Anemija u trudnoći je, nažalost, česta pojava. Unos gvožđa je veoma važan jer se uz pomoć njega pravi hemoglobin, jedan od najvažnijih pokazatelja naše krvne slike. Bez dovoljno gvožđa u organizmu, naši organi i tkiva neće dobiti dovoljnu količinu kiseonika što je loše i za vas i za vašu bebu.
U ovom tekstu:
Koliko gvožđa treba da unosi trudnica?
Prosečan potreban dnevni unos gvožđa za ženu je 14,8 mg i određeni procenat žena unosi manje od ove količine. Kako trudnoća napreduje, potrebe za gvožđem rastu, te tako do trećeg tromesečja treba unositi 30 mg gvožđa dnevno.
Najčešće se anemija javlja upravo u trudnoći, kada jedna od sedam trudnica ima problem. Anemija je češća kod trudnica koje inače imaju problem sa niskim nivoom gvožđa i kod onih koje nose blizance.
Važno je da ipak ne uzimate suplementaciju gvožđa na svoju ruku. Pokušajte da tokom trudnoće jedete pravilno, a suplemente dodajte samo ako bude neophodno i, naravno, tek nakon što vam to lekar prepiše.

Hrana bogata gvožđem
Anemija u trudnoći: Kako izbeći anemiju u trudnoći?
Kao kod većine vitamina i minerala, hrana, a pre svega namirnice životinskog porekla, su najbolji izvor gvožđa. Bilo bi dobro da u trudnoći povećate unos namirnica bogatih gvožđem kako biste sprečili nastanak anemije.
O tome koju hranu je najbolje da konzumirate možete pročitati u tekstu – Objavite rat anemiji: 10 namirnica bogatih gvožđem
Kako poboljšati apsorpciju gvožđa u organizmu?
Vitamin C pomaže telu da apsorbuje gvožđe zato se savetuje da uz doručak sa žitaricama pijete sveže ceđen sok od pomorandže, uz šniclu blago skuvan brokoli, uz pršutu paradajz i tako dalje. Uvek kombinujte voće i povrće bogato vitaminom C kada unosite namirnice bogate gvožđem.

Šta otežava apsorpciju gvožđa u organizmu?
- Čajevi i kafa zbog tanina koji sadrže, pa izbegavajte kafu tokom obroka ili neposredno nakon njega.
- Namirnice bogate kalcijumom kao što su jogurt i mleko. Iz ovog razloga nije dobro dodavati sir u salatu od paradajza, na primer.
- Kukuruzne žitarice koje sadrže fitate koji utiču na apsorpciju gvožđa, iako i same imaju gvožđe.
Objavljen: 18. oktobar 2018. godine, ažuriran: 29. oktobar 2024. godine
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] Anemija u trudnoći […]
[…] Unos gvožđa: Povećanje unosa gvožđa je važno za podršku povećanom volumenu krvi i prevenciju anemije. […]
[…] su često anemične usled nedostatka gvožđa. To se posebno događa u poslednjem trimestru trudnoće, kada beba crpi […]
[…] Izvori iz hrane: Crveno meso, perad, riba, mahunarke, tofu, obogaćene žitarice. Saznajte više: Anemija u trudnoći […]