Untitled design
Bazalna temperatura: Merenje bazalne temperature
Home » PRE TRUDNOĆE  »  Zatrudnjivanje  »  Bazalna temperatura: Merenje bazalne temperature
Bazalna temperatura: Merenje bazalne temperature

Bazalna temperatura može da olakša začeće. Merenje bazalne temperature služi da za kratko vreme možete dobro upoznati svoj ciklus i utvrdite da li imate ovulaciju i kada se ona događa.

Zašto je dobro pratiti bazalnu temperaturu?

Praćenje bazalne telesne temperature (BBT) je jedan od metoda koji može pomoći parovima pri pokušaju začeća. Ova metoda je korisna jer može precizno identifikovati ovulaciju, što je ključno za planiranje trudnoće. Neki od razloga zašto je dobro pratiti je su:

  1. Praćenje ovulacije: Bazalna temperatura raste neposredno nakon ovulacije (oko 0.2–0.5°C) i ostaje povišena do kraja ciklusa. Praćenje ovih promena može pomoći da se odredi najplodniji period u ciklusu.
  2. Identifikacija plodnih dana: Povišenje temperature označava da je ovulacija već prošla, što znači da su dani neposredno pre tog skoka najplodniji. Redovno praćenje BBT-a može pomoći u prepoznavanju ovog uzorka, omogućavajući parovima da planiraju odnose u pravom trenutku.
  3. Provera lutealne faze: Praćenje BBT-a može ukazati na dužinu lutealne faze (period od ovulacije do menstruacije). Ako je lutealna faza prekratka (kraća od 10 dana), to može ukazivati na probleme sa održavanjem trudnoće, što može biti korisna informacija za konsultaciju sa lekarom.
  4. Hormonski balans: Bazalna temperatura može ukazati na nepravilnosti u ciklusu koje su povezane s hormonalnim disbalansom, kao što su nedostatak progesterona ili anovulatorni ciklusi (ciklusi bez ovulacije).
  5. Prirodno planiranje: Ova metoda je pogodna za parove koji žele prirodniji pristup planiranju trudnoće, bez upotrebe lekova ili medicinskih intervencija.

Praćenje temperature zahteva doslednost – BBT se meri odmah ujutru, pre nego što se ustane iz kreveta, svaki dan u isto vreme. Važno je pratiti rezultate kroz više ciklusa da bi se dobio precizan obrazac ovulacije.

Kako se meri bazalna temperatura?

Sve što vam treba je precizan toplomer, po mogućnosti digitalan, i malo discipline. Evo kratkih uputstava:

  • Najjednostavnije je koristiti digitalni toplomer koji treba uvek da stavljate na isto mesto ispod jezika.
  • Temperaturu izmerite čim “otvorite oči”, a pre nego što ustanete ili bilo šta drugo uradite.
  • Temperaturu uvek merite u isto vreme. Ako obično ustajete na primer u 7.30, uvek navijajte sat na to vreme, čak iako nekad odlučite da odspavate duže. Probudite se u 7.30, izmerite temperaturu, a zatim nastavite da spavate. Tako ćete imati najprecizniju računicu.
  • Merenje temperature se može obaviti i rektalno i vaginalno.
  • U prvom delu ciklusa, pre ovulacije, bazalna temperatura biće nešto niža nego u drugom delu ciklusa, u proseku za oko 0,3°Celzijusa.

Merenje bazalne temperature: kada se dešava skok temperature?

  • Porast temperature posledica je skoka nivoa progesterona koji se događa nakon ovulacije.
  • Da biste odredili pravi trenutak ovulacije, potrebno je ponekad malo vežbe. Kada temperatura raste tri dana za redom, to znači da se ovulacija dogodila prvog dana kada je temperatura počela da raste. Ovo znači da se ovulacija teže predviđa, već se konstatuje kada se ona već dogodila.
  • Nakon malo vežbe i uz merenje bazalne temperature, moći ćete i da predvidite trenutak ovulacije. Jedan od načina je da uočite ovulacijski “dip”, odnosno pad temperature pre nego što ona počne da naglo raste.
  • Takođe, može vam pomoći i praćenje ostalih znakova ovulacije, kao što je prisustvo egg white-a (cervikalne sluzi koja je gusta, duga, prozirna i tegli se, poput belanca).
  • Kako bi se lakše snašli sa podacima koje dobijete nakon što završite merenje bazalne temperature, počnite da crtate grafikon, jer ćete tako lakše zaključiti kada je ovulacija.
  • Ako 18 dana uzastopno vaša temperatura bude u porastu, odnosno ima trend porasta u odnosu na temperature pre ovulacije, velika je verovatnoća da ste trudni.

Grafikon bazalne temperature

Ovulatorni ciklus:
grafikon ciklusa sa ovulacijom
Ciklus u kom je izostala ovulacija:
grafikon bazalne temperature u anovulatornom ciklusu
 Ciklus u kom je došlo do trudnoće:
grafikon bazalne temperature u kom je doslo do trudnoce

Pročitajte još: Prvi znaci trudnoće

Objavljen: 11. februar 2012. godine, ažuriran: 7. oktobar 2024. godine

  • Najbolji crtani filmovi od 2020. godine

    Najbolji crtani filmovi od 2020. godine

    Pravili smo već, i objavili, listu najboljih crtanih filmova svih vremena, a tu je i lista najboljih filmova za decu svih uzrasta. Ovo su najbolji crtani filmovi od 2020. godine, odnosno koji su to najbolji crtani filmovi u poslednje 4 godine. TOP 10: Najbolji crtani filmovi od 2020. godine Ovo su najbolji crtani filmovi od…

  • Pucanje vodenjaka – Šta kada pukne vodenjak? (VIDEO)

    Pucanje vodenjaka – Šta kada pukne vodenjak? (VIDEO)

    Čak i ako ne znate baš ništa o početku porođaja, sigurno ste više puta čuli za pucanje vodenjaka kao simptom početka porođaja. Šta ako je pukao vodenjak? Tokom trudnoće, jedan od najvećih strahova trudnice je šta ako vodenjak pukne ranije i da li će ona to umeti da prepozna. Trudnice veoma često bespotrebno strepe proveravajući…

  • Simptomi početka porođaja: Znakovi da će uskoro porođaj – 7 čestih (VIDEO)

    Simptomi početka porođaja: Znakovi da će uskoro porođaj – 7 čestih (VIDEO)

    Simptomi početka porođaja su trenutak za koji se pripremate već mesecima. Ono što mnoge buduće mame muči jeste: da li će znati da prepoznaju da je porođaj počeo? Iako su žene uglavnom nestrpljive da trudnoća prođe i ugledaju bebu, nema koja se nije zapitala da li je zaista spremna da postane majka, bilo da joj…

One response to “Bazalna temperatura: Merenje bazalne temperature”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *