Biohemijska trudnoća je ona za koju i ne znate ili je pak potvrđena testom za trudnoću, ali se na ultrazvuku ne vidi i prestaje vrlo brzo spontanim putem.
U ovom tekstu:
Šta je to biohemijska trudnoća?
Smatra se da oko 20 odsto začetih trudnoća ne opstane i da se žena u takvim slučajevima vrlo brzo “očisti” kroz ciklus tako da ni ne primeti da je bila trudna. No, horionske čupice su za to vreme lučile hormon trudnoće Beta HCG, i ukoliko bi žena uradila test za utvrđivanje trudnoće, ili analizirala nivo Beta HCG u krvi, verovatno bi dobila pozitivni rezultat.
U ovakvim slučajevima radi se o biohemijskoj trudnoći. To su trudnoće koje mogu da se potvrde samo laboratorijskom analizom, ali ne i ultrazvučno.
Kako se utvrđuje da li je biohemijska trudnoća ili ne?
Obično se desi da trudnoća ne napreduje dovoljno dobro da bi se video mešak i čulo srce ploda, ali je zato moguće registrovati povišen nivo Beta HCG. Žena dobije menstruaciju na vreme ili sa nekoliko dana zakašnjenja i ako nije očekivala trudnoću, neće ni nikad ni saznati da se u njenoj materici dešavalo nešto neobično.
U takvim situacijama nivo ovog hormona bude ispod 100 mIU/L, ili eventualno nekoliko stotina. Često u biohemijskoj trudnoći nivo Beta HCG ne raste pravilno.
Naime, u razmaku od 48 časova njegov nivo treba da postane duplo veći, pa ako je na primer u ponedeljak ujutro bio 50 mIU/L, u sredu ujutro već treba da bude oko 100 mIU/L.

Naravno, nikada rast ne može biti tako precizan, bitan je trend. Međutim, u slučaju biohemijske trudnoće, ovakav rast obično nije pravilan, već sporiji.
Zašto dolazi do biohemijske trudnoće?
Smatra se da do biohemijske trudnoće, odnosno do propadanja ploda u ranom stadijumu dolazi jer je organizam prepoznao plod sa genetskim anomalijama. Lekari kažu da biohemijska trudnoća nije simptom nekakvog problema ili oboljenja, već da je to proces prirodne selekcije. Žene koje su imale biohemijsku trudnoću, nakon nje bez problema uspevaju da ostanu u drugom stanju i rode zdravu decu.

Međutim, ukoliko vam se biohemijska trudnoća ponovila dva ili više puta, konsultujte se sa svojim ginekologom.
Pročitajte: Molarna trudnoća
Photo by RODNAE Productions from Pexels
Objavljen: 25. novembar 2011. godine, ažuriran: 28. decembar 2024. godine
-
Rinitis u trudnoći – curenje nosa u trudnoći
Kada očekujete bebu, moguće je da imate problem sa nosom koji je neprestano zapušen i da vam je rinitis u trudnoći poznata pojava. Ne zna se tačno zbog čega se javlja ovo stanje kod trudnica. Može biti povezano sa hormonskim promenama. Rinitisom se smatra nazalna kongestija koja traje šest ili više nedelja tokom trudnoće i…
-
Trombofilija i trudnoća: Trombofilije kod trudnica
Autor: Marija Đurić Trombofilija bi se najjednostavnije mogla objasniti kao pojačano zgrušavanje (koagulacija) krvi koje može izazvati trombozu, ugruške krvi u krvnim sudovima. Značajan procenat ljudi ima ovu sklonost, ali se tromb formira kod tek manjeg broja i to onih koji imaju dodatne faktore rizika. S toga trombofilija sama po sebi nije bolest i ne…
-
Lekovi i zatrudnjivanje: Da li je bezbedno piti lekove kada pokušavate da zatrudnite?
Kakve veze imaju lekovi i zatrudnjivanje? Detaljno smo pisali o tome koji su lekovi dozvoljeni u trudnoći, kao i o lekovima u toku dojenja. Takođe, možete pročitati i posebno o antibioticima u trudnoći. U ovom članku sada pričamo o tome da li je bezbedno piti lekove kada pokušavate da zatrudnite. Da li je bezbedno uzimati…
[…] postupkom smanjuje se broj biohemijskih trudnoća, molarnih trudnoća i spontanih pobačaja u prvom […]
[…] posle biohemijske trudnoće i spontanog pobačaja u 7.nedelji (prazan gestacijski mešak) 11. aprila sam imala pozitivan test na […]
[…] pobačaj u prvom tromesečju se dešava kod oko 10% potvrđenih trudnoća, ako izuzmemo biohemijske trudnoće, gde žene ni ne znaju da su bile u drugom stanju. Krvarenje i grčevi su simptomi […]
[…] Biohemijska trudnoća često prođe nezapaženo, ali kada se prepozna, može biti zbunjujuće i emotivno iscrpljujuće iskustvo. Važno je da žene koje prolaze kroz ovo traže podršku i savetovanje ako osećaju potrebu. Saznajte više: Biohemijska trudnoća […]