Kakve navike beba za stolom treba da ima. Kako će naučiti da se ponaša, ali i da uživa u hrani. Šta sve možete da očekujete i šta treba da dozvolite.
U ovom tekstu:

Beba za stolom: Stvaranje dobrih navika
- Prve dve godine života su ključne za stvaranje dobrih navika u ishrani. Navike koje dete tada stekne, teško ćete kasnije uspeti da ispravite.
- Dozvolite bebi da sama drži kašičicu. Oko prvog rođendana će već biti dovoljno spretna da uspe par zalogaja sama da pojede.
- Prilagodite bebi obrok ili užinu, kada bude imala prve zubiće, tako da može da se služi prstima i uzima male komade hrane.
- Do drugog rođendana, trebalo bi da beba već jede samostalno.
- Nemojte podizati tenziju tokom obroka, nervirati se i prenositi nervozu na bebu.
- Kada hranite bebu, nemojte je požurivati.
- Bebe i mala deca vole da prave pauzu tokom obroka.
- Onog trenutka kada beba počne da odbija da nastavi, nemojte je terati, već odmah prekinite hranjenje.
- Uvek dozvolite bebi da sama odredi količinu hrane koju će pojesti.
- Bitno je koliko beba jede u toku dana, odnosno inače. Nemojte uzimati u obzir samo trenutni obrok.
- Ako beba odbija novu namirnicu, odustanite odmah. Probajte ponovo za par dana.
- Ukoliko beba odbija obrok, probajte za sat vremena ponovo. Ako i tada ne želi da jede, dajte mleko koje beba inače pije, majčino ili adaptirano.
- Nikada nemojte detetu davati slatkiše umesto obroka. Saznajte više: Zdrava užina: Zdrave grickalice i užina za decu
- Neka deca jednostavno vole svaku vrstu hrane, dok druga prave problem oko prihvatanja voća, povrća ili mesa. Prihvatite da vaše dete određenu namirnicu ne voli da jede, ali ne dozvolite da ne jede čitavu grupu namirnica.
- Kada je baba gladna ili bolesna, dobro je da dobija bilo koju vrstu hrane. Nemojte se tada baviti davanjem namirnica koje dete ne želi da jede.
- Beba treba da uživa u obrocima, isto koliko je bitno da spava u udobnom krevetiću.
- Majke često gube strpljenje kada beba odbija određenu ili svu hranu, vrši pritisak na bebu da jede, ne shvatajući da mu tako stvara otpor prema hrani koji će možda njeno dece imati čitavog života.
- Druga najčešća greška je animiranje bebe da jede raznim igračkama, pesmicama, pravljenjem grimasa, televizijom.
- Ukoliko beba odbija hranu, treba pokušati sa pripremom duplih – različitih obroka. Ako je beba starija od godinu dana, pustite je da sama odabere koji obrok će jesti. Ako odbija da jede, treba sve skloniti i pokušati ponovo tokom narednog obroka.
- Nemojte očekivati da beba pojede svu hranu iz posude, odnosno količinu koju vi smatrate potrebnom.

Objavljen: 26. mart 2012. godine, ažuriran: 4. decembar 2024. godine
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
-
Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…
-
6 trikova za brzo začeće
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…