Untitled design
Deca i suši u ishrani: Da li deca smeju da jedu suši?
Home » ZDRAVLJE DETETA  »  Ishrana dece  »  Deca i suši u ishrani: Da li deca smeju da jedu suši?
Deca i suši u ishrani: Da li deca smeju da jedu suši?

Deca i suši – Od koje godine deca smeju da jedu suši, koji oblik je za njih bezbedan i da li treba odlagati uvođenje sirove ribe u ishranu deteta?

Da li je bezbedno i da li deca smeju da jedu suši?

Suši je iz godine u godinu sve popularnija hrana u Srbiji, a tome svedoči i mnoštvo ponude različitih vrsta sušija. Kada su deca u pitanju, često je dilema koja je vrsta pravi izbor za njih i kada smeju da počnu da jedu suši.

Ako se koristi nemasna riba, povrće i avokado, suši može biti veoma zdrav i odličan izvor omega-3 masnih kiselina i vitamina. Međutim, ako se dodaju drugi morski plodovi, onda je važno obratiti pažnju na neka zdravstvena pitanja.

Photo by Louis Hansel on Unsplash

Idealno je da dete počne da jede suši od vegeterijanskih opcija kako biste bili sigurni da su svi sastojci bezbedni za njega. Sirova riba i sastojci mogu da nose određene bakterije i toksine koji su rizični za malu decu. Bez obzira što su infekcije retkost, nemojte davati deci suši, ako nisu primila vakcinu protiv hepatitisa A.

Iako je rizik od zaraze veoma mali, u Japanu, gde je suši veoma česta hrana, roditelji čekaju da deca napune 2 i po do 3 godine, da počnu da ga daju deci, a neki ga uvode čak i posle pete godine. (Izvor: iko-yo.net)

Suši sa sirovom ribom tek kada su stariji od 5 godina

Suši sa sirovom ribom ne bi trebalo da jedu deca mlađa od 5 godina i to je opšte pravilo. Ovako mala deca nemaju razvijen imunitet i za njih potencijalno prisutne bakterije i paraziti mogu izazvati teži oblik trovanja. Kuvana riba je druga priča, posebno određene vrste koje bebi možete davati već u prvoj godini.

Vodite decu samo u proverene suši restorane

Bez obzira na uzrast deteta, idite samo u proverene suši restorane ili poručujte iz baš proverenih restorana sa dostavom. Isto važi i za odrasle. Vešt kuvar ne samo da će dobro pripremiti hranu, već će znati i da prepozna koja je riba dobrog kvaliteta, a insistiraće da se dobro skladišti i nabavlja bezbedna i proverena riba.

Postoje i opcije u ovim tipovima restorana sa kuvanom ribom i hranom koja ne podrazumeva da se jede sirova riba kao što su terijaki pirinač ili tempura od škampa. Vodite računa i ako detetu dajete morske alge. Neke od njih mogu sadržati visok nivo joda i esencijalnih nutritijenata koji nisu dobri za dete u ranom uzrastu i smeju se samo u ograničenoj količini konzumirati.

Deca i suši: Da li je suši zdrav za decu?

Riba je veoma zdrava. Sadrži mnoštvo minerala i vitamina, ali i omega 3 masnih kiselina. Ovo su zdrave masti koje ne možemo sami da proizvedemo, već su nam potrebne iz hrane. Naše telo ne funkcioniše kako treba, ako ne unosimo zdrave masti, posebno naše moždane funkcije.

Omega 3 je početna tačka proizvodnje hormona, uključujući i one koje imaju veze sa upalama, zdravljem srca i depresijom. Postoje studije koje pokazuju da Omega 3 masne kiseline imaju uticaja na pojavu demencije, ADHD-om, gubitkom pamćenja i drugim zdravstvenim stanjima.

Da li trudnice i dojilje smeju da jedu suši?

Uglavnom je poželjno da trudnice ne jedu suši, odnosno da jedu onaj koji nema sirovu ribu.

Pročitajte i: Suši u trudnoći

Kada su u pitanju dojilje, njihov organizam ne može preneti eventualnu bakterijsku infekciju u mleko, te je beba bezbedna.

Deca i suši - Photo by Vinicius Benedit on Unsplash
Deca i suši – Photo by Vinicius Benedit on Unsplash
Literatura:
  • Roper.com: Here’s What You Should Know If Your Toddler Wants To Try Sushi – https://www.romper.com/p/can-toddlers-eat-sushi-heres-what-you-should-know-before-your-little-ones-first-salmon-roll-18021655
  • HealthChildren.com: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/prenatal/Pages/Fish-Pregnancy-What-is-Safe-to-Eat.aspx
  • SolidStarts: Seaweed – https://solidstarts.com/foods/seaweed/
  • MyPediaClinic: https://mypediaclinic.com/at-what-age-can-my-children-eat-sushi/
  • Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…

  • Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…

  • 6 trikova za brzo začeće

    6 trikova za brzo začeće

    Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *