Čitajte bebi i u tome ćete uživati i vi i beba. Vreme koje ovako provedete je divan način da se vežete, ali i da podstičete bebin razvoj. Ljubav prema čitanju se gradi od samog početka, ali i uz pomoć knjiga ćete pospešiti govor i obogatiti fond reči vašeg deteta.
U ovom tekstu:
Čitajte bebi – evo zašto je to dobro
Čitanje je odličan način da razvijate bliskost sa bebom. Ona će imati vašu nepodeljenu pažnju i osećaće se sigurno, a to je veoma važno za njen socio-emotivni razvoj. Što više budete čitali, beba će vremenom imati sve bogatiji rečnik, lako će razvijati jezičke veštine, a one će joj pomoći u napredovanju u školi.
Bilo bi dobro da steknete naviku da tokom dana bebi naglas pričate ono što radite. Ovo je najbolji način da joj pomognete da razvije jezik i da razume svet oko sebe. Kada je beba budna, govorite joj kuda šetate, koje namirnice stavljate u jelo, koji delovi tela ili odeće postoje.
Kada čitate bebi, nadovezaćete se na priču o okruženju, koja će joj vremenom biti poznata i tako je prirodno uvodite u sve što se pojavljuje u njenom životu.
Kada početi sa čitanjem bebi?
Nikada nije previše rano da čitate svojoj bebi. Beba prepoznaje vaš glas još u materici i voli da vas sluša. Odličan način da se povežete sa bebom je da počnete da čitate naglas povremeno u poslednjim mesecima trudnoće. Što ranije počnete da čitate novorođenčetu, to će biti pozitivniji uticaj na njega kada odraste.
Podrazumeva se da novorođena beba neće razumeti značenje reči koje joj čitate, ali će joj melodičnost vašeg glasa prijati i stimulisaće razvoj njenog sluha, razviti veštinu slušanja, koja će joj biti važna kada mnogo godina kasnije bude počela da uči. Beba će uživati u vašoj nepodeljenoj pažnji.
Deca se ne rađaju prirodno sa ljubavlju prema čitanju i knjigama, to je veština koju neko mora da im približi i koja se ne razvija preko noći.
Kako beba bude rasla, možete preći na slikovnice koje imaju jasne kontraste i boje i ona će uživati u tome da gleda i slike. Vremenom se potrudite da menjate ton glasa, oponašate zvuke, životinje i time dajete novu dimenziju svojim pričama. Postavljajte starijoj bebi pitanja, čak i ako ona još uvek ne ume da vam odgovori.
Objavljen: 9. maj 2018. godine, ažuriran: 2. oktobar 2024. godine
-
Čajevi za bebe: Koji čaj za bebu je dozvoljen i da li je ijedan?
Dok je ranijih godina bilo podrazumevano da bebi dajete čaj bez problema, mnogi saveti poslednjih godina su se sveli na to da su dozvoljeni samo majčino i adaptirano mleko bez ikakvih dodataka. Da li su čajevi za bebe zabranjeni zaista? Da li postoji oblik čaja koji je prilagođen bebama? Šta je to što smete da…
-
Kako se nositi sa grčevima novorođenčeta?
Grčevi su jedan od stavki sa kojom roditelje najčešće plaše kada je očekuju prinovu. Kako se nositi sa grčevima? Kako da ih prepoznate? Šta ako se beba zacenjuje, a zapravo nema grčeve? Roditelji u borbi sa plakanjem i grčevima novorođenčeta Konstantno plakanje nije uvek znak da bebu nešto boli, ali ako primetite da beba predugo plače,…
-
Žuto telo (corpus luteum) – Šta je cista žutog tela i defekt žutog tela?
Žuto telo je zapravo normalna cista koja se formira na jajniku svakog meseca kod žena u reproduktivnom dobu. Ona se pojavljuje odmah nakon ovulacije i njen posao je da matericu učini zdravom za rast fetusa. Oslobađa progesteron koji matericu priprema za trudnoću u drugoj polovini ciklusa, odnosno tokom prvih nedelja trudnoće. Šta je žuto telo?…
[…] Čitajte bebi knjige – nikad nije rano da počnete […]
[…] iskomuniciram, jer to je način na koji ona usvaja nove oblasti. Nisam bila u potpunosti zadovoljna slikovnicama koje sam pronašla u inostranstvu, te se rodila ideja da je ja […]
[…] Čitajte deci pre spavanja ili tokom dana. Nije važno koje ćete vreme odabrati. Ako su deca već starija i samostalno čitaju knjige, pročitajte je i vi, kako biste mogli da vodite diskusiju o tom delu. Pitajte ih da li su oni zamišljali neki drugačiji kraj, šta bi uradili u datoj situaciji, sa kojim likom bi mogli da se identifikuju. Više: Čitajte bebi knjige – nikad nije rano da počnete […]
[…] Nikada neće biti rano da čitate bebi bajku. Najbolje bi bilo sa čitanjem naglas početi još u trudnoći. Slušanje bajke će detetu pomoći da razvija svoje jezičke veštine. […]
[…] Nikada nije rano da počnete da čitate bebi […]
[…] Čitajte bebi knjige – nikad nije rano da počnete […]