Bebin doručak se uvodi najkasnije do devetog meseca i jedan je od tri glavna obroka koja će dete zadržati do kraja života. Sada je važno da stvorite naviku obroka, kao i šta će beba jesti za doručak.
U ovom tekstu:
Idealno je da beba do 11 meseci ima formirana 3 glavna obroka (doručak, ručak i večeru) i dve užine uz dojenje ili dodavanje adaptiranog mleka. Doručak je najvažniji glavni obrok tokom celog života i važno je da od momenta uvođenja on bude kvalitetan i zadovoljava bebine potrebe. Deca su uglavnom ujutru raspoložena da jedu i probaju nove ukuse. Uglavnom bebe dugo zadrže jutarnji podoj ili adaptirano mleko, a posle ustajanja i malo aktivnosti opet su gladne, ali i odmorne i raspoložene.
Bebin doručak
Doručak predstavlja važan obrok za svakog člana porodice, pa tako i za bebe koje prelaze na čvrstu hranu. Mnogi roditelji se pitaju kada je pravo vreme da beba počne da ima doručak i šta bi trebalo da bude deo tog obroka. Evo nekoliko smernica koje vam mogu pomoći da odlučite kako i kada uvesti doručak za vašu bebu.
Obzirom da je doručak najvažniji dnevni obrok, a bebe vremenom počnu da usvajaju hranu i više im mleko nije dovoljno da zadovolji dnevne potrebe, vrlo je bitno da on bude kvalitetan i raznovrstan. U zavisnosti od toga kada krenete da bebi dajete čvrstu hranu, bebin doručak se može uvesti između 6. i 9. meseca.
Doručak za bebu: Kada početi sa doručkom?
Većina beba počinje da dobija čvrstu hranu oko šestog meseca, ali neke bebe mogu biti spremne i ranije, oko četvrtog ili petog meseca. Kada je u pitanju doručak, možete ga uvesti kada primetite da je beba spremna za dodatni obrok tokom jutra. To obično znači da beba stabilno sedi i pokazuje interesovanje za hranu.
Ukoliko je to moguće, najbolje bi bilo da cela porodica ima zajednički jutarnji obrok, kako bi dete usvajalo zdrav obrazac ishrane. Bebe su srećnije kada imaju društvo dok jedu, kao i starija deca. Nažalost to je retkost zbog poslovnih obaveza, većina dece prvi obrok kasnije ima u jaslicama i vrtiću, ali vikendom možete da pratite obrasce pravilne socijalizacije.
Šta ponuditi bebi za doručak?
Idealan doručak treba da bude kombinacija hranljivih i uravnoteženih namirnica. Na primer, pšenični tost sa jogurtom. Ovakvim obrokom detetu obezbeđujete vlakna, vitamine, minerale i kalcijum u jednom obroku. Doručak je i vreme kada detetu možete davai hranu u komadićima koju će sama početi da jede i da uči da pije jogurt iz šolje. Dete može samo da jede i malo gušće spremljenu palentu sa kockicama sira pored.
Doručak za bebe može biti raznovrstan i hranljiv. Evo nekoliko ideja:
- Pire od voća: Voće poput banane, kruške, jabuke ili kajsije može se pasirati ili izblendirati kako bi se napravio ukusan voćni pire. Ovo je odličan izvor vitamina i vlakana.
- Pahuljice od žitarica: Možete koristiti pahuljice od integralnih žitarica, poput ovsenih pahuljica ili pšeničnih pahuljica, koje se kuvaju u mleku ili vodi. Ovo je dobar izvor gvožđa i drugih važnih hranljivih materija. Pročitajte: Bebin doručak: Ovsena kaša za bebu
- Jaja: Kuvana ili blago termički obrađena jaja su odličan izvor proteina i drugih hranljivih materija. Možete napraviti omlet ili ponuditi kuvano jaje iseckano na sitne komade. Saznajte više: Uvođenje jajeta u bebinu ishranu
- Pire od povrća: Kuvano povrće poput šargarepe, bundeve, ili slatkog krompira može se izblendirati ili pasirati kako bi se napravio hranljiv pire.
- Mlečni proizvodi: Jogurt ili kašice od jogurta mogu biti deo bebinog doručka, pružajući važne probiotike i kalcijum.
Važno je zapamtiti da uvodite nove namirnice postepeno i pratite kako vaša beba reaguje. Takođe, izbegavajte dodavanje soli, šećera i drugih aditiva u bebinu hranu.
Već od prvog rođendana dečiji jelovnik možete obogatiti slaninom i čvarcima, kao i jajima. Klasičan obrok jaja i slanina je odličan za početak dana, čak i za malo dete.
Da li je bebi potreban doručak?
Do godinu dana, većina beba će imati sva tri obroka čvrste hrane, uključujući i doručak. Međutim, svaka beba je jedinstvena i neke bebe možda nisu spremne za doručak do tog uzrasta. Važno je pratiti signale vaše bebe i prilagoditi se njenim potrebama i ritmu.
Rezime
Doručak može biti važan deo ishrane vaše bebe kada je spremna za dodatni obrok tokom jutra. Pravilno balansiran doručak može pružiti vašoj bebi važne hranljive materije i energiju za aktivan dan.
Objavljen: 15. oktobar 2016. godine, ažuriran: 17. avgust 2024. godine
-
Folikuli jajnika: Sve o folikulima jajnika
Folikuli jajnika su vreće ispunjene tečnošću u jajnicima koje sadrže jajnu ćeliju koja nije sazrela za oplodnju. Tokom menstrualnog ciklusa jajna ćelija sazreva, folikul se otvara i oslobađa je, pripremajući se za oplodnju. Zašto i kako doktori prate folikule jajnika? Kakva je anatomija ovih folikula i koja je njihova funkcija? Iako mnogi ne znaju, više…
-
Fiziološka žutica: Žutica kod novorođenčeta
Neonatalna ili fiziološka žutica je uobičajeno stanje kod novorođenčeta. Ona uzrokuje žutu kožu, jezik i oči i najčešće se javlja tokom drugog ili trećeg dana nakon rođenja. Žutilo je posledica velike količine bilirubina u krvi. Ona često prolazi sama od sebe, a u nekim slučajevima je potrebna terapija koja podrazumeva fototerapiju. U retkim situacijama, kod…
-
Lohije: Krvarenje posle porođaja(postporođajno krvarenje)
Svaka žena ima krvarenje posle porođaja, bilo da se porodila vaginalno ili carskim rezom. Ovo krvarenje se naziva lohije. Time se telo oslobađa sloja sluznice materice koja je bila zadebljala i okruživala je bebu. Krv može da teče na mahove ili da teče ravnomerno kao teška menstruacija. Koliko traju lohije? Krvarenje će menjati boju i…
[…] Bebin doručak: Kada početi i šta ponuditi […]