Untitled design
Čajevi u trudnoći – šta je bezbedno?
Home » TRUDNOĆA  »  Zdravlje trudnice  »  Čajevi u trudnoći – šta je bezbedno?
Čajevi u trudnoći – šta je bezbedno?

Sigurno ste se, makar u nekom trenutku tokom trudnoće, zapitali koji čajevi u trudnoći su bezbedni i dozvoljeni. Nisu svi čajevi bezbedni u trudnoći. Čak, neki mogu izazvati vrlo neprijatne posledice kao što je lupanje srca ili dijareja, ili biti štetni za bebu, pa je zato, ukoliko ste ljubitelj čajeva, vrlo važno da o ovome razgovarate sa ginekologom.

Koje čajeve trudnice smeju da piju?

Međutim, za neke čajeve se pouzdano zna da ne štete, i čak, vrlo blagotvorno deluju na organizam u drugom stanju.

Čajevi su dragocen izvor antioksidanasa, a za neke se smatra da blagotvorno utiču na imunitet.

Photo by ORNELLA BINNI on Unsplash

Zna se da je bezbedan čaj od nane koji mnogim ženama pomaže kod mučnine i nadimanja. Takođe, žene koje povraćaju mogu spremati čaj od đumbira. Čaj od šipka bogat je vitaminom C, a čaj od koprive dobar je za krvnu sliku. Može se piti i čaj od lipe i kamilice, a za urinarne probleme preporučuje se čaj od brusnice.

Lekari obično preporučuju da se vodi računa o količini – najbolje je popiti jednu šolju dnevno, a nikako više od dve do tri šolje dnevno, bez obzira na vrstu čaja.

Čaj se preliva vrelom vodom i ostavi da odstoji u poklopljenoj posudi tri do pet minuta. Nemojte prokuvavati čaj niti čekati duže od pet minuta, jer će u tom slučaju napitak izgubiti dragocena svojstva.

Čaj možete začiniti medom, limunovim sokom ili dodati malo drugog voćnog soka. Tokom leta možete praviti i blage ledene čajeve tako što u vodu stavite manje čaja, kada ga ohladite, dodate meda i limuna, grejpa ili narandže.

Čajevi u trudnoći i kofein

Obično se smatra da zeleni i crni čaj treba izbegavati jer sadrže dosta kofeina. Trudnice koje piju kafu, a uz to i zeleni čaj, unose preveliku količinu kofeina dnevno. Zato o ovome treba voditi računa. Ako ne pijete kafu, šolja zelenog čaja sasvim je bezbedna. Takođe, možete piti crni i zeleni čaj ako je iz njih odstranjen kofein. (Izvor: Healthline)

cajevi u trudnoci
Photo by Alice Pasqual on Unsplash

Pouzdano se zna i da u trudnoći čaj od hibiskusa, majčine dušice, peršuna, nevena, žalfije, kantariona, lista maline, hajdučke trave, ruzmarina, matičnjaka i anisa mogu da naškode plodu tako što izazivaju kontrakcije materice ili druge probleme.

Objavljen: 12. jul 2012. godine, ažuriran: 21. oktobra 2024. godine

  • Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…

  • Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…

  • 6 trikova za brzo začeće

    6 trikova za brzo začeće

    Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…

One response to “Čajevi u trudnoći – šta je bezbedno?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *