, svakako, i sam carski rez kao operacija i jedna vrsta postoperativne traume može da bude prisutna.
Ipak, ne treba zaboraviti da je bebin želudac u prvim danima veličine trešnje i da će joj čak i kolostrum koji se pravio u grudima tokom trudnoće biti dovoljan. Više o tome možete pročitati u tekstu – Dojenje posle carskog reza, Udruženja Roditelj
Dojenje i carski rez: Stopa dojenja u Kini
Ova klinička studija je rađena u Kini, ali se sudeći prema navodima, može primeniti bilo gde u svetu. Stoga, lokacija sprovođenja studije nema uticaj na rezultate. Svi u svetu znaju koliki je značaj dojenja, od toga da smanjuje rizik od mortaliteta kod deteta i majke, do toga da dojena deca imaju bolji kognitivni razvoj koji se nastavlja kroz dalji život. Podaci stope dojenja uzeti su iz Nacionalne reprezentativne ankete (Kineska ishrana i zdravstveni nadzor) i objavljeni 2013. godine. Na uzorku 14539 dece do dve godine starosti iz 55 županija u 30 provincija Kine, rezultati su sledeći:
- 8% dece je bilo isključivo dojeno tokom prvih 6 meseci;
- 11.5% je dojeno do godinu dana starosti;
- 6.9% je dojeno do dve godine starosti.
Zaključak studije: Povećanje stope dojenja do 50% u prvih 6 meseci, smanjilo bi stopu smrtnosti za 5% kod dece uzrasta do 5 godina.
Studija o uticaju carskog reza na dojenje
Pomenuta studija rađena je tako što su podaci o porođaju uzeti iz evidencije pacijenta, a informacije o hranjenju su prikupljane licem u lice sa svim učesnicima studije. Rezultat studije je pokazao da je problem sa dojenjem u 95% slučajeva (1943 učesnice) izazvan pogrešnim ili lošim iniciranjem dojenja i odloženog početka dojenja (1450 učesnica).
Zaključeno je da je carski rez nezavisan faktor u odnosu na stopu uspešnosti dojenja.
Potrebno je smanjiti stopu carskih rezova i raditi ih samo i isključivo kada su medicinski neophodni, a sa druge strane pružiti adekvatnu podršku majkama tokom prvih dana, kako bi pravilno uspostavile dojenje. Još jedan od faktora koji je veoma bitan je edukacija majki tokom trudnoće o dojenju. Izvor: The Lancet
Objavljen: 15. jul 2022. godine, ažuriran: 23. novembar 2024. godine
-
Prolećna užina za dete
Šta bi bila idealna prolećna užina? Da li je tokom proleća lakše obezbediti zdravu užinu?Doručak i večera deteta treba da obiluju mlečnim proizvodima i žitaricama, za ručak je potreban pravilan, dobro izbalansiran obrok koji sadrži meso, povrće i žitarice, dok užina, između doručka i ručka, treba da bude od voća. Užina za dete Koliko god…
-
Uvođenje namirnica u 2.godini života
Uvođenje namirnica u 2.godini je skromno. Uglavnom se sve uvede tokom prve godine se uvede velika većina namirnica i beba je do 1. rođendana spremna da pređe u potpunosti na roditeljsku ili ishranu u vrtiću, ako nema nekih alergija. Ishrana deteta u drugoj godini Između prve i druge godine, mališanima je potrebna raznovrsna ishrana, a…
-
Potreba za gvožđem u drugoj godini života
Prvi ozbiljan rizik od anemije, uglavnom se javlja nakon 12-18 meseci starosti. Razlog tome je prelazak na kravlje mleko i prestanak konzumiranja žitarica za bebe. Ako uz to beba ne jede dovoljne količine raznovrsne hrane, gotovo uvek se javlja anemija. Kakva je potreba za gvožđem u drugoj godini? Kravljе mlеko jе siromašno gvožđem. Pijеnjе mnogo mlеka…